Politici i prokurátoři
Morální rozhodování, tisíciletý koníček filosofů, teologů, právníků a později psychologů, začíná být koníčkem neurovědy, dostává experimentální…
Morální rozhodování, tisíciletý koníček filosofů, teologů, právníků a později psychologů, začíná být koníčkem neurovědy, dostává experimentální…
Jsme do hloubi duše přesvědčeni, že máme svobodnou vůli, rozhodujeme se při plném, zdravém a jasném vědomí, tudíž jsme za své činy odpovědni. Právě…
Čím vyšší je rodinný příjem, tím lepší mají děti známky na vysvědčení i výsledky v nejrůznějších testech a dotáhnou to ve vzdělání dál. A naopak: čím…
První a nejhorší ze smrtelných hříchů je pýcha neboli superbia, jejímž šéfem, jak ubezpečil svět r. 1589 v jedné z četných démonologií Petr Binsfeld,…
Viděli jste ukázku z nějakého filmu? A zkusili jste vyprávět, co jste viděli o několik dní později? Většina z nás má pocit, že viděla daleko víc, než…
S krásou je svízel Platon si představoval, že krása je idea sídlící mimo čas a prostor. V našem pozemském světě se do ní oblékají jednotlivé objekty.…
Pěvci vrcholícího středověku šplhající s loutnou k věži své vyvolené romantickou lásku, jak praví evropská tradice, nevynalezli. Romantická láska je…
V roce 1953 bylo panu H. M. 29 let. Trpěl neléčitelnou epilepsií, která by ho stála život. Skupina amerických neurochirurgů vedená W. B. Scovillem mu…
Utilitaristické teorie morálního rozhodování mají za to, že jádrem morálky je největší dosažitelné dobro pro největší možný počet lidí. Dobro je…
Praví se, že v kůře lidského mozku, kterou roku 1909 Korbinian Brodman rozčlenil na základě mikroskopického obrazu do mapy z 52 polí, je asi 24…
Vidíme, slyšíme, hmatáme, cítíme, chutnáme, víme, kde jsme, sáhneme si pro jablko, nadto přesně víme, že jsme to my, kdo jablko vidí a slyší z venku…
Niccolo Machiavelli (1469 až 1527) popsal v knize Vladař jednání, které pomáhá při získávání a udržování moci. O co méně je lidé považují za morální,…
Tisíciletý střet o povaze lidské morálky dostává neurovědecké rozměry. Každý, kdo se do tohoto minového pole pustil, nacházel dvě myšlenkové školy. V…
Jsou droboučké, nad kvasícím ovocem popadaným koncem léta jich mohou být oblaka. Mluvím o drosofilách neboli octomilkác h. Devadesát let jsou tažným…
„Je pravda, že svůj mozek využíváme jen z deseti procent?“ bývá velmi častá otázka, případně konstatování. Našinci by se na jazyk drala odpověď:…
Lidé se snaží odhadnout budoucnost snad od doby, kdy jsou lidmi. Za tím účelem se užívali a užívají věštci, ptakopravci, pýthie, čarodějnice,…
Všechny známé lidské společnosti udržují sociální řád trestáním lidí, kteří narušují sociální normy. Jak zpracováváme možnost trestu hrozícího za…
Informační kapacita lidského mozku byla odhadnuta na informační kapacitu páteře světového internetu v roce 2002. Mozek ji nedokáže plně využít. Ze…
Sebe sama od ostatních lidí začneme bezpečně a plně odlišovat v době, kdy je nám přibližně 3,5 roku, přestože se tato schopnost vyvíjí už dlouho…
Nikolaas Tinbergen, spoluzakladatel etologie, vědy o chování zvířat a lidí, v roce 1963 napsal, že každá teorie zabývající se neurobiologií nějakého…
Západní myšlenková tradice, filosofická i medicínská, měla za to, že duše řídí tělo. Z těla dostává signály, jimž se případně dá hříšně podlehnout,…
Každý z nás se ocitá v riskantních situacích, jejichž vyústěním může být jak zisk, tak ztráta. Různí lidé se rozhodují různě. Někteří dávají důraz na…
Nejméně dvě prosté skutečnosti by nás mohly učit skromnosti. První, zvaná Koperníkův princip, říká, že výsadní místo ve vesmíru nezaujímáme.…
Lidské společnosti se od jiných sociálně žijících živočišných druhů odlišují vysokou mírou spolupráce opírající se o altruismus, a to i mezi jedinci,…
Vzpomínáte si? „Na celém světě není naprosto nic, co by lidi nutilo milovat své bližní… neexistuje přírodní zákon, podle kterého člověk miluje…
Studenti kráčející ke zkouškám obvykle chtějí uspět. To záleží na jejich intelektuálních schopnostech, motivaci, píli a troše náhody, které se říká…
Od necelých čtyř let svého věku na rozdíl od autistů víme, že naši bližní nejsou věci, že mají svá přání, myšlenky, pocity. Umíme v nich do jisté…
„Prosím znovu, aby mi bylo dovoleno toho thema opustit,“ opakoval Petr Alexandrovič, „ale místo toho vám povím, pánové, jinou příhodu o samém Ivanu…
David Hilbert, tehdy vedoucí světlo oboru, položil roku 1900 na mezinárodním kongresu matematiků svým kolegům třiadvacet zásadních otázek. Jejich…
Altruismus je chování, které prospívá jiným organismům, přičemž altruistu něco stojí. Měří se počtem možných potomků. Altruista snižuje možný počet…