Zamyšlení - Jak lidský mozek poznává sám sebe. Prvních 10 500 let
Nejstarší dobře doložené trepanace jsou staré 10,5 tisíce let. Lidé je přežili, okraje trepanačních otvorů jsou zaoblené. Existuje lebka, v jejíž…
Nejstarší dobře doložené trepanace jsou staré 10,5 tisíce let. Lidé je přežili, okraje trepanačních otvorů jsou zaoblené. Existuje lebka, v jejíž…
Nejjednodušší definice říká, že hodnoty jsou to, co považujeme za dobré a cenné. Hodnoty jsou široké a žádoucí cíle, které překračují hranice…
Před desítkami let mne překvapil dopis, ve kterém starší dáma psala, že vidí písmena, slova i věty barevně a jak je to možné. Když byla dítě, myslela…
Dospívání je různě dlouhé období. Průběh není rovnoměrný. Špatně rozlišujeme podíl pozdního dětství a rané dospělosti a něčeho „mezi tím“.
Jestliže řeknu, že lidé dávají přednost nerovným společnostem, riskuji, že mne poženou klackem. V Čechách, s jejich tradicí společných kádí na peníze…
Je to už dávno, kdy desetiletí školáci odpovídali na otázku, čím by chtěli v životě být. Jeden z chlapců řekl: „Sám sebou.“ Což je snad nejlepší…
Propaganda je pokus nějaké autority, například státní, církevní nebo stranické, o něčem přesvědčit co největší lidské skupiny, jimž říká „cíl“.…
„…odhodlal jsem se předstírat, že všechno, co mi kdy přišlo na mysl, není o nic pravdivější než přeludy mých snů. Ale hned nato jsem si všiml, že…
Kooperace je individuální chování zahrnující osobní náklady při společné činnosti, která přináší prospěch členům jedincovy skupiny. Přitom prospěch…
Paní doktorka A. K. mi položila dvě otázky: „Co to vše, co se děje v kontextu rozvoje moderních technologií a robotů, udělá s lidskou psyché? Jak…
V raném kambriu, před 525 miliony let, plavala v moři, které je v současnosti Čínou, primitivní ryba dlouhá 8–15 cm. Podle místa nálezu se jmenuje…
ENIGMA sbírá data o více než dvaceti rozšířených psychiatrických, neurovývojových a neurogenetických onemocněních a poruchách. Soustředění sil…
Jestliže je první, zejména v mládí nejžádanější podobou štěstí hédonia neboli slast, nebo alespoň nepřítomnost strasti, je druhou podobou štěstí…
Aristoteles ze Stageiry (384–322 př. n. l.), génius, učitel Alexandra Velikého, rozlišil dvě tváře štěstí. Pochopil, že štěstí může být pocit slasti,…
V roce 1952 bylo známo 168 definic kultury. V posledním čtvrtstoletí se o kultuře dočteme: „Kultura je informace schopná ovlivnit chování jedinců…
Náboženské systémy říkají, že morálka byla lidem vložena předky, bohy nebo Bohem. Klasické západní morální teorie mluví o etice ctnosti. Spor mezi…
Nejstarším flétnám je kolem čtyřiceti tisíc let. Příkladem je nástroj sestavený z úlomků nalezených v Geißenklösterle, dlouhý 21,8 cm, o průměru 8 mm…
Jedna sítnice lidského oka má kolem 120 milionů tyčinek citlivých na intenzitu viditelného elektromagnetického záření, což je název pro světlo, a 6…
Moc je možnost přinutit druhého člověka, aby udělal něco proti své vůli, říká klasická definice. Současné modely sdělují, že moc je schopnost…
Se svými nejbližšími vývojovými předky, non‑humánními primáty, sdílíme většinu tkáňových, buněčných, molekulárních a genetických znaků. Odlišuje nás…
Popis stavby a funkce mozku lidí a zvířat se v posledních patnácti letech zásadně změnil. Mozek je v současnosti chápán jako soustava neuronálních…
Slov označujících různé emoční stavy je v angličtině o něco víc než pět set. Kolik jich je v češtině nebo v jiných jazycích, nevím. Už z toho plyne,…
Kostrbatá definice z roku 2017 praví, že empatie jsou všechny procesy vycházející z faktu, že pozorovatelé chápou stavy druhých lidí díky aktivaci…
Komunikační signály užívá většina živočichů. Jen lidé je ale zvládají v tak abstraktní podobě. Lidský jazyk lze definovat jako obousměrný systém…