Screening u karcinomu prostaty: Jak zachytit jen klinicky významné nádory?
„Naším cílem a cílem celého nového programu je zabránit overdiagnosis a overtreatmentu,“ říká o připravovaném screeningu karcinomu prostaty prof.…
Mgr. Lucie Ondřichová je původním povoláním všeobecná sestra s praxí na ARO. Později absolvovala studium žurnalistiky na Fakultě sociálních věd UK. Pracovala jako zdravotnická novinářka v Lidových novinách a Mladé frontě Dnes, v nakladatelství Medical Tribune působí od roku 2005. Specializuje se například na materiály s onkologickou tematikou.
„Naším cílem a cílem celého nového programu je zabránit overdiagnosis a overtreatmentu,“ říká o připravovaném screeningu karcinomu prostaty prof.…
Jedna z největších klinik pražské Všeobecné fakultní nemocnice po osmnácti letech změnila vedení. „Budu se snažit o jasnější oddělení pracovní náplně…
První kardiostimulátor byl implantován před více než 60 lety. Od té doby prošla kardiostimulace obrovským vývojem. Jedním z posledních kroků na této…
„Určitě je to obor s budoucností. Potřeba radiologických asistentů klesat nebude, spíše naopak a tato profese získává na vážnosti,“ říká vedoucí…
„Výroční kongres je pro nás především vzdělávací platformou v tom nejširším slova smyslu a chceme ho tak zachovat,“ říká předseda České kardiologické…
Ukrajinští zdravotníci u nás mohou i bez aprobačních zkoušek rok pracovat pod dozorem. Pak ať se vrátí, nechceme Ukrajinu okrást o odborníky, říká…
První vstřícné tváře, se kterými se mnozí ukrajinští uprchlíci v Praze setkávají, patří medikům z 3. lékařské fakulty UK. Ti už několik týdnů vedou…
Odborné noviny Medical Tribune vycházejí v řadě (nejen) evropských zemí. V České republice jsou čtenářům k dispozici po sedmnáct let. Během té doby…
Prof. RNDr. Ondřej Slabý, Ph.D., je zapáleným průkopníkem konceptu precizní onkologie. Je přednostou Biologického ústavu Lékařské fakulty MU a vede…
Triple negativní karcinom prsu (TNBC) je typ nádoru se špatnou prognózou a limitovanými léčebnými možnostmi. Jeho léčba byla až donedávna založena na…
Velká část lidí z Ukrajiny, kteří přicházejí do České republiky, bude potřebovat specializovanou zdravotní péči. U některých z nich bude nutná…
„Stojíme na vlastních nohou, jako vždy. My jsme v podstatě z centrálních zdrojů nikdy nic podstatného nedostali. Hospodaříme s tím, co dostaneme…
„Vadí mi, jak málo se zdůrazňuje, že sestra by měla dělat jen kvalifikovanou odbornou práci a na zbytek by měl být jiný personál,“ říká Mgr. Martina…
„Vadí mi, jak málo se zdůrazňuje, že by sestra měla dělat jen kvalifikovanou odbornou práci a na zbytek by měl být jiný personál,“ říká Mgr. Martina…
„K neočkovaným pacientům přistupujeme stejně jako k těm očkovaným. Kdo jsem já, abych soudil něčí individuální důvody pro to, zda se očkovat nebo…
„Východní Evropa se mění. Naším cílem by mělo být se z ní definitivně vymanit a směřovat k tomu, jak věci fungují například ve Skandinávii,“ říká Mgr…
Asi si těžko představit pestřejší, ale také odborně náročnější práci, než je ta, co mají sestry z multifunkčního katetrizačního pracoviště…
„Samotný princip, že člověk, který si za nemoc může sám, nemá být léčen, je podle mě scestný a popravdě řečeno, mám z něj husí kůži,“ říká o přístupu…
„Není to tak, že se objeví obr, který pohltí vše, co v Praze, pokud jde o onkologii, funguje. Jestliže Český onkologický institut skutečně vznikne a…
Nakladatelství Grada v těchto dnech slaví 30 let své existence. Mimo jiné za ním stojí přes tisíc titulů určených lékařům a ostatním zdravotníkům.…
Pozoruhodný příběh kolem jednoho antiparazitika ukazuje, kam až se mohou posunout hranice pravidel zacházení s léky, když na přešlapy novinářů…
Problémy v distribuci vakcíny AstraZeneca proti COVID-19 způsobily několikatýdenní prodlevu mezi její dodávkou do České republiky a reálnou…
O specifikách vakcinace proti COVID‑19 u nemocných s kardiovaskulárním onemocněním Medical Tribune hovořila s předsedou České kardiologické…
Obejít ve schvalování Sputniku V standardní postupy regulace léčiv by bylo těžkou ranou uštědřenou pracně budované důvěře veřejnosti ve vakcíny.
„Všechno vzniká za pochodu a dost živelně,” popisuje sestra českého původu Martina Paletová svou zkušenost s vakcinací proti SARS-CoV-2 v Izraeli.…
„I kdybychom měli o tisíc postelí navíc, i kdybychom měli dalších 100 ventilátorů, nepomůže to, když není, kdo by zajišťoval péči. Je mi líto, že si…
V roce 2012 došlo v Nemocnici Na Homolce k celosvětově prioritní implantaci „bezdrátového“ kardiostimulátoru – leadless cardiac pacemaker (LCP).
„Situace spojená s epidemií COVID-19 byla samozřejmě extrémní, ale pokud jde o naši zodpovědnost, nebyla výjimečná,“ říká o uplynulém období v…
CAR‑T terapie je jedním z výrazných směrů vývoje současné hematoonkologie. Toto téma dominuje odborným konferencím a prestižním časopisům. Rozjet…
„V nemocnici jsem pracoval, takže jsem si nějaké iluze nedělal. Skutečný rozsah katastrofy jsem ale netušil,“ říká o finančním zdraví Fakultní…
„U ovariálního karcinomu stále silněji vnímám rozpor mezi možnostmi, které se před námi otevírají, a realitou. Technologicky jsme předběhli to, co…
„Bylo nutné se řídit heslem: Doufej v to nejlepší, ale připravuj se na to nejhorší,“ říká prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D., předseda České…
Odbor zdravotnictví Ústeckého kraje stojí o to, aby lékaři v terénu co nejméně zavírali své ordinace. Toto své pochopitelné přání ale komunikuje…
V souvislosti s rozšířením SARS-CoV-2 / COVID-19 může být ECMO řešením pro ty pacienty s respiračním selháním, u nichž nestačí běžné ventilační…
V září proběhl kongres EDTNA – European Dialysis and Transplant Nurses Association. Sešli se na něm profesionálové, kteří pečují o nemocné s…
„Kardiologická společnost je silná jenom díky tomu, že se na jejím chodu podílí tolik lidí, že tolik kardiologů je tak aktivních,“ říká prof. MUDr.…
„Naší ambicí je získat pro Českou republiku v roce 2023 sjezd Evropské kardiologické společnosti. Praha by brzy měla mít všechny předpoklady pro to,…
„Měli bychom se více zaměřit na lepší práci s daty. To je podle mého názoru jedna z věcí, kde v České republice máme velkou rezervu oproti západní…
Evropská kardiologická společnost (ESC) je organizací s obrovskou prestiží a významem. O možnost podílet se na jejím vedení se vede ostrá soutěž.…
Extrakorporální membránová oxygenace (ECMO) je metodou, která pro řadu kriticky nemocných znamená záchranu života. V zásadě jde o pumpou poháněný…
Středem onkologického kalendáře je bezesporu výroční kongres Americké společnosti klinické onkologie (ASCO). Je tak velký, že se už před lety přestal…
Olomoucké hematologické dny mají v kalendáři hematologů výsadní postavení. Jde o nejdéle pořádanou odbornou akci České hematologické společnosti ČLS…
„Nejvíce nám chybějí kolegové, kteří by v péči o tyto nemocné nalezli své profesní uspokojení. Je nás prostě málo,“ říká Mgr. Lucie Suchá,…
Pražské mezioborové onkologické kolokvium PragueONCO se letos konalo již podeváté. Rok od roku je zde znát, jak sílí účast významných hostů ze…
V lednu Univerzita Karlova udělila čestné doktoráty dvěma významným osobnostem světové medicíny – prvním oceněným je kardiolog prof. Salim Yusuf,…
Prof. MUDr. Eva Havrdová, CSc., vedoucí Centra pro demyelinizační onemocnění 1. LF UK a VFN, na kongresu EAN v Amsterdamu prezentovala analýzu dat ze…
„Metoda katetrizačních ablací změnila zásadním způsobem léčbu tachyarytmií (tj. arytmií, které způsobují urychlení srdeční činnosti). U arytmií…
Na karcinom ovaria asociovaný s mutací genů BRCA se zaměřil workshop, který byl součástí letošních Brněnských onkologických dnů. Tuto část programu…
Izraelský endokrinolog prof. Zvi Laron (foto) byl vzácným hostem pražského setkání „Best of EDGE“. Jeho jméno se dostalo do učebnic v souvislosti s…
Rozpor mezi tím, co nové léčebné možnosti mohou nabídnout, a tím, co jsou jednotlivé systémy schopné zaplatit, je nyní zjevný napříč medicínou. V…
„Unikum českého trhu je jednoznačně tlak na cenu. Velmi často to jde směrem: je jedno, co se koupí, hlavně ať je to nejlevnější. Málokdo zde sleduje,…
Předseda České internistické společnosti ČLS JEP prof. MUDr. Richard Češka, CSc. (na snímku) v rozhovoru s Medical Tribune hovoří o stavu české…
Na výročním zasedání Evropské hematologické asociace (EHA) v Kodani byla česká hematoonkologie vidět – platí to například i pro příspěvek tuzemských…
Jeden sál a v něm 450 lidí, kteří sledují jedno komentované video za druhým. Všichni se na svých pracovištích zabývají tímtéž – radikálními operacemi…
Přední česká neurovědkyně prof. MUDr. Eva Syková, DrSc., rezignovala na svůj post místopředsedkyně vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace a byla…
V čem podle všeho Eva Syková selhává, je odhad, co si jako lékař může dovolit vůči pacientům. Nyní nuceně opouští jednu funkci po druhé a po…
„Rozpor mezi tím, co nové léčebné možnosti umějí nabídnout, a tím, co jsou jednotlivé systémy schopné zaplatit, je nyní zjevný napříč medicínou. U…
„Pracujeme typicky s příznakem nebo situací – např. dušnost, bolesti na hrudi, auto na střeše. Na začátku toho víme velmi málo, musíme ale velmi…
„Když vidím lékaře, kteří opouštějí nemocnici, tak hlavním důvodem jejich odchodu nebývá plat, ale vyčerpanost. Jsou vyčerpaní z toho, že pořád…
Lůžková gynekologicko‑porodnická oddělení čelí personální krizi. Chybějící lékaři se zde začínají počítat na stovky. Sdružení nemocničních gynekologů…
Doc. RNDr. Ladislav Dušek, Ph.D., ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) se v rozhovoru pro MT vyjadřuje k námitkám vůči vzniku…
I když je při podání tzv. nových perorálních antikoagulancií (NOAC) výskyt závažných krvácivých příhod podstatně nižší než u warfarinu, u lékařů…
Nová perorální antikoagulancia (NOAC) se rychle etablovala v klinické praxi – tato rychlost je důkazem, že odpovídají na reálné a dříve nenaplněné…
Podle ministra zdravotnictví by se těžiště vzdělávání sester mělo opět vrátilo na střední zdravotnické školy. K získání plné kvalifikace by po…
Na sklonku listopadu v Praze proběhla Středoevropská konference o nádorech plic (Central European Lung Cancer Conference – CELCC). Jejím cílem je…
Moderní imunoterapeutické postupy již změnily léčbu pokročilého maligního melanomu. Mezi další diagnózy, kde imunoterapie rychle sbírá pozitivní data…
Za normálních okolností by měla platit úměra „čím vyšší vzdělání, tím rozsáhlejší kompetence, ale také větší zodpovědnost a vyšší plat“. U českých…
Pokud je žena nosičkou mutace genů BRCA1/BRCA2, znamená to, že nad ní visí obrovská hrozba – od určitého věku její riziko vzniku některých nádorů…
Evropská onkogynekologická společnost (ESGO) je příkladem živé organizace, která skutečně ovlivňuje životy nemocných, a to v mnoha směrech. Na příští…
Vyšší plazmatická koncentrace LDL cholesterolu je spojena s vyšším rizikem kardiovaskulárních onemocnění a úmrtí z kardiovaskulárních příčin. Tato…
MUDr. Filip Janků, Ph.D., je absolventem 2. lékařské fakulty UK. Po několik let působil jako onkolog v pražské Všeobecné fakultní nemocnici, v irském…
Ve dnech 22. až 25. listopadu proběhne v Praze XXII. kongres České internistické společnosti. „Ten, kdo přijede, se zde během tří dnů může ve…
Ve dnech 22. až 25. listopadu proběhne v Praze XXII. kongres České internistické společnosti. „Ten, kdo přijede, se zde během tří dnů může ve…
Vyšší plazmatická koncentrace LDL cholesterolu je spojena s vyšším rizikem kardiovaskulárních onemocnění a úmrtí z kardiovaskulárních příčin. Pokud…
Protilátky proti proteinu PCSK9 jsou v současnosti asi nejsledovanější lékovou skupinou v kardiologii. O potenciálu této nové lékové skupiny Medical…
"Je s podivem, jak nepřehlednou situaci se v České republice podařilo vytvořit u profese, která je v rámci EU regulovaná. A podle všeho bude hůř,"…
Téma imunoterapie dominuje výročnímu kongresu Americké asociace klinické onkologie (ASCO) už po několik let. Od informací o novém mechanismu účinku…
Výroční zasedání ASCO se v mnoha směrech vymyká měřítkům obvyklým u jiných odborných kongresů. Z českého pohledu je tedy potěšitelné, že už třetí rok…
Přednedávnem Českou republiku navštívil profesor Robert West. Tento specialista na léčbu závislostí vede ve Velké Británii na národní úrovni řadu…
KOMENTÁŘ Novináři minulý týden čelili záplavě informací z Česko‑čínského summitu o spolupráci ve zdravotnictví. Pod vrstvou oficialit ale není snadné…
Novináři minulý týden čelili záplavě informací z Česko-čínského summitu o spolupráci ve zdravotnictví. Pod vrstvou oficialit ale není snadné dobrat…
Diskuse o tom, jak dosáhnout u běžné populace hodnot BMI, jež nepřesahuje rizikové hranice, zcela naplnily několikadenní program Evropského kongresu…
„Je málo sester. Zavíráme lůžka, omezujeme provoz, odvoláváme operace.“ Takové signály začíná vysílat čím dál více českých nemocnic. A bude hůř –…
Balík prostředků určených na zdravotnictví je a bude omezený. Je třeba jej rozdělit tak, aby z něj byl co největší prospěch. V ideálním případě by…
V pražském karlínském divadle proběhlo 17. března vyhlášení soutěže Sestra roku. Ocenění za celoživotní dílo v ošetřovatelství si odnesla Dana…
Koncem března byl v Klecanech u Prahy slavnostně otevřen Národní ústav duševního zdraví (NÚDZ). Na první pohled je patrné, že se zde podařilo…
Předpoklad, že z včasného mechanického uvolnění arterie by měla profitovat podstatná část pacientů s iktem, se dlouho nedařilo prokázat. Nyní však…
Kardiolog prof. MUDr. Jiří Widimský, DrSc., patří k těm lidem, kteří jsou sami o sobě jakousi konstantou – prostě tu vždycky byli a jsou a dělají to,…
Po několika letech, kdy se mohly nemocnice tvářit, že na každé uvolněné místo sestry čekají zástupy, nastává obrat. Internetové stránky nemocnic se…
Minulý víkend proběhlo v pražském paláci Žofín vyhlášení soutěže Miss sestra 2014. V porotě kromě zástupců sponzorských firem zasedla i prezidentka…
O víkendu proběhlo vyhlášení soutěže Miss sestra 2014. "Je v zájmu sester, aby byly vnímány jako vzdělaní zdravotničtí profesionálové... Miss sestra…
Po několika letech, kdy se mohly nemocnice tvářit, že na každé uvolněné místo sestry čekají zástupy, nastává obrat. Internetové stránky nemocnic se…
Nosičství patogenních mutací v genech BRCA1/BRCA2 je spojeno s významně zvýšeným rizikem vzniku především karcinomu prsu a ovaria, ale i dalších…
Zlikvidovali jsme sestru středoškolačku, místo které máme nadpočty neuplatnitelných zdravotnických asistentů a nadpočty sester vysokoškolaček?…
Na konci letošního roku vychází v nakladatelství Columbus rozsáhlý rozhovor s předním českým sexuologem prof. PhDr. Petrem Weissem, Ph.D., DSc. Z…
Na konci minulého týdne se v pražském hotelu Pyramida konal XVI. Český a XI. Česko‑Slovenský kongres spánkové medicíny. Šlo o typicky mezioborovou…
"Ten pocit se nedostavuje často. Při tiskové konferenci minulý týden v parlamentu bylo člověku ministra zdravotnictví až líto - bylo smutné sledovat,…
Kongresu ESC se zúčastnil i prof. Eugene Braunwald, lékař mnohdy označovaný za nejvýznamnějšího žijícího kardiologa. V Barceloně bylo možné se s ním…
Už jsme si zvykli, že v poslední době nám média díky moderním technologiím zprostředkovávají informace téměř on‑line a že se ze zpravodajství v…
"Už jsme si zvykli, že v poslední době nám média díky moderním technologiím zprostředkovávají informace téměř on-line a že se ze zpravodajství v…
Těžko si představit horší zprávu, než je sdělení diagnózy amyotrofické laterální sklerózy. Naděje těchto nemocných se upínají k léčbě kmenovými…
„Když neexistuje jiná léčba a je to nekomerční záležitost, protože my z toho žádný zisk nemáme, tak si pacienti na to peníze dát můžou,“ říká prof.…
Na problém plateb od pacientů za léčbu kmenovými buňkami v případě týmu prof. Evy Sykové upozornil již v září 2014 Medical Tribune. Přinášíme článek…
Ty největší mezinárodní kongresy Českou republiku míjejí – už jen proto, že jí pro desetitisícová setkání chybí vhodné konferenční zázemí. Stále je…
Poslanec Evropského parlamentu RNDr. Pavel Poc ukazuje, jaký pozitivní dopad může mít trpělivé zacílení práce politika na konkrétní problém. Už pět…
Sebelépe zorganizovaný a kontrolovaný screeningový program ztrácí smysl, když o něj není zájem ze strany cílové populace. V případě kolorektálního…
Populační screening kolorektálního karcinomu je mimořádnou výzvou pro každý zdravotní systém. Aby byl skutečně funkční, musí do sebe jako puzzle…
Mezinárodní videoworkshop radikální chirurgie v onkogynekologii byl příkladem přesně zacílené akce, která pro svůj obor znamená mnohem větší přínos,…
Dnes těžko může jeden lékař pacienta provést všemi fázemi onemocnění. Na úrovni institucí je to ale požadavek oprávněný. Zůstává však až příliš často…
Pokud by se mělo vybrat jedno téma, které dominovalo letošním Brněnským onkologickým dnům, je to nástup imunoterapie. Věnovala se mu i velká část…
Dosavadní přístup, založený na TNM systému, hodnotí závažnost nádorového onemocnění podle velikosti lézí a míry jejich rozsevu. Profesor Jérôme Galon…
Luhačovické Diabetologické dny jsou středobodem diabetologického kalendáře, a to i pokud jde o organizační aspekty komunikace v rámci odborné…
Společnost SOTIO zahajuje studii třetí fáze s názvem VIABLE. V moderní historii je to vůbec poprvé, kdy se léčivý přípravek, který je výsledkem…
Před měsícem jsme psali o tom, jak privátní banky pupečníkové krve zavádějícím způsobem informují nastávající matky o pravděpodobnosti, že uložený…
V Česku je podle kvalifikovaných odhadů 20 000 nemocných familiární hypercholesterolémií, většina z nich však o své poruše neví, tvrdí odborníci. …
„Od chvíle, co se vyměnil vrcholný management ICRC, je daleko větší snaha problémy pojmenovat a řešit,“ říká nový ředitel FN u sv. Anny MUDr. Martin…
Před měsícem jsme psali o tom, jak privátní banky pupečníkové krve zavádějícím způsobem informují nastávající matky o pravděpodobnosti, že uložený…
„Pomohlo by nám, kdyby vznikl registr pacientů v predialýze – díky tomu by se mohl snížit počet nemocných, u kterých se dialyzační léčba zahajuje,…
Komerční banky pupečníkové krve své služby klientům masivně propagují a silně nadhodnocují pravděpodobnost, že dítě uchovávanou krev jednou skutečně…
Zahraničním hostem kongresu PragueONCO byl i profesor Alexander Eggermont, ředitel Institute Gustave Roussy ve Villejuifu u Paříže. V rozhovoru pro…
V září se ve výukovém centru hradecké lékařské fakulty konala konference završující projekt IT medik. Ten byl zaměřen na podporu e‑learningu ve výuce…
Již několik let se hovoří o tom, že imunoterapie v onkologii zažívá renesanci. Podle toho, jaké pozornosti se tomuto tématu dostalo na největší…
Jako o revoluci se někdy mluví o současné situaci v léčbě kastračně rezistentního karcinomu prostaty (CRPC). Do praxe vstupuje hned pět nových léků s…
Renální denervace pomalu získává své pevné místo v léčbě farmakorezistentní hypertenze. Tuzemská kardiologie tento nástup zachytila v reálném čase a…
Letošní výroční kongres České společnosti pro anesteziologii, resuscitaci a intenzivní medicínu (ČSARIM ) v Brně se vrátil k tématu, které mu…
Výroční kongres České společnosti pro anesteziologii, resuscitaci a intenzivní medicínu (ČSARIM ) má své místo mezi největšími tuzemskými odbornými…
Profesor Petr Widimský pojal svou slavnostní přednášku na Evropském kardiologickém kongresu jako velmi osobní přesvědčivé sdělení o možné budoucnosti…
„Hematologie je určitě finančně náročná, to nezpochybňujeme, ale vždy bychom měli vidět, jaké výsledky tyto investice umožňují. Myslím si, že v tom…
Internisté aktivně vystupují proti tomu, aby jejich obor byl postupně rozebrán jednotlivými subspecializacemi, které z interny vzešly, a prosazují…
Evropských dnů kolorektálního karcinomu v Brně se zúčastnil prof. Reinhold Stockbrügger, předseda United European Gastroenterology a také Luc…
V březnu vyšla Pacientská charta managementu nevolnosti a zvracení vyvolaných chemoterapií (Chemotherapy‑ ‑induced Nausea and Vomiting Patient…
Letos poprvé v rámci Brněnských onkologických dnů proběhla i soutěž „To nejlepší z onkologického výzkumu“. Jejím vítězem se stala práce: FÁ ZE I/II…
Jestli je nějaká smrt zbytečná, pak ta v důsledku kolorektálního karcinomu. Teoreticky lze vzniku tohoto nádoru velmi dobře zabránit – zpravidla…
Hluboká mozková stimulace představuje metodu, která u správně indikovaných pacientů zcela zásadně mění kvalitu života. V České republice je dostupná…
Evropská léková agentura schválila globální klinickou studii fáze III, hodnotící účinnost a bezpečnost terapeutické protinádorové vakcíny. Ta původně…
ČSSD výrazně obměnila svou stínovou vládu. Jako ministr zdravotnictví v ní figuruje MUDr. Svatopluk Němeček, MBA, ředitel FN Ostrava. Vzhledem k tomu…
Stalo se už tradicí, že v úvodním bloku kongresu PragueOnco vystupují významní hosté ze zahraničí. Letos se zahajovací přednášky ujal profesor Gunter…
Jestli se někde v onkologii solidních nádorů situace v posledních několika letech zásadně změnila, tak je to u pacientů s kolorektálním karcinomem…
Redukce mortality spojené s Ca prsu a Ca ovaria o 20 % si dal za cíl evropský projekt EpiFem‑ Care, . EU projekt podpořila částkou 5,8 milionu eur.…
Do své vlastní nové budovy se nedávno přestěhoval Ústav molekulární a translační medicíny LF UP (ÚMTM) v Olomouci. Jde o první z velkých…
Rozhovor odborného týdeníku Medical Tribune, tentokrát s MUDr. Kateřinou Kubáčkovou z Onkologické kliniky 2. LF UK a FN Motol. „U vzácných nemocí se…
Rozhovor Medical Tribune s prof. MUDr. Marko Babjukem (foto), CSc., předsedou České urologické společnosti ČLS JEP. Společná lůžka by urologie měla…
Prudká mediální přestřelka probíhá mezi Všeobecnou zdravotní pojišťovnou a Centrem protonové terapie (foto). To zatím marně usiluje o smlouvu s…
Už v roce 2015 by v Klecanech u Prahy měl začít fungovat Národní ústav duševního zdraví. „Někdy se mi zdá, jako kdyby nikomu nezáleželo na tom, aby…
O Zimní konferenci nemocničních lékárníků byl velký zájem. Redakce odborného týdeníku Medical Tribune přináší několik postřehů z prvního jednacího…
K revoluci v kardiostimulaci dost možná došlo na sklonku minulého roku v Nemocnici Na Homolce (NNH). Prvním šestnácti pacientům na světě tu byl v…
„To, že jsme dostali šanci výsledek našeho výzkumu testovat v pokročilých fázích klinického hodnocení, je v českých podmínkách unikátní,“ říká prof.…
Nová metoda ex vivo perfuze a rekondice plic má potenciál zvýšit počet transplantací plic v řádu desítek procent. Transplantační tým III. chirurgické…
Očekávaná délka přežití se zvyšuje a úspěšnost onkologické léčby roste. Tyto veskrze pozitivní trendy se zobrazují na prudce stoupající prevalenci…
„Mám pocit, že naše ošetřovatelství se dostalo na velmi slušnou úroveň, a teď jsou nám ze všech stran okopávány kotníky,“ říká v rozhovoru Medical…
Výroční sjezd Evropské kardiologické společnosti je nejvýznamnější světovou kardiologickou akci. Letos toto setkání probíhá ve dnech 25. až 29. srpna…
Česko patří v počtu dialyzovaných na milion obyvatel k evropské špičce. Stále však zbývá prostor na zlepšení. O tom, jak jej využít, hovoří v…
Vývoj ve farmakoterapii arteriální hypertenze by se dal označit jako pozvolná evoluce, k převratným změnám v této oblasti nedochází. O to větší…
Tým ze Středoevropského technologického institutu CEITEC a Lékařské fakulty Masarykovy univerzity vůbec poprvé prokázal, že fenomén déjà vu souvisí s…
Až dosud se vedení hlavního města Prahy v podstatě nemuselo starat o lůžková zdravotnická zařízení a úlohu krajských nemocnic suplovaly nemocnice…
„Mrzí mě, jak dnes někteří nově diagnostikovaní pacienti s roztroušenou sklerózou musejí za svou léčbu bojovat. Jsou ve špatném psychickém stavu a…
MD Anderson Cancer Center v texaském Houstonu je vedoucím světovým onkologickým pracovištěm. Není mnoho českých onkologů, kteří měli příležitost je…
„Různí urologové mají samozřejmě různé zájmy, bez problémů ale spolu mluví,“ říká v rozhovoru pro MT nový předseda České urologické společnosti prof.…
„I když pacient po transplataci obličeje vypadá jinak, není pro okolí problém přijmout fakt, že jde o tohoto konkrétního člověka. Po operaci nemám…
Plastický chirurg Bohdan Pomahač je i nejširší české veřejnosti znám jako „ten, který transplantuje tváře“. Na nezájem novinářů si nemůže stěžovat,…
„I když pacient po transplataci obličeje vypadá jinak, není pro okolí problém přijmout fakt, že jde o tohoto konkrétního člověka. Po operaci nemám…
Plastický chirurg Bohdan Pomahač je i nejširší české veřejnosti znám jako „ten, který transplantuje tváře“. Na nezájem novinářů si nemůže stěžovat,…
Příběh Dětského kardiocentra FN V Motole bezpochyby patří k úspěchům českého zdravotnictví a míra úspěchu se v jeho případě dá vyčíslit v té…
Onkologie představuje obor, kde velmi často probíhají diskuse, které ostatní specializace ještě čekají – ať už jde o práci s daty, centralizaci péče…
„Pokud jde o běžnou klinickou práci, počet výkonů a jejich spektrum, tak si česká kardiologie stojí velmi slušně až výborně. Pokulháváme však ve…
„Tři oblasti reformy jsou klíčové – první představuje změna definice lege artis, která bude více chránit lékaře. Druhým zlomem je prolomení paragrafu…
Patnáctého září se slavnostně otevře Národní tkáňové centrum (NTC). Toto ojedinělé pracoviště bude sídlit v těsné blízkosti univerzitního kampusu…
„Kdyby se jakékoli farmakologické léčbě podařilo udělat s křivkou přežití jen pětinu toho, co v posledních několika málo letech dokázala chirurgická…
„Letos jsme nabídli každé pracovní skupině, ať si pozve jednoho mluvčího podle vlastního uvážení s tím, že tato návštěva se hradí z prostředků ČKS.…
Jedním ze stěžejních témat letošního výročního sjezdu České kardiologické společnosti je pasivní kouření. V souvislosti s tímto podceňovaným…
„Kdybych měl zlatou rybku, která by plnila jen jedno přání, tak bych s ní mluvil o tuzemských kardiologických časopisech. To je asi nejtěžší úkol,…
Loni v říjnu zaznamenal až překvapivý úspěch veletrh, který českým zdravotníkům nabízel místa na rakouských a především německých klinikách.…
Evropská asociace nemocničních lékárníků (EAHP – European Associaton of Hospital Pharmacists) pořádala na přelomu března a dubna ve Vídni svůj…
V České republice je nedostatek biomedicínských inženýrů, což je jeden z důvodů, proč nemocnice využívají často nevýhodné služby kompletátorských…
V České republice je na deset tisíc lidí se stomií – umělým vývodem střeva nebo močového měchýře. O tom, co tito pacienti potřebují a jak se jim žije…
Jedním z témat, které se nyní dostávají do popředí, je nové vymezení kompetencí sester a ostatních nelékařských zdravotnických profesí. V této…
"I kdyby se personální problémy začaly na neonatologických pracovištích řešit hned, má to značnou setrvačnost - minimálně na jedno desetiletí," říká…
O revoluci v léčbě farmakorezistentní arteriální hypertenze se opatrně začíná hovořit v souvislosti s denervací prováděnou v průběhu renálních tepen…
Jako mezi dvěma mlýnskými kameny si často připadají čeští onkologové. Na jedné straně denně komunikují s čím dál informovanějšími pacienty, kteří si…
Zprávy z Brna o významných investicích do vědy a výzkumu přicházejí jedna za druhou. Hmatatelným dokladem, že i rozsáhlé ambiciózní počiny lze…
Volba nového vedení České lékařské komory proběhne na sjezdu delegátů koncem listopadu. Zatím jediným protikandidátem současného prezidenta MUDr.…
Co je největší tuzemskou akcí pro lékaře? Ještě do minulého víkendu byla odpověď jednoduchá. Jako vždy - přece výroční kongres České kardiologické…
Zprávy o významných investicích do vědy a výzkumu z Brna přicházejí jedna za druhou. Hmatatelným dokladem, že i rozsáhlé ambiciózní počiny lze…
Co je největší tuzemskou akcí pro lékaře? Ještě do minulého víkendu byla odpověď jednoduchá. Jako vždy - přece výroční kongres České kardiologické…
Na titul "Nejzmatenější článek sezóny z oblasti zdravotnictví" aspiruje materiál, který vyšel minulý týden v časopisu Týden. Jde o druhý díl seriálu,…
Na titul Nejzmatenější článek sezóny z oblasti zdravotnictví aspiruje materiál, který vyšel v nejnovějším vydání časopisu Týden. Jde o druhý díl…
Brněnský kardiolog profesor Jindřich Špinar stíhá neuvěřitelně mnoho věcí - podle všeho by měl být na pokraji zhroucení. Místo toho pořád vypadá,…
"Když opustíte zdi ministerstva a vyjedete do nemocnic, mezi zdravotníky, jste konfrontováni s kroky celého svého úřadu z očí do očí. Tam naprosto…
"Na co jsem hrdý? Jednoznačně na to, jak se nám povedlo změnit onkologickou kliniku," říká ředitel FN Ostrava MUDr. Svatopluk Němeček, MBA.
Pokud dojde ve zdravotnickém zařízení k medikační chybě, ve většině případů jde o projev slabého místa systému. V Masarykově onkologickém ústavu v…
Už téměř deset let česká onkologie buduje databáze monitorující použití nových nákladných léčiv z kategorie tzv. biologické léčby. Spravuje je…
„Na co jsem hrdý? Jednoznačně na to, jak se nám povedlo změnit onkologickou kliniku,“ říká v rozhovoru pro MT ředitel FN Ostrava MUDr. Svatopluk…
Po několika měsících provozních zkoušek a zaškolování personálu došlo 4. srpna ve FN Ostrava k prvnímu klinickému použití robotického ozařovače…
Málokdy v medicíně znamená jedna molekula naprostý zlom v osudu pacientů se závažnou chorobou, jako je tomu v případě imatinibu u chronické myeloidní…
"Reforma zdravotnictví si vyžádá hluboké strukturální změny. Není záležitostí pouze příslušného ministra, ale celé vlády včetně jejího premiéra.…
Koalice si rozdělila křesla ve vládě. Ministrem zdravotnictví by se měl stát doc. MUDr. Leoš Heger, CSc. (TOP 09). Tato zpráva je velmi překvapivá.…
„Českému zdravotnictví chybí logická strukturální provázanost. Každý se snaží urvat, co může. Všichni dělají všechno, nejlépe s těmi nejdražšími…
Výsledek nedávných voleb pro zdravotnictví s největší pravděpodobností neznamená žádnou revoluci - zůstavá ovšem otázkou, zda je to dobře nebo špatně…
Začátkem minulého týdne přijel do České republiky John R. Adler. Tento profesor neurochirurgie stanfordské univerzity je autorem CyberKnife -…
O pojmu personalizovaná medicína se v onkologii hovoří čím dál intenzivněji. V české praxi je dosud spojován především s testováním aktivity…
Výroční sjezd České kardiologické společnosti je s velkým náskokem největší tuzemskou odbornou akcí. V čem bude letošní kongres jiný než předchozí…
Nejméně u poloviny onkologicky nemocných je nezbytný aktivní nutriční přístup hned v okamžiku stanovení diagnózy. V praxi jsou však očekávání českých…
V onkologii nabývá čím dál více na významu koncept terapie šité na míru (tailored therapy). Třebaže mají na zavedení nových postupů do praxe velký…
Žádný zdravotnický systém, ani ten nejbohatší, již nemůže kopírovat v léčbě vše, co přináší medicínský výzkum, a v onkologii už vůbec ne. V tom, co a…
Až sto padesát milionů korun z prostředků Integrovaného operačního programu EU pomůže českým popáleninovým centrům. Využití těchto prostředků bylo…
Pokud jde o výskyt onkologických onemocnění, z českých regionů je na tom nejhůře Plzeňský kraj. Je proto určitá symbolika v tom, že právě zde se v…
"V primární péči o děti může lékař vlastní praxi převzít již po čtyřech letech specializační přípravy. Toto zkrácení považujeme za dále…
Sestra Ivana Šulcová odmaturovala na střední zdravotnické škole v roce 1959. Umístěnka ji poslala do dětského domova v Ratměřicích, kde pracovala rok…
Po traumatologii, onkologii a kardiovaskulární péči ministerstvo zdravotnictví přikročilo k vytvoření sítě specializovaných center i v neurologii.V…
Onkologie je drahá a bude ještě dražší. Toto krátké souvětí si už asi všichni zvykli brát jako základ pro jednání o organizaci a financování…
"Schvalovacím procesem zatím úspěšně prochází návrh zákonné normy, podle které by napříště bylo možné získat kvalifikaci všeobecné sestry pouze po…
Psychofarmakologická konference, která se každoročně koná v Jeseníku, je popřením všech pravidel kongresové turistiky. Vyhovující není ani místo, ani…
Po několikaletém vyjednávání přechází od prvního ledna i Česká republika na plošné očkování dětí proti pneumokokovým infekcím. Uspokojení z tohoto…
Nepřehledný systém tvorby úhrad a cen léků, specializační vzdělávání lékařů v rozkladu, zvyšující se deficit zdravotních pojišťoven; ve výčtu…
Od 1. ledna 2010 se začnou v České republice děti plošně očkovat proti pneumokokovým infekcím. O praktických aspektech spojených s touto vakcinací MT…
V nakladatelství Grada čerstvě vyšla publikace Onkogynekologie. Jde o ambiciózní počin nejen co do rozsahu, ale i hloubkou zpracování; podílelo se na…
V nakladatelství Grada čerstvě vyšla publikace Onkogynekologie. Jde o ambiciózní počin nejen co do rozsahu, ale i hloubkou zpracování; podílelo se na…
Interní hematoonkologická klinika FN Brno vznikla na začátku listopadu 1989 - první pacienty přijala pár dní před tím, než se zhroutil komunistický…
"Je asi dobře, že současní studenti považují svobodu za něco samozřejmého a vůbec si neuvědomují, že to někdy mohlo být jinak," říká v rozhovoru pro…
MUDr. Pavel Hroboň, M.S., na ministerstvu zdravotnictví skončil před několika měsíci. Jak sám říká, získal již určitý odstup, a to i pokud jde o…
Národní onkologický registr (NOR) je jakýmsi rodinným stříbrem české onkologie. Obsahuje záznamy přes milion čtyři sta tisíc případů zhoubného…
Přes 8 000 nových pacientů ročně. Celých 54 % z nich přichází ve třetím či čtvrtém stadiu, tedy s mizivou nadějí na vyléčení. Více než 4 000…
Evropská koloproktologická společnost (ESCP) si pro své letošní výroční zasedání zvolila Českou republiku. Akce se konala ve dnech 23. až 26. září v…
Markéta Koutná je jednou z prvních českých sester, které se cíleně zaměřily na moderní hojení ran. Sama přednáší, vede kursy, účastní se klinických…
MUDr. Pavel Hroboň na ministerstvu zdravotnictví skončil před několika měsíci. Jak sám říká, získal již určitý odstup, a to i pokud jde o příčiny,…
Škola CMC Graduate School of Business nabízí studium managementu směřující k titulu Master of Business Administration. Od minulého roku má také…
Fenylketonurie, kongenitální adrenální hyperplaziea kongenitální hypothyreosa. To jsou tři nemoci, na které v současné době probíhá v Česku plošný…
Program transplantace kostní dřeně u dětí nepochybně patří mezi „success story“ českého polistopadového zdravotnictví. Začal před dvaceti lety ve…
Koncem července se v Poslanecké sněmovně konal seminář Problematika rakoviny děložního hrdla. Zaměřil se na prevenci tohoto onemocnění, a to…
Rčení "Zkušenost dělá mistra" platí v chirurgických oborech více než jinde. Studií popisujících vztah mezi praxí operatéra a jeho výsledky není mnoho…
„Myslím si, že práh vnímavosti k tomu, co je a co není možné, je u nás výše než v jiných evropských zemích,“ říká náměstek ministryně zdravotnictví…
Aby sestry skutečně dostaly slíbených 2500 korun, je třeba ze zvýšeného platu uhradit povinné odvody. To již musí musí udělat nemocnice ze svých…
Zkušenost dělá mistra. Toto rčení platí v chirurgických oborech více než jinde. Studií, popisujících vztah mezi praxí operatéra a jeho výsledky,…
Ukázat, že onkologické onemocnění lze úspěšně překonat, je cílem osvětového projektu Život na druhou. Ve spolupráci s Nadací pro transplantace kostní…
„Stává se, že praktický lékař opakovaně léčí pacienta pro obstrukční bronchitidy, a přitom se jedná o průduškové astma. Takoví pacienti se pak k…
U chronické myeloidní leukémie (CML) se začala psát nová éra v roce 1998, kdy do praxe vstoupil první inhibitor tyrosinových kináz imatinib (Glivec).…
Letos poprvé musejí některé sestry žádat o prodloužení osvědčení k výkonu zdravotnického povolání bez odborného dohledu. O prodloužení je nutné…
„Rychlé střídání ve vedoucích funkcích je zhoubné, ať k němu dochází na ministerstvu nebo v nemocnici. Ve chvíli, kdy kamkoliv přijde silná osobnost…
Národní licenční zkoušku z ošetřovatelství musí podstoupit každý, kdo chce v USA pracovat jako registrovaná sestra. Jde o poměrně náročný test, ze…
„Analytici dat propojují lidi tím, že omezují, či dokonce ruší strach z neznáma. Když jsou na stole jasná data, všichni se uklidní, začnou se…
Za atestační zkoušky by lékaři i nelékařští zdravotničtí pracovníci měli do budoucna platit 3 500 korun - z toho 2000 korun za část teoretickou a…
„Analytici dat propojují lidi tím, že omezují, či dokonce ruší strach z neznáma. Když jsou na stole jasná data, všichni se uklidní, začnou se chovat…
Asi největší odbornou akcí, která se letos v České republice konala, byl jubilejní 10. mezinárodní dermatologický kongres – International Congress of…
"Dříve často svá sdělení sestry četly z papíru, většina z toho, co říkaly, bylo opsáno ze skript pro mediky a působily nejistě. Teď hovoří sebevědomě…
„V radioterapii nám chybějí tvrdá data, která by skutečně popisovala, jak na tom jsme. Druhým dluhem jsou pak jednoznačně postavené indikátory…
Ve Fakultní nemocnici Brno se započalo s budováním spinální jednotky a další jednotky intenzivní péče kliniky úrazové chirurgie. Tato dvě pracoviště…
Den ošetřovatelství připadá na 12. května, tedy na datum spojené s narozením Florence Nightingalové. Letos by měla při této příležitosti v Praze na…
Co se v konkrétním zdravotnickém zařízení děje například v oblasti pádů nebo dekubitů, už v mnohých nemocnicích dokáží poměrně přesně sledovat a…
Co se v konkrétním zdravotnickém zařízení děje například v oblasti pádů nebo dekubitů, už v mnohých nemocnicích dokáží poměrně přesně sledovat a…
Co se v konkrétním zdravotnickém zařízení děje například v oblasti pádů nebo dekubitů, už v mnohých nemocnicích dokáží poměrně přesně sledovat a…
Co se v konkrétním zdravotnickém zařízení děje například v oblasti pádů nebo dekubitů, už v mnohých nemocnicích dokáží poměrně přesně sledovat a…
V Evropě je onemocnění považováno za vzácné, pokud postihuje méně než dva lidi z deseti tisíc. Do této definice se vejdou téměř všechny diagnózy,…
O novinkách v léčbě karcinomu prsu MT hovořila s prof. MUDr. Jitkou Abrahámovou, DrSc., primářkou Onkologického oddělení Fakultní Thomayerovy…
národní onkologický registr představuje unikátní databázi i ve světovém měřítku. obsahuje na milion a půl případů zhoubného onemocnění, popsaných ve…
„Často nás pacienti berou jako svou poslední šanci a jsou zklamáni, když zjistí, že ani my neumíme zázraky,“ říká MUDr. Jiří Kozák, Ph.D., předseda…
Národní onkologický registr představuje unikátní databázi i ve světovém měřítku. Obsahuje na milion a půl případů zhoubného onemocnění, popsaných ve…
V USA se sestry podílejí na klinických studiích mnohem více než v ČR
Pardubice – město léčby rány. Takový přívlastek by alespoň pro odbornou veřejnost mohl nahradit poněkud omšelé označení Pardubic jako města perníku.…
Doc. MUDr. Leoš Heger, CSc., vede Fakultní nemocnici Hradec Králové od roku 1995. Nyní se s touto funkcí loučí. A podle všeho odchází se štítem,…
Jen třináct z dřívějších osmnácti komplexních onkologických center zůstalo na mapě ČR po auditu ministerstva zdravotnictví. Základní sdělení směrem k…
Projekt Česká hlava aspiruje na to být jakousi tuzemskou obdobou Nobelových cen. Jedním z letošních laureátů se stal ředitel Psychiatrického centra…
Z patofyziologického hlediska nemají takzvaná vzácná onemocnění nic společného – pouze svou ojedinělost. Pokud ale jde o management, spojuje je mnohé…
Antibiotická rezistence představuje čím dál závažnější problém. Je docela možné, že z hlediska bakterií je období, kdy lidstvo s nimi mohlo bojovat…
Česká společnost klinické biochemie ČLS JEP slaví v těchto dnech padesát let své existence. S jejím předsedou prof. MUDr. Tomášem Zimou, DrSc., MT…
Mezi osobnostmi, které 28. října na Pražském hradě obdržely z rukou prezidenta republiky státní vyznamenání, byla i Jindra Pavlicová, sestra, které…
Pokud se k člověku s demencí ošetřující personál chová jako k malému dítěti, vzbuzuje to v něm agresivitu a snižuje jeho ochotu spolupracovat. K…
Nutnost dlouhodobého vstupu do žilního řečiště vedla k vývoji systémů, které takový opakovaný přístup umožňují a současně minimalizují rizika…
Cévní mozková příhoda se po srdečních chorobách stává druhou nejčastější příčinou smrti. Současně je nejčastějším důvodem trvalé invalidity. Tomu…
To, že sestry jdou pracovat ven, je jedině dobře,“ říká prezidentka České asociace sester Mgr. Dana Jurásková, MBA. Jedním dechem však dodává: „Ovšem…
Do zahraničí za prací vyjíždějí stovky českých sester. Jen nedokonalá výuka angličtiny na zdravotnických školách brání tomu, aby jich nebyly tisíce.…
Opakovat screeningovou kolonoskopii v rozmezí pěti let je bezpečné a lze dále uvažovat o prodloužení tohoto intervalu. Tento závěr plyne ze studie,…
Úrazy se běžně léčí na chirurgických odděleních ve všech regionech, ojediněle také na ortopedii, a to jaksi „odjakživa“. Na skutečnost, že ošetření…
Když MUDr. Oldřich Šubrt, CSc., MBA, po patnácti letech vedení pražské Nemocnice Na Homolce přešel v létě 2006 do čela představenstva společnosti…
Největší nápor zraněných po dvou nedávných hromadných neštěstích na severní Moravě směřoval do Fakultní nemocnice Ostrava, která má statut…
Hromadná nehoda autobusu, tramvaje nebo vlaku, kde vedle několika těžce zraněných leží desítky postižených s lehkým zraněním a nepřehlednost situace…
„Heslo, že kdo něco léčí často, léčí to zpravidla dobře, platí i v dětské chirurgii,“ říká prof. MUDr. Petr Gál, Ph.D., MBA, přednosta Kliniky dětské…
Ústřední komise mezinárodní akreditační autority Joint Commission International (JCI) se sídlem v Chicagu, USA, sdělila koncem srpna vedení Nemocnice…
Množství nelékařských zdravotnických oborů, které lze studovat na univerzitě, se neustále rozrůstá. Nejnověji se tato paleta rozšířila o obor…
Ještě loni převážná část absolventek středních zdravotnických škol nastoupila do nemocnic a dělala to, na co se během studia připravovala – starala…
Profesor lékařské psychologie Stuart Brody se nebojí se svými názory jít proti proudu. A i když není lékař, prosadil se v těch nejvýznamnějších…
Karcinom děložního hrdla postihuje v České republice ročně kolem 1 100 žen. Přibližně u poloviny z nich je diagnostikován v časném stadiu, kdy…
„Naším hlavním cílem je porod zdravého dítěte,“ říká MUDr. Milan Mrázek, Ph.D., předseda Sekce asistované reprodukce České gynekologické a porodnické…
Evropská hematologická asociace (EHA) dělá vše pro to, aby její výroční zasedání vystoupilo ze stínu podobného setkání Americké společnosti pro…
Na výročním zasedání Evropské hematologické společnosti (EHA) v Kodani se do centra zájmu dostaly též trombocytopenické stavy. Bylo to především díky…
Minulý týden se v Praze konalo výroční zasedání Evropské společnosti pro cystickou fibrózu (ESCF). Při této příležitosti je vždy oceněn laureát,…
„Daří se nám, že devadesát procent ohrožených novorozenců se skutečně rodí tam, kde má – v perinatologickém centru. To už dále asi zvyšovat nelze,“…
Poslanci Evropského parlamentu (EP) žádají Evropskou komisi, aby vyčlenila finanční prostředky na podporu výzkumu a inovací v oblasti primární…
„Největším štěstím pro pacienta je jeho vzdělaný a spokojený lékař, který má dost času a sil, aby se mu mohl věnovat, a který může sledovat, co se v…
„Veřejnost se málokdy dozví, že lékárny jsou zdravotnická pracoviště, kde pracují vysokoškolsky vzdělaní lidé s obrovskými znalostmi o léčivech,…
Po několika letech, kdy počet uchazečů o studium farmacie poněkud klesal, dochází nyní k mírnému nárůstu – takový trend pozorují obě vysoké školy,…
Ve dnech 30. dubna až 3. května se v Praze koná desátý kongres European Society of Contraception (ESC). Jeho tématem je plánování rodičovství v tom…
Neobvykle komplexní pohled na problematiku inkontinence nabídlo již druhé Globální fórum o inkontinenci (Global Forum on Incontinence), které se…
Česko bylo považováno za vakcinační velmoc. Pokud jde o proočkovanost populace, stále jí je. Jestliže se ale zaměříme na nejnovější trendy ve…
Profesor Jiří J. Vitek, americký neuroradiolog českého původu, se velkou měrou zasloužil o vstup endovaskulárních metod do neuroradiologie. V…
Minimálně v indikaci prevence tromboembolické nemoci se s heparinem setkává téměř každý lékař. Přitom podle novinových titulků by se mohlo zdát, že…
Unikátním příkladem spolupráce mezi špičkovým zdravotnickým zařízením a akademickými institucemi je laboratoř srdeční elektrofyziologie, která působí…
V pražském paláci Žofín proběhlo 26. února už poosmé finále soutěže Sestra roku. Spíše než soutěž v pravém slova bylo cílem pořadatelů veřejné a…
Vzdělávacích možností pro sestry neustále přibývá – týká se to jednodenních konferencí, několikatýdenních kursů i ucelených vysokoškolských programů.…
Bylo jim něco málo přes dvacet a chystaly se na složení závěrečných zkoušek na ošetřovatelské škole při pražské Nemocnici Na Bulovce. Na sklonku…
Kdyby nešlo o tak závažné skutečnosti, dalo by se říci, že euthanasie je vděčné téma. Dá se na něm donekonečna vybrušovat argumentační technika, ať…
České nemocnice nejsou bezpečné, stejně jako nejsou bezpečné nemocnice nikde na světě. Chyby při podávání léků, pády, nosokomiální infekce, záměny…
V České republice připadá jeden lineární urychlovač na 300 000 obyvatel, což je sice výrazně lepší než před několika lety, stále však česká onkologie…
Při příležitosti dvacátého výročí úmrtí předního epidemiologa prof. MUDr. Karla Rašky, DrSc., a třicátého výročí posledního přirozeného výskytu…
Unikátní dostupnost akutní kardiologické péče, nízká novorozenecká úmrtnost, proočkovanost populace - několik parametrů, na které může být české…
Český Národní onkologický registr představuje unikátní databázi, která jen těžko ve světě najde konkurenci. Do jaké míry toto rodinné stříbro české…
„To, jak se daří zvládnou astma v dětském věku, určuje jeho prognózu v dospělosti,“ říká doc. MUDr. Petr Pohunek, CSc., předseda Pracovní skupiny…
První informace věnované výročnímu kongresu American Heart Association v Orlandu na Floridě jsme přinesli v minulém čísle MT. Nyní se k tomuto…
Severočeské Teplice jsou známé především svými lázněmi, které se v současné době výrazně zaměřují na arabskou klientelu. Zasvěcení ale vědí, že ve…
„Nechceme pěstovat ten způsob medicíny, kdy pacient přijede na kliniku a je vyšetřován všemi možnými pomocnými metodami, a teprve na konci jej vidí…
Zkratkou JPD se v suché řeči evropských úřadů označuje Jednotný programový dokument. Málokdo si pod tímto názvem něco reálného představí, pro 1.…
Cévní mozkovou příhodu v České republice prodělá každý rok na 47 000 lidí. Přibližně třetina zemře. Většina z těch, kteří přežijí, si odnáší větší či…
Pacienti s pokročilou roztroušenou sklerózou snadno dojdou k závěru, že o ně nikdo nestojí. Ne vždy a ne pořád se o ně může postarat rodina. Na…
Minulý týden na český trh vstoupila vakcína Cervarix, v pořadí druhá a na dlouhou dobu jistě poslední očkovací látka proti HPV – kauzálnímu původci…
Názory sester na současný model vzdělávání si jako téma své bakalářské práce zvolila Bc. Blanka Hošková, letošní absolventka kombinovaného studia…
Velké evropské kongresy se čím dál obtížněji prosazují proti podobným akcím v USA. Řada z nich má spíše jen edukační charakter, zatímco ke zveřejnění…
Na pět tisíc odborníků na roztroušenou sklerózu se sjelo minulý týden do Prahy. Konal se zde 23. výroční kongres ECTRIMS (European Committee for…
Tématem zatím posledního z pravidelných setkání s novináři, která pořádá Nemocnice Na Homolce, se stala bezpečnost nejen nemocných, ale i personálu.…
Letošním laureátem Ceny Nadace Dagmar a Václava Havlových vize 97 se stal psychiatr a psycholog českého původu Stanislav Grof. Podle slov Václava…
Vyhledat si v nemocničním počítačovém systému laboratorní výsledky svých rodinných příslušníků si může každá česká sestra. v americké nemocnici by ji…
Hlavní sestry většiny nemocnic zažívaly v několika uplynulých letech nebývalé časy hojnosti, alespoň pokud jde o personální zdroje. Sester byl…
„Základní opatření pro adekvátní nutriční zajištění pacientů jsou velmi jednoduchá. Jde jen o to věnovat jim dostatečnou péči. Náklady na správnou…
Ochota darovat orgán je u české populace znatelně nižší než ochota v případě potřeby orgán přijmout. Vyplývá to z výzkumu, který pro Nadaci Karla…
„Chtěla jsem, aby kniha vycházela z naší české reality a aby z ní bylo cítit, že je skutečně určená sestrám,“ říká v rozhovoru pro MT autorka…
Minulý týden podepsal guvernér amerického státu Illinois zákon, podle kterého jsou některé skupiny pacientů při hospitalizaci povinně testovány na…
„Pociťuji silnou zodpovědnost za to, že když už musíme embryo zničit, měl by mít náš výzkum, pro který bude použito, smysl,“ říká v rozhovoru pro MT…
V atraktivním přímořském prostředí, téměř na dohled historického města Rhodos, se na stejnojmenném řeckém ostrově od 16. do 20. června konalo 17.…
Když v roce 2001 vstoupil do léčby chronické myeloidní leukémie imatinib, znamenalo to zřetelný kvalitativní zlom. U velké části nemocných se však…
Mnoho původně ambiciózních investičních záměrů postihl podobný osud – neprůhledné financování, nejrůznější kompromisy a mnohaleté prodlužování stavby…
Jedním z nosných témat 17. výročního zasedání Evropské neurologické společnosti byla časná léčba roztroušené sklerózy. MT v této souvislosti požádala…
„Slovo ‚rakovina‘, cancer, v USA není zdaleka tak děsivé jako v ČR. lidé už vědí, že to neznamená automaticky smrt,“ říká prof. MUDr. Adolf Stafl,…
O problémech v sexuálním životě pacientky obvykle nehovoří hned mezi dveřmi, a to ani v gynekologické ambulanci. Pokud se ale podaří komunikaci o…
Život ohrožující peripartální krvácení se v ČR vyskytne každý rok přibližně u pěti set žen. Takový stav je bezesporu noční můrou každého porodníka. V…
Samice gorily nížinné kijivu porodila 30. května v pražské Zoo zdravé mládě. Jako již zkušená matka si přitom poradila bez jakékoli asistence. Pokud…
Širokou pozornost veřejnosti si v minulých týdnech získala zpráva o perorální antikoncepci, která dlouhodobě blokuje menstruaci (či lépe řečeno…
Kolik přenášet embryí? Nejlépe jedno.Pravděpodobnost, že mladá a dostatečně sexuálně aktivní žena, která nepoužívá antikoncepci, během jednoho…
Unikátní příležitost praxe mají během svého studia studenti Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích – mohou strávit…
Gorila nížinná Kijivu se minulý týden v pražské zoologické zahradě při porodu obešla bez jakékoli asistence. V případě komplikací však bylo možno…
Sedm těžce a čtrnáct lehce zraněných prošlo minulý týden během jediné hodiny přes urgentní příjem pražské Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN). Jejich…
Urgentní medicína již několik let v ČR představuje svébytný obor se všemi atributy – má vlastní systém specializačního vzdělávání, svůj časopis,…
MT: V České republice jsou v současné době čtyři přístroje Prométheus pro dočasnou umělou náhradu funkce jater. Hlavním úkolem prvních tří je…
Náklady na moderní onkologickou léčbu se u jednoho pacienta často počítají na statisíce i miliony korun. efekt vložených prostředků však může být…
Náklady na moderní onkologickou léčbu se u jednoho pacienta často počítají na statisíce i miliony korun. efekt vložených prostředků však může být…
Bakterie jsou na Zemi miliardy lety. A zcela jistě zde také budou, i když po poslední lidské civilizaci nezbude ani památky. Doba, po kterou se…
Nejnovějších technologiím pomáhajícím při kontrole diabetu bylo věnováno symposium, které v dubnu pořádala společnost Bayer HealthCare ve švýcarské…
Urologie zpravidla nebývá vnímána jako dominantní obor medicíny. Má však velké množství styčných a často i překrývajících se ploch s ostatními…
„Sestry by skutečně neměly stlát postele a roznášet jídlo,“ říká v rozhovoru pro MT Mgr. Helena Vaňková, česká sestra, která několik let pracovala v…
V České republice žije přibližně 14 000 pacientů z roztroušenou sklerózou. O čtvrtinu z nich se starají odborníci z Neurologické kliniky 1. LF UK a…
O kolik pacientů se stará jedna sestra? Na ARO většinou o jednoho, na JIP o jednoho či dva. Na standardním oddělení už ale tento počet značně kolísá…
Nulového výskytu nosokomiálních infekcí, tedy infekcí vzniklých v souvislosti s poskytováním zdravotní péče, dosáhnout nelze. Podle WHO se ve…
Omezení atomizace či překrývání stávajících kapacit a posílení konkurenceschopnosti univerzitních pracovišť. To jsou cíle zásadních změn v brněnském…
Lékař v přípravě musí nejprve strávit tři roky převážně na dětských lůžkových odděleních. Tento společný pediatrický kmen je ukončen testem. Další…
I když mezi praktickými lékaři pro děti a dorost není demografická situace tak kritická jako u praktiků pro dospělé, i zde hrozí, že lékaři‑senioři…
„Nemocný okamžitě vycítí, v jakém rozpoložení sestra na pokoj přichází, a z jejího pohledu, úsměvu, způsobu, jakým mu upravuje lůžko, dokáže číst,“…
V Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) proběhl začátkem dubna již 10. ročník Pražského workshopu o katetrizačních ablacích. Tentokrát…
Anglické slovo „smart“ lze přeložit mnoha způsoby – jako bystrý, chytrý, elegantní, fikaný či mazaný. SMART se jmenuje také nový koncept léčby…
Doc. Marta staňková byla bezpochyby určující osobností pro české moderní ošetřovatelství. Celý svůj profesní život se zasazovala o to, aby sestry…
„Nemyslím si, že v pediatrii někdo s despektem zahlíží na praktické lékaře. Míra kolegiality je zde asi vyšší než u medicíny dospělých. klinické…
První březnový týden se na Gynekologicko‑porodnické klinice 1. lF Uk a všeobecné fakultní nemocnice v Praze konal mezinárodní školicí kurs, ve kterém…
Anglické slovo Smart lze přeložit mnoha způsoby – jako bystrý, chytrý, elegantní, fikaný či mazaný. SMART se jmenuje také nový koncept léčby astmatu,…
Začínat znovu s profesní kariérou v jiné zemi není nic lehkého. Pro sestry to platí dvojnásob. Musejí nejen prokázat, že své práci rozumějí, ale také…
Jak by měl být lékař první linie připraven na zvládání akutních stavů? Také na to se snažili na 1. kongresu primární péče poskytnout odpovědi MUDr.…
„Aby sestra na našem pracovišti obstála, musí být především vyzrálou a vyrovnanou osobností,“ říká Marta Červinská, staniční sestra Sexuologického…
Nulového výskytu nosokomiálních infekcí, tedy infekcí vzniklých v souvislosti s poskytováním zdravotní péče, dosáhnout nelze. Cílem je snížit jej na…
Čestný doktorát Univerzity Karlovy převzal 8. března ve Velké aule pražského Karolina profesor Erik De Clercq, belgický vědec, jenž stál u zrodu…
„Chronické choroby ledvin jsou časté, skrytě nebezpečné, avšak léčitelné,“ tak zní hlavní poselství, které by mělo zaznít 8. března. Toto datum…
Pokud se nějaké heslo opakuje příliš často, jeho původní význam se vytrácí. V případě oblíbené věty předsedy České onkologické společnosti profesora…
Fakultní nemocnice v Motole má status Komplexního onkologického centra. Nová kapitola radioterapie se zde začala psát už v roce 1997, kdy byly…
Schizofrenie během života postihne jedno až dvě procenta populace. Tato nemoc je zákeřná i tím, že zasahuje velmi často osoby v mladém a středním…
Pro pacienty s chronickým selháním ledvin má přiměřený pohybový režim životně důležitý význam. Bohužel se až příliš často dozvídají, že se mají…
Manželé Coriovi, Hans Selye, Richard von Zeynek, arnold Pick… Pražská německá lékařská fakulta dala vědě řadu mimořádných osobností. Jednou z nich…
„Jsme obrovská organizace, která má velkou zodpovědnost. Proto o nás musí být slyšet. Musíme dávat zřetelně najevo, že některé věci se nám nelíbí,“…
Bohnické sexuologické dny jsou vrcholnou odbornou akcí českých sexuologů. letos proběhly již po devatenácté. Jedno z jejich nosných témat neslo název…
Zákon č. 96/2004 Sb., tzv. o nelékařských zdravotnických povoláních, a legislativní normy, které na něj navazují, přinesly pro sestry řadu zásadních…
Na sklonku ledna pořádala Česká farmakoekonomická společnost seminář s názvem Farmakoekonomika v onkologii. Kdo chtěl slyšet jasnou odpověď, jak…
V pražském paláci Žofín proběhlo 20. února už sedmé finále soutěže Sestra roku. Spíše než soutěž v pravém slova bylo cílem pořadatelů veřejné a…
Fingerlandův ústav patologie Fakultní nemocnice a Lékařské fakulty Hradec Králové je jedním z nejvýznamnějších českých center výzkumu v patologii. O…
Moje maminka byla sestra a to mě při volbě povolání velmi ovlivnilo, říká nositel titulu Sestra roku 2006 Radek Hudousek, který pracuje jako vedoucí…
Jednu z prvních roboticky asistovaných rekonstrukcí břišní aorty v USA provedli v prvním únorovém týdnu lékaři univerzitní nemocnice Baptist Memorial…
Centrum adiktologie 1. LF UK pořádalo 8. února veřejnou přednášku a odborný seminář dvou předních odborníků na problematiku alkoholu profesora…
V sále pražského kongresového centra Olšanka se 15. února konaly volby prezidenta, viceprezidenta a prezidia České asociace sester (ČAS). V první…
na sklonku minulého roku měla MT spolu s dalšími vybranými evropskými novináři unikátní příležitost nahlédnout v belgických městech rixensart a Wavre…
Škol, které nabízejí bakalářské studium ošetřovatelství, pomalu přibývá. letos poprvé začnou budoucí sestry – bakalářky studovat v Opavě, zcela…
„byl bych rád, kdyby lidé vnímali hygieniky jako partnery, se kterými je dobré spolupracovat dříve, než se problém objeví,“ říká v rozhovoru pro MT…
„What the patients really want?“ – Co pacienti skutečně chtějí? To byla hlavní otázka, na kterou se snažila najít odpověď rozsáhlá studie, která…
Žlutý květ, symbol Ligy proti rakovině, doznal malé, ale podstatné změny. Jeden jeho okvětní lístek zčernal a připomíná tak ciferník, ukazující za…
Z etického hlediska není žádný důvod, aby zdravotníci měli k bezdomovcům jiný přístup než k ostatním nemocným. Jen u málokteré z těchto osob je…
Přes veškeré pokroky v léčbě deprese stále zůstává určité procento pacientů, u kterých terapie selhává. Takoví nemocní vyzkoušeli mnoho různých…
Zvláště z přístupu zdravotních pojišťoven by se dalo vyvozovat, že antipsychotika první generace a antipsychotika druhé generace tvoří dvě oddělené…
Odborníci zabývající se výživou již delší dobu upozorňovali na to, že v České republice chybí ucelený program, který by umožňoval jednoduchým…
Asi největší pozornost účastníků jesenické konference vzbudilo vystoupení MUDr. Martina Brunovského, který spolu se svými kolegy MUDr. Martinem…
Vysoká škola v přírodě Mezi srovnatelnými odbornými akcemi má Česko‑slovenská psychofarmakologická konference, která se každý rok v lednu koná v…
Kolik typů antidepresiv je potřeba k léčbě deprese? Tak se jmenovalo firemní symposium společnosti Medicom International, které se konalo v rámci…
Internetový server www.allnurses.com je pravděpodobně největším virtuálním prostorem, na kterém komunikují sestry z celého světa, hlavně však z USA.…
Podle odborníků se každý měsíc, kdy novorozenec nemůže vnímat zvukové podněty, na jeho vývoji negativně podepisuje. Proto doporučují, aby všechny…
Češi a Rakušané mají společnou nejen historii a podobnou kuchyni, ale také nadprůměrně vysokou incidenci kolorektálního karcinomu. V Česku se…
Každých osm vteřin na světě zemře jeden člověk vinou kouření – a v téměř stejně krátkém intervalu někdo kouřit začne. O možnostech, jak tento fakt…
„Sestry z České republiky mívají v saúdskoarabských nemocnicích zpočátku problémy s angličtinou, obvykle ale velmi rychle dokážou tento problém…
Dvaapůlletá slovenská dívka Bianka od narození trpí dysplazií v oblasti kraniocervikálního přechodu. V posledních měsících ji útlak míchy již přímo…
Již několik let se rozvíjí koncept tzv. intermitentní léčby osteoporózy bisfosfonáty, který spočívá v prodlužování dávkovacích intervalů – od…
„Posloucháme‑li na kongresech příspěvky o cílené terapii onkologických onemocnění, jímají nás dvě hrůzy. První – jak těžké je tuto problematiku…
Převratnou novou metodou, která umožňuje vyšetřit větší část nebo dokonce celé tenké střevo a zároveň přistoupit i k terapeutickému zásahu, je…
Podle statistik má diabetes mellitus sedm procent české populace, ve skutečnosti již ale může být diabetikem každý desátý Čech. Toto číslo přitom…
Paliativní medicína není jen péče o terminálně onkologicky nemocné. Na správně prováděnou paliativní péči má nárok každý nemocný v pokročilé fázi…
Chirurg MUDr. Ludomír Brož se věnuje pacientům po termickém úrazu už dvacet šest let. Medical Tribune měla příležitost doprovázet jej během jednoho…
V zemích Evropské unie je očkováno proti chřipce v průměru 22 procent populace, v Česku je to jen 7 procent. Zda se letos Česká republika v tomto…
Úspěšnou operaci, která ve světové literatuře ještě nebyla popsána, provedli 2. října lékaři neurocentra liberecké krajské nemocnice.…
Ordinuje a učí v Praze i v USA, vydává několik časopisů, organizuje studentské stáže, angažuje se v krajanském hnutí, moderuje nejrůznější setkání,…
Je moderní onkologická léčba dostupná všem pacientům, kteří ji potřebují? Odpovídají náklady na léčení dosaženým výsledkům? Jsou onkologičtí pacienti…
MUDr. Oldřich Šubrt, CSc., vedl Nemocnici Na Homolce patnáct let. Za tu dobu poznal dvanáct ministrů zdravotnictví. Přiznává, že sledovat všechny…
„Zase jsem schopen vnímat úplně obyčejné věci – foukání větru nebo třeba běžný shon v dopravě při cestě domů.“ Takto někteří čeští lékaři popisují…
Pokud bychom seřadili jednotlivá pracovní zařazení v ošetřovatelství podle prestiže, které se mezi sestrami těší, domácí péče asi nejvyšší příčky…
Devatenáct tisíc lidí, to je menší okresní město. Uživí se tu tak osm praktických lékařů pro dospělé, tři pro děti, určitě se tu najde dost práce pro…
„Kdybych sám osobně potřeboval operaci páteře, pojedu do Liberce za Petrem Suchomelem. Umí to a je to kamarád,“ říká předseda České neurochirurgické…
Na konstatování, že populace stárne, si už veřejnost zvykla. Zvykla si i na výzvy, že je nutné s tím něco dělat. Místopředsedkyně české…
„Málokdo se stará o to, co sestry skutečně cítí. I to je jeden z důvodů, proč tak snadno vyhoří,“ říká psycholožka Mgr. Libuše Kalvodová, která se…
„Největším etickým problémem, o kterém bychom se v rámci českého zdravotnictví měli bavit, je běžná a každodenní komunikace v ordinacích a na…
Odhaduje se, že s nějakou formou úniku moči má zkušenost až polovina žen. Zjistit, které pacientky inkontinence trápí, ale není snadné. Nejde zrovna…
„Pro léčení osteoporózy u žen po menopauze je z veřejného pojištění plně hrazen pouze generický alendronát. K takové úpravě úhradových mechanismů…
Moderní medicína uvažuje v číslech, grafech, tabulkách. Pro lékaře je čím dále tím těžší vnímat za množstvím sofistikovaně zpracovaných informací…
Sto dvacet mediků převážně z USA, ale i z Indonésie, Portorika, Kanady či Austrálie se v těchto dnech pohybuje po pražských nemocnicích. jde o…
Hana Rožánková, MBA, má za sebou unikátní životní i pracovní zkušenost. Téměř dva roky pracovala ve funkci ředitelky ošetřovatelství (Nursing…
Asi největší odbornou lékařskou akcí, která se tento rok v České republice koná, je výroční kongres Evropské společnosti pro lidskou reprodukci a…
Drtivou většinu lékařů není nutné o rizicích porodu doma nijak přesvědčovat. Dokážou si představit, jak rychle se i dosud zcela bezproblémový stav…
Přímo ve stínu bruselského Atomia se v polovině letošního května konala vrcholná akce všech odborníků, kteří se zabývají cévní mozkovou příhodou (CMP…
PhDr. Zdeňka Cejpková, RN, je jedna z mála českých sester, které překonaly všechny byrokratické překážky a pracují jako registrované sestry v USA.…
Jako syndrom náhlého úmrtí kojence (Sudden infant death syndrome – SIDS) se označuje nečekané úmrtí zdánlivě zcela zdravého kojence ve spánku, kdy…
Články o tom, jaký význam má střevní mikroflóra pro imunitu – humorální, buněčnou i nespecifickou, přibývají ve světovém odborném tisku téměř…
V intervenční kardiologii nebo statistikách novorozenecké úmrtnosti představuje ČR světovou špičku. V péči o pacienty s CMP ale za vyspělým světem…
Při léčbě warfarinem se lékař často pohybuje na hraně, říká prof. MUDr. Jan Kvasnička, DrSc., předseda Společnosti pro trombózu a hemostázu ČLS JEP.
Málokterý lékař má takovou zásluhu o rozvoj českého ošetřovatelství jako prof. MUDr. Vladimír Pacovský, DrSc. Je autorem učebnic péče o nemocné, byl…
Kardiologie je úspěšný obor. A o té české to platí bezpochyby. Ve veřejnosti to pak snadno vzbudí dojem, že zachránit je možné každého pacienta a že…
Primář kliniky popáleninové medicíny Fakultní nemocnice Královské Vinohrady MUDr. Ludomír Brož je v české společnosti pro léčbu rány znám jako…
Jestli někdo ví, jaké potřeby skutečně mají nevidomí lidé, je to Mgr. Marie Schifferová. Již jedenáct let vede Pobytové rehabilitační a…
Sestra-muž, zdravotní bratr, všeobecný ošetřovatel, všeobecná sestra nebo třeba i sestřák. Všechna tato a ještě i jiná označení se mohou týkat jediné…
Metabolismus psoriatické kůže je výrazně zvýšen, zrání epidermálních buněk od bazální vrstvy k vrstvě rohové je až desetkrát rychlejší. Co tato…
Kapitán Mgr. Pavel Ruml má kromě jiného za sebou šest let služby jako armádní duchovní, včetně toho, že absolvoval dvě zahraniční mise. V současnosti…
„Lékař by měl být motivován k zájmu o každého pacienta. To jinak než nastavením úhrad udělat nelze,“ říká předsedkyně Odborné společnosti praktických…
U ničeho nevydrží, nedokáže být chvíli zticha, neustále na sebe upoutává pozornost, je nezvladatelné, když do někoho může strčit, tak to také udělá.…
Zdravotní sestry si nemohou stěžovat na to, že by je média zcela ignorovala. nemocniční prostředí je pro filmaře a tvůrce seriálů svou dynamičností a…
Docentka Marta Staňková byla bezpochyby určující osobností pro české moderní ošetřovatelství. Celý svůj profesní život se zasazovala o to, aby…
Prevence tromboembolické nemoci (TEN) jde napříč obory a zdravotnickými profesemi. denně na ni musejí myslet chirurgové všech specializací,…
Chirurg Mudr. František Grossmann, cSc., strávil čtrnáct let ve státní nemocnici v Jihoafrické republice. Získal tak unikátní zkušenosti. „Takovou…
Jarmila Sedláková pracuje v AIDS centru pražské Fakultní nemocnice Na Bulovce jako sestra už šestnáct let. Na svém pracovišti nechodí ve skafandru,…
„Máme stop stav,“ „V současnosti nepřijímáme,“ „Máme plný stůl žádostí o místo,“ říkají hlavní sestry většiny zdravotnických zařízení po celé…
Se svým synem byla T. M. hospitalizována pouhé tři dny, ale stačilo jí to k tomu, aby získala pevné přesvědčení, že rodič by měl své dítě v nemocnici…
I když se stále hovoří o masivním exodu zdravotních sester do zahraničí, dosud za prací odcházejí jen sporadicky. To, že je ošetřovatelství jedno z…
Poprvé se Markéta Koutná setkala s moderními terapeutickými obvazy před jedenácti lety, když pracovala jako sestra v třísměnném provozu na…
U všech novorozenců v Česku se již 30 let odebírá třetí až pátý den po narození vzorek kapilární krve z patičky na vyšetření fenylketonurie. U dětí s…
Milion tři sta tisíc případů zhoubného onemocnění, popsaných ve třiceti parametrech včetně stadia nemoci a doby přežití pacienta. To v současnosti…
Malý tým neziskové organizace Rozkoš bez rizika dělá pro prevenci sexuálně přenosných chorob více než mnohé státem mohutně dotované programy.…
V českém prostředí provádí fyzikální vyšetření téměř výhradně lékař. Od sester se většinou očekává pouze to, že při odběru ošetřovatelské anamnézy…
„Mám pocit neustále honěného člověka, který nestíhá plnit své úlohy tak, jak má,“ říká přední představitel české endokrinologie a vnitřního lékařství…
V žádné jiné ordinaci praktického lékaře není zájem pacientů tak závislý na venkovní teplotě jako zde. teď v zimních měsících jich sem přichází přes…
Miloše Prokopa postihla cévní mozková příhoda před sedmi lety, když mu bylo padesát let. Probudil se a zjistil, že má potíže s artikulací a dosud…
Pod heslem „Měníme role sester“ se v pátek 20. ledna konala v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) konference „Sestra v roce 2006“. Díky telekomunikační…
Asi tou nejrozumnější cestou, jak se stát zdravotní sestrou, je vystudovat gymnázium a pak se ucházet o přijetí do bakalářského studijního programu…
Naprostá většina situací, ve kterých hrozí násilí, se dá zvládnout pomocí přiměřené komunikace, říká Mgr. Vladimír Ochrana, staniční ošetřovatel…
Mnoho lékařů stále ještě nevnímá rozdíl mezi systémově a inhalačně podávanými kortikosteroidy, říká v rozhovoru pro Medical Tribune přední odborník…
Gynekologové, patologové i cytologové se 19. listopadu sešli v pražském Karolinu na 9. Bauerově dnu. Tématem setkání byly kontroverze v…
Profesionální záměna humánního a veterinárního lékaře je už mnohokrát vytěženým námětem filmových komedií. V pražské ZOO k takové výměně, či spíše…
V České republice každý rok přibudou zhruba tři stovky lidí, kteří ochrnou v důsledku poranění či onemocnění míchy. I když se ze začátku děsí hlavně…
Druhé setkání pracovníků spinálních jednotek proběhlo 6. až 8. října v Liberci. Poprvé měli odborníci pro léčbu míšních lézí příležitost k…
Na první pohled to vypadá jednoduše. Vzít telefon, ohlásit se, nechat si nadiktovat adresu a poslat na místo posádku. Ve skutečnosti ale dispečerka…
Podmínky až pohádkové nabízejí českým sestrám nemocnice v USA. Požadavky jednotlivých amerických úřadů dohromady připomínají začarovaný kruh, který…
Univerzitu Karlovu čeká velká událost – volba rektora. Všichni tři současní kandidáti pocházejí z lékařských fakult. Položili jsme jim několik otázek…
Smysl onkologických screeningových programů nikdo nezpochybňuje. Otevřenou otázkou však zůstává, proč svou roli plní pouze jeden ze tří navržených.…
V české moderní historii asi není častěji tradovaný příběh. O atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha vyšly stovky studií,…