Nastal čas pro širší využití neinvazivní ventilace v domácím prostředí?
Od ledna letošního roku funguje v České republice nový úhradový systém pro domácí neinvazivní plicní ventilaci (NIV) u jedinců s chronickou…
Z pohledu novináře se medicínou a zdravotnictvím zabývá od roku 2006. Zaměřuje se především na kongresové zpravodajství, nové technologie a biomedicínskou vědu a výzkum. Vystudovala obor biomedicínské inženýrství na Fakultě strojní ČVUT v Praze.
Od ledna letošního roku funguje v České republice nový úhradový systém pro domácí neinvazivní plicní ventilaci (NIV) u jedinců s chronickou…
Na podzim loňského roku se česká a vlastně i světová literatura dočkala vůbec první monografie, ve které byla komplexně zpracována problematika…
V lednu příštího roku by měla být v České republice spuštěna nezávislá akademická studie s názvem Kardioneurologie 2023, zaměřená zejména na detekci…
Prof. Rebecca Kruse‑Jarresová, MPH, ředitelka Washington Center for Bleeding Disorders, Washington, USA, na sympoziu společnosti Takeda upozornila na…
Jako standard péče o pacienty s vrozenou těžkou hemofilií A je v současnosti důrazně doporučováno profylaktické podávání koagulačního faktoru VIII,…
Nejen o novinkách v endovaskulární léčbě ischemické cévní mozkové příhody (CMP), které byla věnována i část programu Evropského radiologického…
„Data ministerstva práce a sociálních věcí uvádějí, že v roce 2021 bylo fyzickému násilí vystaveno více než pět stovek dětí a zhruba padesát dětí…
Asi není pochyb o tom, že i v radiodiagnostice, stejně jako v kterémkoli jiném oboru medicíny platí, že dítě není zmenšeninou dospělého. Přesto…
„Za poslední dvě dekády se v intervenční kardiologii událo skoro až nepředstavitelné množství věcí. Kdyby mi v roce 2002, když jsem s invazivou…
Je u pacientů s hemofilií výhodné provádět bilaterální totální endoprotézy kloubů? Lze u této populace nemocných deformity kyčle, kolena nebo hlezna…
Tři hlavní uzly v Praze, Brně a Olomouci, jedenáct výzkumných pracovišť, 71 týmů s výrazným zastoupením zahraničních a mladých výzkumníků. Více než…
Od aortálních chlopní k chlopním mitrálním a trikuspidálním přenesl pozornost posluchačů doc. MUDr. David Zemánek, Ph.D., z II. interní kliniky 1. LF…
„Letos slavíme dvacet let od první katetrizační léčby aortální stenózy, kterou ve francouzském Rouenu provedli prof. Alain Cribier a prof. Hélène…
„V ČR máme výborné praktiky a chceme jim ještě více zjednodušit práci tím, že jim nabídneme možnost online komunikace s multidisciplinárními…
„Vývoj technologií ve spondylochirurgii se ubírá směrem k robotice, která ještě není ve fázi, kdy bychom se na ni mohli stoprocentně spolehnout, ale…
„Získaná hemofilie A je sice vzácný, ale potenciálně život ohrožující stav, který je bohužel v klinické praxi nezřídka opomíjen. Zdaleka se přitom…
Zejména tomu, jak umělá inteligence a technologie na ní založené pomáhají zlepšovat pracovní postupy, diagnostiku a intervenční léčbu u…
Na programu letošní XVI. jarní interaktivní konference Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP, která se konala ve dnech 13.–15. května v Praze,…
„Na rehabilitaci chronického pacienta se získaným poškozením mozku se nepodílejí pouze rehabilitační lékaři nebo neurologové, ale celý interprofesní…
V uplynulých sto letech je asi první ředitelkou nemocnice v řeholním šatu. K boromejkám ji přivedlo poslání starat se o nemocné a trpící. I když to…
Lékaři motolské fakultní nemocnice začali letos v březnu jako první ve střední a východní Evropě využívat při zavádění kochleárního implantátu u…
O možných epidemiologických rizicích ukrajinské migrační krize s MUDr. Petrem Smejkalem, hlavním epidemiologem Institutu klinické a experimentální…
„V současnosti máme k dispozici velké množství skvělých nástrojů, které nám pomáhají personalizovat a optimalizovat profylaktickou léčbu hemofiliků.…
Na zlomový okamžik letošního roku v terapii chronického srdečního selhání, o který by se měly postarat inhibitory sodíko‑glukózového kotransportéru 2…