Pohled do světa mladého biomedicínského vědce
„Mým cílem je charakterizovat tumor infiltrující imunitní buňky a vylučované faktory, jež se mohou podílet na regulaci růstu nebo na spontánní…
Z pohledu novináře se medicínou a zdravotnictvím zabývá od roku 2006. Zaměřuje se především na kongresové zpravodajství, nové technologie a biomedicínskou vědu a výzkum. Vystudovala obor biomedicínské inženýrství na Fakultě strojní ČVUT v Praze.
„Mým cílem je charakterizovat tumor infiltrující imunitní buňky a vylučované faktory, jež se mohou podílet na regulaci růstu nebo na spontánní…
Propojit mladé lékaře z různých klinických oborů, laboratorní pracovníky, a nejlépe i teoretiky a výzkumníky, kteří se jakýmkoli způsobem při své…
„Určitá kontroverze spojená s extracelulárními vezikuly je dána mimo jiné trochu překotným vývojem v oboru. Řada lidí měla příliš vysoká očekávání,…
Rozsah péče, ale i výzkumných aktivit v oblasti precizní medicíny se dále posouvá, a to díky nedávnému otevření Centra precizní medicíny ve FN Brno,…
Evropská léková agentura neprodlouží registraci léku pro pacienty s Duchenneovou svalovou dystrofií. V uplynulých deseti letech byl přitom ataluren v…
Ano, je to Friedreichova ataxie. U nejčastější formy, začínající v druhé dekádě života, je polovina pacientů odkázána na vozík po průměrně deseti…
„Podařilo se nám vyvinout nový lék pro pacienty s kostní dysplazií, konkrétně s achondroplazií, který je nyní testován ve druhé fázi klinických…
„Zavedli jsme řadu nových diagnostických postupů v oblasti neurozobrazení, elektrofyziologie a molekulární genetiky, které nám pomáhají určit, kdo je…
„Podařilo se nám nalézt genetické polymorfismy, které předurčují, že se u člověka nakaženého virem klíšťové encefalitidy rozvine závažná forma…
„Akademická studie SENTIX měla jasný cíl a výstup pro klinickou praxi. Přinesli jsme první prospektivní data o bezpečnosti provádění biopsie…
„Víme, že management potenciálně život ohrožujících hemostatických a trombotických akutních příhod může být velmi náročný. Ačkoli máme k dispozici…
„Troufám si říci, že žádný dětský neurolog v Česku nemá prázdnou ambulanci. Bylo by skvělé, pokud by se nám i nadále podařilo zachovat počet lékařů…
Na podporu excelentního výzkumu v prioritních oblastech veřejného zájmu ve zdravotnictví bylo v červnu, respektive v červenci loňského roku zahájeno…
Jedním z témat kongresu European Pediatric Neurologic Society (EPNS), který se konal koncem června v Praze, byla genová terapie dětí s velmi vzácným…
Má smysl indikovat chirurgickou implantaci aortální bioprotézy v mladším věku? Najde katetrizační léčba aortální stenózy uplatnění také u pacientů s…
Poslední část sympozia Edwards Lifesciences patřila katetrizačním plastikám mitrální a trikuspidální chlopně. S tím, co je v dané oblasti nového,…
Nejen tomu, které inovativní technologie umožňují provádět perkutánní koronární intervence s použitím ultra nízké dávky kontrastní látky nebo jakou…
„Rád bych obrátil vaši pozornost na dobu před zhruba dvěma dekádami, kdy se poměrně často hovořilo o proteinu C, zejména ve spojitosti s léčbou…
Vybíráme nejdůležitější prakticky orientované postřehy z přednášky MUDr. Petry Vysočanové z Interní kardiologické kliniky LF MU a FN Brno, která…
Je tomu více než půl roku, co byly v časopise Blood Cancer Journal publikovány výsledky akademické prospektivní randomizované klinické studie, jež…
„Jsme přesvědčeni, že inovativní a komplexní systém pro hodnocení nanoléčiv, který jsme navrhli a jenž zohledňuje přípravu polymeru, možné zvyšování…
„Ačkoli Agentura pro zdravotnický výzkum funguje dobře a efektivně, přál bych si, aby se nám podařilo vyřešit některé již chronické problémy, které…
Začátkem prosince se v Olomouci uskutečnilo setkání více než dvou stovek výzkumníků zabývajících se problematikou nádorových onemocnění – 17th Czech…
Čtvrtstoletí zkušeností s péčí o pacienty s multifokální motorickou neuropatií na XV. českém a slovenském neuromuskulárním kongresu v Brně…
Od ledna letošního roku funguje v České republice nový úhradový systém pro domácí neinvazivní plicní ventilaci (NIV) u jedinců s chronickou…
Na podzim loňského roku se česká a vlastně i světová literatura dočkala vůbec první monografie, ve které byla komplexně zpracována problematika…
V lednu příštího roku by měla být v České republice spuštěna nezávislá akademická studie s názvem Kardioneurologie 2023, zaměřená zejména na detekci…
Prof. Rebecca Kruse‑Jarresová, MPH, ředitelka Washington Center for Bleeding Disorders, Washington, USA, na sympoziu společnosti Takeda upozornila na…
Jako standard péče o pacienty s vrozenou těžkou hemofilií A je v současnosti důrazně doporučováno profylaktické podávání koagulačního faktoru VIII,…
Nejen o novinkách v endovaskulární léčbě ischemické cévní mozkové příhody (CMP), které byla věnována i část programu Evropského radiologického…
„Data ministerstva práce a sociálních věcí uvádějí, že v roce 2021 bylo fyzickému násilí vystaveno více než pět stovek dětí a zhruba padesát dětí…
Asi není pochyb o tom, že i v radiodiagnostice, stejně jako v kterémkoli jiném oboru medicíny platí, že dítě není zmenšeninou dospělého. Přesto…
„Za poslední dvě dekády se v intervenční kardiologii událo skoro až nepředstavitelné množství věcí. Kdyby mi v roce 2002, když jsem s invazivou…
Je u pacientů s hemofilií výhodné provádět bilaterální totální endoprotézy kloubů? Lze u této populace nemocných deformity kyčle, kolena nebo hlezna…
Tři hlavní uzly v Praze, Brně a Olomouci, jedenáct výzkumných pracovišť, 71 týmů s výrazným zastoupením zahraničních a mladých výzkumníků. Více než…
Od aortálních chlopní k chlopním mitrálním a trikuspidálním přenesl pozornost posluchačů doc. MUDr. David Zemánek, Ph.D., z II. interní kliniky 1. LF…