Přeskočit na obsah

Zvýší úsporná opatření dostupnost moderní léčby?


* MZ informovalo, že díky opatřením zavedeným i ve spolupráci se SÚKL zefektivňuje lékovou politiku v České republice. Díky nim razantně klesají ceny léčiv i výše úhrad. Postupným přehodnocováním úhrad ze zdravotního pojištění u téměř pětiny léčiv se tak ušetří až 3,4 miliardy korun. Ministerstvo však tvrdí, že i když se sníží úhrada a maximální cena, většina farmaceutických společností ji kopíruje, takže většina doplatků pro pacienty zůstává stejných. Pokud se farmaceutické firmy takto chovají, nabízí se otázka, zda až doteď byly jejich zisky nadměrné a nepřiměřené, když mohou dále dodávat své přípravky i za změněných podmínek.

Existence a rozvoj inovativního farmaceutického průmyslu jsou založeny na možnostech financovat výzkum a vývoj nových léků. Když toto průmyslové odvětví přestane být atraktivní pro investory, kteří za vysoké riziko neúspěchu očekávají tzv. rizikovou prémii, zákonitě se proces výzkumu zpomalí a prodlouží. To bude mít samozřejmě dopad také na generický průmysl, protože bude méně molekul, jimž vyprší patentová ochrana. Proto si inovativní společnosti nemohou dovolit snižovat své ceny na českém trhu o desítky procent. Tím by kromě výše popsaného důsledku ihned otevřely cestu k exportu svých léků na trhy, kde jsou ceny vyšší. V konečném důsledku by potom chyběly pro české pacienty, kteří by byli nuceni se léčit přípravky, jež byly vyvinuty před třiceti a více lety.

* Ministerstvo zdravotnictví zároveň připravilo novelu zákona č. 48/1997 S b., o veřejném zdravotním pojištění, která přináší řadu zásadních změn ve stanovování cen léčiv a jejich úhrad a v podmínkách vstupu léčiv na český trh. Jedním z uvažovaných opatření je zásadní rozšíření referenčního koše zemí, v jehož rámci vznikají ceny léčiv ...

Pokud místo pouhého "slepého" převzetí ceny budeme brát v úvahu i podmínky, kvůli nimž je cena právě taková (např. umožnění léčby daleko většího množství nemocných moderní a bezpečnou léčbou), nemusí to představovat zásadní problém. Český trh je daleko více ovlivňován výší úhrad, tedy ochotou platit pacientům odpovídající částky za jejich léky.

* Další zásadní změnou by bylo zavedení cenové soutěže mezi jednotlivými dodavateli léků určité skupiny s garancí plného pokrytí požadavků trhu v České republice. Pro výherce je připravena nabídka exkluzivity na trhu. Co říkáte na tuto možnost?

U některých molekul a zejména v nemocničním režimu si dovedu tento způsob představit. Určité nebezpečí však spočívá v zajištění zmiňovaného plného pokrytí požadavků. V této oblasti jsem se již setkal s mnoha výpadky dodávek. Pokud bude výrobce vítězem a bude mít za povinnost zajistit pokrytí, bude pravděpodobně také požadovat záruky, že bude dohodnuté množství skutečně odebráno a zaplaceno. Existuje ale řada molekul nebo celých skupin, kde je toto řešení naprosto nevhodné, protože převádění již léčených a často chronických pacientů, např. schizofreniků, podle toho, kdo v konkrétním roce zrovna vyhraje cenovou soutěž, není z medicínského hlediska přípustné. V každém případě bere tento způsob lékaři možnost volby vybrat pro konkrétního pacienta ten nejvhodnější lék. A nakonec, kdyby byla cena jediným kritériem, proč by potom existovala široká léková paleta? Tak jako neexistuje nebo nevyhovuje systém "fit for all" v jiných oblastech, nemůže dobře fungovat ani u léků.

* Třetím důležitým opatřením je snazší a rychlejší vstup levných generických léčiv do systému úhrad v podobě notifikace generik. Cena a úhrada by tak byla vypočtena z "originálního" léku. Přivítali byste tento krok?

Je v zájmu výrobců originálních léčiv, aby ke vstupu generik docházelo bez problémů, protože jenom takto vygenerované peníze mohou být použity pro léčbu pacientů, kde léčba generiky není z medicínského hlediska na úrovni současných poznatků odůvodnitelná.

ton, Medical Tribune 

 

 

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené