Přeskočit na obsah

Zvýšený příjem kalcia nechrání seniory před frakturami

Seniorům čelícím zvýšenému riziku fraktur nelze doporučovat zvýšený příjem kalcia v potravě nebo v minerálních doplňcích. K tomuto závěru došel novozélandský tým pod vedením Marka Bolanda z University of Auckland ve dvou přehledových studiích publikovaných v lékařském časopise The BMJ.

Seniorům se často doporučuje k prevenci fraktur příjem kalcia přinejmenším 1 000 až 1 200 mg/den. V průměru však konzumují obyvatelé západního světa 700 až 900 mg denně a lidé z Asie či Afriky ještě méně. Většina seniorů by tedy pro prevenci fraktur měla konzumovat zvýšená množství kalcia. V západním světě užívá v souladu s těmito doporučení pro tyto účely 30 až 50 % žen kalciové doplňky. Klinické studie ale odhalily při užívání kalcia v dávkách kolem 1 000 mg/den ve formě minerálních doplňků zvýšené riziko nežádoucích efektů. Hrozí kardiovaskulární onemocnění, onemocnění ledvin a hospitalizace v důsledku závažných gastrointestinálních problémů. Proto je seniorům doporučováno, aby vysokou potřebu kalcia pokrývali potravinami, které jsou na tento prvek bohaté. Předpokládá se, že při příjmu kalcia s potravou v množstvích nad 1 200 mg/denně významně klesne riziko fraktur a přitom budou senioři uchráněni před nežádoucími účinky minerálních doplňků.

V první studii sledoval Boland spolu se svými spolupracovníky efekty zvýšeného příjmu kalcia v minerálních doplňcích, v potravě a v kombinaci s vitaminem D na kostní minerální denzitu u osob ve věku nad 50 let. Zjistili jen velmi malý nárůst kostní minerální denzity a ten už nebyl patrný po prvním roce užívání minerálních doplňků nebo zvýšeného příjmu kalcia s potravou. To se významně nezlepšilo ani při současném podávání vitaminu D v nejrůznějších dávkách.

V druhé studii Mark Boland sledoval vliv příjmu kalcia na riziko fraktur a nezjistil pozitivní efekt. Výjimkou je dnes již klasická francouzská studie z roku 1992, ve které tým vedený Marií Chapuyovou prokázal pozitivní efekt na prevenci fraktur po podávání vitaminu D3 a kalcia u žen s průměrným věkem 84 let s denním příjmem kalcia pod 500 mg/den, koncentrací vitaminu D v krevním séru pod 20 nmol/l a velmi nízkou koncentrací kalcia v krevním séru.

Novozélandští vědci se přiklánějí k názoru, že pro určení rizika fraktur je důležité zohlednit poměrně komplikovanou interakci mezi kalciem a vitaminem D. Velmi nízký příjem kalcia se může projevit vznikem rachitis nebo osteomalacie, i když je příjem vitaminu D jen mírně snížen. Na druhé straně ale velmi nízké koncentrace vitaminu D nemusejí vést k rachitidě a osteomalacii, pokud je zajištěn adekvátní příjem vápníku. Pro kvalifikovaný odhad rizika fraktur je proto důležité stanovit vzájemně závislé hraniční hodnoty obou ukazatelů. Současný stav poznání dokazuje, že kalciové doplňky, ať už jsou užívány s vitaminem D, nebo bez něj, nechrání seniory před zvýšeným rizikem fraktur. Podle některých studií dokonce může zvýšený příjem kalcia zvýšit riziko fraktur krčku stehenní kosti.

Karl Michaëlsson z university v Uppsale v doprovodném editorialu The BMJ považuje příjem kalcia s potravou ve výši 700 až 800 mg/den za dostačující. Tohoto denního příjmu lze dosáhnout konzumací běžně vyvážené stravy. Doporučení, aby ženy ve věku nad 50 let přijímaly nejméně 1 200 mg kalcia a 800 až 1 000 IU vitaminu D denně, považuje Michaëlsson za neopodstatněná a významnou měrou ovlivněná výrobci minerálních doplňků.

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené