ZP předpokládají rozdíl v příjmech a výdajích devět miliard
Zdravotní pojišťovny daly v prvním pololetí letošního roku na zdravotní péči víc, než získaly z pojistného. Ke dni 30. června převýšily výdaje příjmy o 1,175 miliardy korun. Většina se musela brát z rezerv. Vývoj příjmů z pojistného, nákladů na zdravotní péči a nárůstu závazků ukazuje, že očekávaný úbytek finančních zásob za celý letošní rok, nutný ke krytí převisu celkových výdajů nad disponibilními příjmy, může dosáhnout devíti miliard, informoval minulý týden ministr zdravotnictví Leoš Heger vládu, která jeho zprávu vzala na vědomí.
Příjmy pojišťoven z pojistného klesly v prvním pololetí oproti stejnému období loňska o 1,5 % na 78,8 miliardy korun. Stát dal za děti, důchodce a nezaměstnané téměř 26,5 miliardy, to je o 9,3 % víc.
Celkové příjmy po přerozdělení dosáhly 106,4 miliardy a stagnovaly. Celkové výdaje dosáhly 107,6 miliardy korun, stouply o 2,6 procenta. Výdaje na zdravotní péči ze základního fondu stouply o 3,6 % na 103,6 miliardy korun. Výdaje na zdravotní péči na jednoho pojištěnce dosáhly v průměru 9 981 korun, stouply o 3,5 procenta.
Nejvyšší průměrné výdaje na pojištěnce měla VZP, 10 681 korun, stouply o tři procenta. Nejvyšší procentní nárůst zaznamenala Zdravotní pojišťovna Metal-Aliance o 10,9 %, ale při průměrných výdajích jen 7 952 korun. Zůstatky peněžních prostředků a cenných papírů na fondech pojišťoven k 30. červnu byly 29,99 miliardy, z toho na základním fondu 20,5 miliardy, což je pokles o 8,1 miliardy.
Všech devět zdravotních pojišťoven dodrželo dohodu s MZ o přesunu celkem miliardy korun z provozních fondů a fondů prevence do fondu zdravotní péče. Úspory za první pololetí dosáhly konkrétně 530 milionů korun, což stačí na necelý jeden den péče.
Zdroj: Medical Tribune