ZP: jednáme. Nedostatečně, zní z nemocnic
Chaos, panika, nejistota, fámy. Tak se dá stručně popsat situace v nemocnicích, které stále ještě nemají podepsané smlouvy s pojišťovnami na příští rok. Věc je vážná. Pojišťovny, které hospodaří s miliardami z veřejných peněz, odmítají sdělovat, která zařízení považují za nadbytečná a proč. Veřejnost se tak nedozví, na základě jakého klíče se pojišťovny rozhodují.
A navíc – od léta pojišťovny s nemocnicemi prakticky nejednají. A pokud ano, největší zdravotní pojišťovna – VZP – o tom stejně nechce informovat. Na otázku redakce Medical Tribune, zda může pojišťovna jmenovat nemocnice, se kterými má pojišťovna naplánovaná jednání, mluvčí odpovídá: „Proč bych vám to říkal? To je jednání mezi námi a zdravotnickými zařízeními. Já ten seznam nemocnic, se kterými jednáme, nemám. A proč bych také zjišťoval seznam nemocnic, se kterými jednáme dneska, zítra nebo v pátek? Vy jste jediný člověk v této republice, který na mě takhle nesmyslně tlačí.“
Zdravotnická zařízení i jejich zřizovatelé si domýšlejí jediné vysvětlení toho, proč jednání najednou ustala. Pojišťovny prý zřejmě čekají, jak dopadnou volby. Vznikají tak oprávněné obavy z toho, že za redukcí lůžek nestojí snaha ušetřit veřejné peníze a zlepšit naše zdravotnictví.
Ludvík Hovorka (KDU‑ČSL), známý kritik současných poměrů ve zdravotnictví, mluví o promyšlené a připravené likvidaci krajských nemocnic. Podle Hovorky je cílem této akce změna struktury lůžkové péče ve prospěch velkých a specializovaných center na úkor běžné akutní a levnější medicíny na krajské či okresní úrovni. Poukazuje dále na jednu velmi podstatnou věc. „Ministerstvo zdravotnictví přeneslo veškerou zodpovědnost za redukci zdravotní péče na pojišťovny,“ poznamenává ve svém komentáři na straně A4.
Na to, o jak závažnou věc se v těchto týdnech hraje, jsou celostátní média velmi klidná.
Zdroj: Medical Tribune