Přeskočit na obsah

Změny vyžadují odvahu a vize

Dr. Martin De Villiers (vpravo) přivezl MUDr. Tomáši Macháčkovi ze své domovské Jihoafrické republiky opravdu aktuální dárek - trubku zvanou vuvuzela, jíž fotbaloví fanoušci na právě probíhajícím fotbalovém mistrovství světa povzbuzují hráče - a televizní diváky přivádějí k šílenství Ve své přednášce pak připomněl: "Největší překážky změn si neseme sami ve své mysli. Každá změna totiž začíná v okamžiku, kdy uvěříme, že je možná."

Jakou roli v procesu změn hrají osobnosti a jejich vize, dokumentoval M. De Villiers na příkladu z Indie. "Dr. Govindappa Venkataswamy, přezdívaný po celém světě Dr. V., založil kliniku Aravind Eyecare System. Až do devadesátých let minulého století byla Indie závislá na dovozu umělých nitroočních čoček pro řešení katarakty ze zahraničí - kus stál 200 dolarů, což byla pro pacienty z rozvojové země nedostupná cena.

Klinika Aravind si tedy dala za cíl vyvinout a vyrábět čočky vlastní produkce, s cenou okolo pěti dolarů. Dnes je vyváží do více než 80 zemí světa a z výnosu financuje svůj provoz." Indický Dr. V. šel ve svých vizích podle M. De Villierse až tak daleko, že navrhl myšlenku oční kliniky coby franšízy, která by po celém světě dokázala poskytovat péči stejně standardně a efektivně, jako to v oboru občerstvení dokážou sítě McDonald's. "Vše tedy závisí na nalezení systému, který v konečném důsledku ani nemusí být složitý, ale dokáže najít zdroje a uvolnit je," konstatoval M. De Villiers.

Také MUDr. T. Macháček se na summitu zamyslel nad motivacemi k reformám. "Jakákoli změna začíná u několika málo velmi odhodlaných lidí, kteří věnují všechen svůj čas a energii tomu, aby dosáhli stanoveného cíle. A téměř nezáleží na tom, z jakých pohnutek to dělají, co je jádrem a motorem změny," uvedl T. Macháček a zdůraznil: "Příliš často se spoléháme na to, že změnu za nás udělá někdo jiný - nejlépe někdo mocný - a připraví podmínky, za nichž už všechno půjde snadno. To je však nesmysl, protože ti mocní pouze reagují na skutečnosti, jež se mění pod nimi, a sami prostor pro změnu nevytvářejí. Proto je dobré, abychom to měli na paměti, když připravujeme změny zdravotního systému a když děláme malé věci, které mají smysl."

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené