Přeskočit na obsah

Změní thymosin β4 léčbu infarktu myokardu?

Orgánové nebo také dospělé kmenové buňky se vyskytují v celé řadě tkání a orgánů a v mnoha případech se významně podílejí na jejich regeneraci. Orgánové kmenové buňky se však nacházejí i v orgánech, jejichž regenerační schopnost je silně omezena, např. v mozku nebo v srdci. V srdci byla prokázána přítomnost kmenových buněk schopných diferenciace na kardiomyocyty komor i předsíní, na všechny buněčné typy potřebné pro tvorbu cév a i na obnovu buněk regulujících akci srdce. Teoreticky nic nebrání tomu, aby se srdce po infarktu myokardu zhojilo novou svalovinou, obnovilo regulační obvody i krevní řečiště a neztratilo nic na svém výkonu.

Kmenové buňky srdce však zůstávají v postnatálním období inaktivní. Vědci proto intenzivně pátrali po stimulech, jež by kmenové buňky srdce aktivovaly a zajistily regeneraci poškozené srdeční svaloviny. Tým pod vedením Paula Rileyho z University College London pro tyto účely s úspěchem vyzkoušel molekuly malého proteinu thymosinu β4. Již dříve bylo prokázáno, že thymosin β4 navodí v srdci tvorbu nových cév. Proto byly zahájeny klinické zkoušky využívající thymosinu β4 pro léčbu kardiovaskulárních onemocnění.

Účinky thymosinu β4 souvisejí s funkcí genu Wt1, který sehrává ve vyvíjejícím se savčím plodu významnou roli při vzniku buněk srdeční svaloviny. V dospělosti aktivita tohoto genu v srdci ustává. Gen lze aktivovat thymosinem β4. Ve studii publikované v prestižním vědeckém týdeníku Nature vědci podávali laboratorním myším celý týden thymosin β4 v injekcích, a pak jim v anestezii navodili infarkt. Myši poškození srdce přežily, a tak mohli vědci studovat, co se děje v srdeční svalovině ošetřené thymosinem. Už po dvou dnech se v buňkách epikardu aktivuje gen Wt1. Po dvou týdnech tyto buňky migrují do nitra myokardu, shlukují se kolem místa poraněného infarktem a diferencují tam na zcela nové buňky myokardu.

Objev aktivace kmenových buněk srdce thymosinem β4 může zásadním způsobem změnit léčbu infarktu myokardu. Thymosin β4 už prošel ve Spojených státech testy, které garantují jeho bezpečnost při podávání lidem. Proto se mohly rozběhnout první klinické zkoušky, při kterých je pacientům záhy po infarktu myokardu podáván thymosin β4 v injekcích. Na výsledky těchto testů kardiologové netrpělivě čekají

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené