Zlínský kongres jako oslava dvojího výročí
Krásné prostory nového Kongresového centra Zlín, postaveného podle návrhu světoznámé architektky a designérky Evy Jiřičné, hostily ve dnech 24. a 25. listopadu po nedávno skončené XXX. výroční konferenci Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP další z řady významných odborných akcí z oblasti medicíny. Byl jí Celostátní lékařský kongres – setkání lékařů Zlínského kraje, ovšem v tomto případě se jednalo o výjimečné odborné setkání nejen svým zaměřením. „Specialitou“ tohoto kongresu je, že se konal při příležitosti 80. výročí založení interního oddělení Baťovy nemocnice ve Zlíně a také na počest životního jubilea významné osobnosti nejen české diabetologie, velkého zlínského patriota a někdejšího dlouholetého přednosty současné Interní kliniky Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně, prof. MUDr. Jaroslava Rybky, DrSc.
Tato odborná akce navazuje nejen na dřívější kongresy zaměřené na pokroky ve farmakoterapii, ale je také připomenutím faktu, že ve Zlíně se vždy konalo velké množství hojně navštěvovaných odborných setkání. Před více než 30 lety se zde začaly konat původní farmakoterapeutické dny, na ně pak navázaly kongresy České internistické i České kardiologické společnosti ČLS JEP, velmi navštěvované bývaly také zmíněné kongresy určené pro lékaře v praxi a zaměřené na farmakoterapii.
Lékaři si tyto akce oblíbili nejen pro vysokou úroveň odborných prezentovaných témat a příjemné zázemí, ale také pro zajímavý doprovodný kulturní program, jejž se organizátoři pod vedením prof. Rybky snažili zajistit vždy ve spolupráci se známými umělci.
Také letos se organizátoři Celostátního lékařského kongresu – setkání lékařů Zlínského kraje snažili zachovat tradici oblíbených zlínských kongresů, které byly vždy zaměřeny na lékaře v praxi, měly postgraduální charakter a přednášely na nich převážně autority v daném oboru – tedy lidé, kteří jako experti dovedou vystihnout, co je podstatné, ale současně nejsou zahlceni novinkami.
Výhodou takto pojatého modelu je, že lékaři v praxi mohou díky srozumitelné formě postgraduálních přednášek postupovat při aplikaci terapeutických doporučení s větší jistotou a naopak rozšiřovat terapeutickou škálu u svých nemocných podle nových trendů.
Vzdělaný lékař je pak schopen spolehlivě vymezit, co je nutné nebo jednoznačně indikované u daného pacienta a co je třeba zvážit, konzultovat s odborníky.
Kongres nabídl zajímavá témata i známé odborníky
Organizátoři, v čele s letošním jubilantem prof. Rybkou, který jen několik dní před zahájením kongresu oslavil 80. narozeniny, se při sestavování odborného programu soustředili hlavně na interní problematiku, převážně diabetologii (hovořilo se jak o patofyziologii a rozvoji diagnostických možností, tak současných novinkách v terapii i o vizi budoucnosti v léčbě diabetu) a geriatrii.
V bloku geriatrických přednášek se posluchači například měli možnost seznámit s problematikou geriatrických syndromů, specifiky kardiovaskulární terapie u seniorů, novinkami v klinické výživě, nových trendech v léčbě osteoporózy či farmakoterapie syndromu demence a poruch kognitivních funkcí, nebo možnostmi intervence syndromu sarkopenie.
Nepřekvapí proto, že na přípravě odborného programu spolupracovali také zástupci České diabetologické a České gerontologické a geriatrické společnosti ČLS JEP. Ke spolupořadatelům patřila též Diabetická asociace ČR, Spolek lékařů Zlín – Kroměříž – Uherské Hradiště – Vsetín ČLS JEP a Krajská nemocnice T. Bati, a. s., Zlín.
Diabetologická a geriatrická témata vhodně doplnily také přednášky z dalších interních oborů a rozšířily tematické okruhy o kardiologii, lipidologii, gastroenterologii, revmatologii, onkologii a problematiku hypertenze, osteoporózy i antimikrobiální terapie.
V roli přednášejících se organizátorům podařilo pozvat renomované české odborníky z různých interních oborů z významných českých i moravských pracovišť. V tomto ohledu se mohlo personální zajištění odborného programu směle srovnávat dokonce s nejvýznamnějšími odbornými akcemi daných interních oborů.
Ačkoli by se mohlo zdát, že sladit pracovní program tolika významných českých odborníků bude obtížné, většina z nich pozvání prof. Rybky s radostí přijala, a dokonce se nabízeli i mnozí další tradiční hosté zlínských kongresů, jejichž přednášky se již bohužel z časových důvodů do programu nedostaly.
Zájem účastníků kongresu vzbudily rovněž diskuse s odborníky v průběhu poledních přestávek. Zájemci měli na výběr mezi problematikou léčby chronických ran, novými diagnostickými postupy v nukleární medicíně a novinkami v postupech neodkladné kardiopulmonální resuscitace.
Diabetologové nezapomínají ani na své pacienty
Zlín je známý tím, že zde před lety vznikal Národní diabetologický program České republiky, který se také stal základem Saintvincentské deklarace, na jejíž přípravě se jako zástupce ČR podílel i prof. Rybka. A protože v těchto dnech právě probíhá proces aktualizace Národního diabetologického programu ČR, nepřekvapí, že v rámci kongresu proběhla také schůze České diabetologické společnosti ČLS JEP a Diabetické asociace ČR, kde se o procesu aktualizace tohoto programu rovněž hovořilo.
„Je jasné, že péče o pacienty s diabetem musí mít programové řešení stejně jako ostatní choroby, které se v populaci vyskytují s vysokou frekvencí (kardiovaskulární a nádorová onemocnění), ale také že na realizaci Národního diabetologického programu se musejí podílet i pacientské organizace jakožto partneři lékařů.
Lékaři by pak kromě jiného měli být i jakýmisi advokáty práv nemocných, kteří umějí zdůvodnit a obhájit před plátci indikace nových terapeutických doporučení. Ta na základě výsledků klinických studií upřednostňují moderní intenzifikovanou terapii, která umožňuje dlouhodobou kompenzaci diabetu a tím oddaluje vznik pozdních diabetických komplikací, jež však stojí celý systém mnohem více než tato samotná moderní terapie,“ upozorňuje prof. Rybka. Na závěr prvního dne kongresu čekal na účastníky bohatý společenský program.
Nejprve si mohli vyslechnout slavnostní koncert, během něhož účinkovali Václav Hudeček, Alžběta Vlčková, Jiří Stivín a Camerata Moravia – komorní orchestr Moravské filharmonie Olomouc, jehož vystoupení předcházely oficiální gratulace a předávání cen hlavnímu organizátorovi kongresu prof. Rybkovi.
Po koncertě následoval prostor pro neoficiální gratulace a neformální setkání účastníků kongresu.
Zdroj: Medical Tribune