Zlepšení přežití spolu s proapoptotickou molekulární a patologickou odpovědí při cílené duální blokádě mTOR.....
Zlepšení přežití spolu s proapoptotickou molekulární a patologickou odpovědí při cílené duální blokádě mTOR a receptoru pro epidermální růstový faktor v preklinickém modelu kancerogeneze neuroendokrinních nádorů pankreatu
S O U H R N
Cíl
Neuroendokrinní nádory pankreatu (pancreatic neuroendocrine tumor, PNET), ač vzácné, často metastazují a chirurgická resekce, jediná potenciálně kurativní léčba, tak u nich není možná. Pro nemocné s pokročilými PNET není doposud k dispozici účinná systémová terapie. Z tohoto důvodu jsou potřebné nové léčebné strategie. S tímto cílem realizovali autoři výzkum s využitím preklinických myších modelů PNET, zaměřený na posouzení potenciálního prospěchu terapeutické duální inhibice kinázy receptoru pro epidermální růstový faktor (epidermal growth factor receptor, EGFR) a mTOR (mammalian target of rapamycin – savčí rapamycinový cílený receptor).
Materiál a metody
Transgenním myším RIP-Tag2 s pokročilými multifokálními PNET byl aplikován inhibitor mTOR rapamycin a inhibitor EGRF erlotinib. Monitorován byl nádorový růst a přežití a dále bylo prováděno vyšetření tumorózních tkání s cílem nalézt potenciální biomarkery odpovědi na podávanou terapii.
Výsledky
Monoterapie rapamycinem byla výrazně účinná, došlo k prodloužení přežití současně se stabilizací nádorového růstu (stabilní onemocnění). Nakonec však došlo k rozvoji rezistence nádorového onemocnění, což dokazovala progrese růstu tumoru. Monoterapie erlotinibem navodila zpomalení růstu a přinesla hraniční zlepšení přežití. Při použití kombinace obou látek bylo u tohoto agresivního multifokálního nádoru v porovnání s každou z monoterapií zaznamenáno nebývalé zlepšení přežití, přičemž nebyl patrný rozvoj adaptační rezistence. Kromě toho bylo zjištěno, že antiapoptotický protein survivin může sloužit jako biomarker senzitivity a příznivé odpovědi na cílenou duální inhibiční terapii.
Závěr
Preklinické studie na myších modelech endogenních PNET naznačují, že kombinovaná cílená blokáda signálních drah mTOR a EGFR by mohla přinášet v terapii PNET potenciální klinický prospěch. Uvedené výsledky povzbudily přípravu a realizaci klinické studie fáze II zaměřené na zhodnocení účinnosti tohoto terapeutického režimu u lidských neuroendokrinních nádorů.
J Clin Oncol 28:4425-4433. © 2010 by American Society of Clinical Oncology
Časopis si můžete objednat e-mailem: predplatne@tribune.cz nebo na adrese: MEDICAL TRIBUNE CZ, Na Moráni 5, 128 00 Praha 2.
Zdroj: Journal of Clinical Oncology