Přeskočit na obsah

Zkušenosti s PICC z pohledu onkologické sestry

S novou metodou zavádění žilních vstupů jsme se poprvé seznámili v roce 2010. Na našem oddělení podáváme náročné režimy chemoterapie, často kontinuální režimy s nutností centrálního vstupu, a vzhledem k devastaci periferního žilního systému nebo absolutní insuficienci periferie u našich pacientů jsme hledali optimální alternativu žilního vstupu.

Ačkoliv jsou (nejen) onkologické sestry velmi zručné a zkušené v napichování periferních žil, mnohdy je pacient vystaven obavám z neúspěšné punkce, z bolesti a ztráty vstupu v průběhu podávání léčiv do insuficientní periferie. Sestra, která má na našem oddělení v péči ještě dalších 15 pacientů, byla ve službě stresovaná kontrolou periferního vstupu u těchto pacientů, jelikož při podání chemoterapie do periferní linky se vstup sleduje každých 15 minut, a to především v případě podávání látek obávaných v případě paravazace. Při vytíženosti středního zdravotnického personálu jsme hledali způsob, který by pracovní proces optimalizoval. Když si představíme následky způsobené paravazací aplikovaných roztoků (flebitida, nekróza), je logické provedení opatření, která tomu budou předcházet. Společně s lékaři jsme se rozhodli vyřešit danou situaci použitím PICC.

Zavádění PICC nebylo ze strany sester v první fázi rozhodně přijato pouze s nadšením. Musely se učit „něco nového“ a zapomínaly na to, že novinka jim ulehčí práci a pacientům, kteří i tak procházejí těžkým obdobím, nabídne komfort.

Výhody PICC katetru

Zavedení provádí lékař se sestrou. Ošetřovatelská péče spočívá v překrytí a kontrole vstupu při příjmu pacienta na oddělení. Vstup se přelepuje transparentním krytím, které ponecháváme 7 dní. Není nutné denní přelepování a dezinfekce vstupu jako při použití klasického krytí. Provádí se vizuální kontrola na každé směně. Manipulace není příliš odlišná od péče o klasické centrální kanyly. Není dovoleno používat stříkačky menšího objemu než 10 ml. Odpadá též nutnost uzavírání vstupu heparinovou zátkou, je‑li užit PICC s chlopní.

V současné době, kdy máme přes 250 zavedených PICC katetrů, si ani nedovedeme představit, že bychom měli v konkrétních situacích chemoterapii podávat jinak. Naučili jsme se pracovat s těmito systémy a spokojenost je na obou stranách, jak na straně personálu, tak především na straně pacientů. Ti si tento druh vstupu chválí především proto, že nemusejí podstupovat venepunkce velkých žil při každém cyklu, není‑li u nich indikováno zavedení portu. Edukovali jsme v obsluze i agentury domácí péče, které touto cestou pacientům aplikují v domácím prostředí léčiva a parenterální výživu.

Povolání zdravotní sestry s sebou přináší i nutnost celoživotního vzdělávání a přijímání. Musejí být připraveny přijímat novinky prospěšné především nemocným. Ulehčí‑li jejich už tak namáhavou práci, tím lépe. Zkušenosti s PICC jsou na našem pracovišti velmi dobré.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené