Přeskočit na obsah

Ziprasidon při léčbě paranoidní schizofrenie

Jedná se o kasuistiku ženy ve věku 39 let, léčené pro paranoidní schizofrenii, která 14 měsíců užívá přípravek Zeldox. Její rodinná i osobní anamnéza je nevýznamná. Oba rodiče (65 a 66 let) jsou zdrávi. Pacientka má jednoho bratra (41 let), který je také zdráv. Hereditální psychiatrická zátěž nebyla prokázána. Nemocná měla pouze v dětství častější angíny, operace ani úrazy či záchvaty, stejně jako alergii neudává. Ve věku 18 let prodělala otřes mozku. Abusus návykových látek nebyl prokázán. Z pracovní anamnézy vyplývá, že se jedná o absolventku ekonomické vysoké školy, která dva roky pracovala v oboru jako bankovní úřednice. Nyní pracuje v soukromé reklamní agentuře, kde je současně spolumajitelkou, a v zaměstnání je spokojená.

Pacientka je svobodná a bezdětná. Půl roku má přítele, ale žijí odděleně. V minulosti měla pětiletý vztah, který ukončil partner. Důvodem jejich rozchodu byla první ataka psychotického onemocnění pacientky. Bydlí ve vlastním bytě v Praze, víkendy tráví v domku na Šumavě. Sociální poměry jsou uspokojivé.

První hospitalizace proběhla v září 2005, kdy u ní byla diagnostikována akutní psychotická ataka. Při druhé hospitalizaci v říjnu a listopadu téhož roku byl stav hodnocen jako paranoidní schizofrenie. Diagnóza byla potvrzena psychologickým vyšetřením. Po celou dobu onemocnění je v mé ambulantní psychiatrické péči.

nynější onemocnění

V současné době se u nemocné objevují pocity sledování, kontrolovanosti, má pocit, že ji někdo odposlouchává. Dominuje u ní paranoidita, v důsledku které má pacientka selektivní mutismus (verbálně komunikuje jen s rodiči). Prožívá iluze již viděného, slyšeného a prožitého. Vyskytují se u ní paranoidní bludy a sluchové halucinace s paranoidně persekuční tematikou. Je bludně přesvědčená, že je vše předem určené, jako by hrála roli ve filmu. Trápí ji, že domnělý scénář nemůže změnit. Psychotické prožitky mají velký vliv na její chování – např. koupí si boty, které nepotřebuje a navíc se jí nelíbí, jen kvůli tomu, že je to ve „scénáři“. Vlivem psychotických prožitků je pacientka depresivně laděná, hypobulická a pracovně insuficientní. Trpí insomnií a anorexií a nemá náhled na svou nemoc. Na psychiatrické oddělení byla přivezena rodiči pro své nepřiměřené chování a selektivní mutismus. Ani zde zpočátku nekomunikuje, vlivem paranoidity odmítá jídlo, pití i léky. Na první dny hospitalizace na psychiatrickém oddělení má ostrůvkovitou amnézii. Vyhýbá se ostatním pacientům, většinu dne tráví na lůžku. Také se vyhýbá expozici a nesleduje TV. Vlivem neuroleptické medikace dochází ke zmírnění psychotických prožitků, pacientka začíná komunikovat a postupně u ní dochází k projasnění nálady. Poměrně dlouho přetrvává anosognozie.

Průběh terapie

Při první hospitalizaci v září 2004 byl pacientce kvůli diagnóze akutní psychotické ataky medikován risperidon a paroxetin. Po risperidonu měla poruchy menstruačního cyklu v důsledku hyperprolaktinémie, proto bylo neuroleptikum změněno na guetiapin. Ten sice poměrně rychle odstranil psychotické příznaky, ale pacientku tlumil a zaznamenala v souvislosti s jeho užíváním nárůst hmotnosti. Útlum byl pro ni značně obtěžující vzhledem k poměrně velkému pracovnímu vytížení, proto si dávku neuroleptika svévolně snížila a poté úplně vysadila. V důsledku non compliance došlo následně k relapsu onemocnění. V průběhu druhé hospitalizace v říjnu 2005, kdy byl stav pacientky hodnocen jako paranoidní schizofrenie, bylo realizováno psychologické vyšetření, kterým byla tato diagnóza potvrzena. Pacientka začala užívat ziprasidon (Zeldox), přičemž postupně byla vytitrována dávka 180 mg na den. Neuroleptikum tolerovala dobře i ve vysoké dávce. Kvůli skleslé náladě jsem pacientce nasadila antidepresivum Zoloft v denní dávce 50 mg, přechodně užívala i anxiolytikum Neurol. Po pětitýdenní hospitalizaci byla pacientka bez projevů floridní psychózy, normothymní a získala náhled na svou nemoc. Byla propuštěna v kompenzovaném stavu. Krátce poté jsem pacientce ukončila i pracovní neschopnost. Aktuálně pacientka užívá Zeldox v denní dávce 80 mg, vzhledem k dobré toleranci nemá tendence nespolupracovat (dávku si sama nesnižuje). Vysoké pracovní nasazení zvládá bez problémů, obnovila sociální vazby a v současnosti dokonce žije v partnerském vztahu.

Hodnocení

Neuroleptikum Zeldox je pro tuto pacientku velkým přínosem zejména pro minimální výskyt nežádoucích účinků. Nezvyšuje hladinu prolaktinu, nezpůsobuje útlum a nemá vliv ani na zvyšování hmotnosti. Zeldox je pacientkou dobře tolerovaný, v důsledku čehož spolupracuje při ambulantním léčení a nedochází u ní k relapsu onemocnění.

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené