Přeskočit na obsah

Zentiva chce být leaderem i nadále

Farmaceutické společnosti Zentiva klesl v pololetí čistý zisk meziročně o 6,8 procenta na 831,3 milionu korun. Čisté tržby vzrostly o 5,5 procenta na 6,797 miliardy korun. Oznámil to její generální ředitel Jiří Michal na tiskové konferenci 6. srpna. Prodej léků na předpis, mezi nimiž jsou nejrychleji rostoucími Torvacard, Helicid a Lozap, stoupl o 6,8 procenta, volně prodejné léky, z nichž nejvýznamněji jsou zastoupeny Ibalgin a Paralen, vzrostl o 15,8 procenta.

Pokles zisku v prvním pololetí byl důsledkem dlouhodobých investic do prodeje a marketingu a dalších nákladů v Rumunsku i dalších zemích. „Ve druhé polovině roku očekáváme lepší prodejní výsledky. Produkty uvedené na trh v poslední době a v nadcházejícím období totiž umožní naší divizi prodeje a marketingu zvýšit tržby rychleji, než lze očekávat u konkurence,“ komentoval situaci J. Michal.

Přes expanzi společnosti Zentiva do zahraničí pro ni stále zůstává český trh nejvýznamnějším. „Nejen v ČR, ale také v Polsku jsme se museli potýkat s vydáním nového seznamu hrazených léků. V Rusku šlo zase o kompenzaci poklesu prodeje přípravků hrazených z národního systému úhrad, tzv. DLO,“ připomněl J. Michal a zároveň dodal, že neočekává, že by se obtížná situace na českém trhu měla do konce roku zlepšit. Firma ji podle něj bude muset kompenzovat vyšší efektivitou. Na otázku MT, co očekává od legislativní změny celého systému úhrad v ČR od roku 2008, J. Michal odpověděl: „Přejeme si, aby nový zákon o léku byl mnohem transparentnější, aby lépe ukázal, jak a kam směřují finanční toky v českém zdravotnictví.“ Připomněl také, že v minulém období byl sice zaznamenán celkový růst spotřeby léků, ovšem téměř výlučně se na něm podílela spotřeba v nemocnicích, zatímco ambulantní sféra, na kterou Zentiva cílí především, stagnovala. „Nesmíme zapomínat ani na to, že dnes stále ještě každé třetí balení léků vydaných v lékárnách pochází z naší výroby. Za každý starší lék, jehož výroba je zastavena, přichází zákonitě modernější náhrada, která je však několikanásobně dražší,“ dodal J. Michal.

Vedení společnosti očekává, že letošní organický růst tržeb bez zahrnutí nové akvizice v Turecku se bude pohybovat mezi sedmi a osmi procenty. Turecká Zentiva – Eczacibaşi přidá k celkovým tržbám ve druhém pololetí téměř tři miliardy korun. Tahounem růstu má být zaměření na léky preskribované v primární péči v zemích střední a východní Evropy. Již dnes je skupina Zentiva v této geografické oblasti čtvrtým největším výrobcem léků.

Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 23/2007, strana B2

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené