Přeskočit na obsah

Ze života pacienta s Alzheimerovou chorobou

Ačkoli to z pohledu každodennosti tak nevypadá, globální ekonomika se vedle dopadů bankovní a hospodářské krize musí potýkat s další, zdánlivě nenápadnou hrozbou. Odborníci z Alzheimer's Disease International totiž spočítali, že za péči o lidi postižené Alzheimerovou chorobou a jinými formami demence se v roce 2010 utratí jedno procento světového HDP. To představuje sumu 604 miliard dolarů - dvojnásobek obratu ropného giganta Exxon Mobile nebo HDP Turecka.

Uvedená čísla vycházejí ze sledování jak přímých nákladů na léčbu, tak nákladů nepřímých souvisejících s péčí o tyto nemocné. Profesor Anders Wimo z Karolinska Institutet ve švédském Stockholmu a profesor Martin Prince z Institute of Psychiatry na King's College London z Velké Británie, kteří se na vypracování Světové zprávy o Alzheimerově chorobě podíleli (The World Alzheimer Report 2010), však jedním dechem dodávají: Bude hůř. Populace stárne a náklady na léčbu mohou dramaticky narůstat. Počet lidí postižených demencí se do roku 2030 zdvojnásobí a do roku 2050 více než ztrojnásobí. Zpráva byla zveřejněna při příležitosti Světového dne Alzheimerovy choroby, který připadá na 21. září.

Podle Daisy Acostyové, předsedkyně Alzheimer's Disease International, představují Alzheimerova choroba a další demence nejvýznamnější zdravotní a sociální krizi 21. století, a co je horší, světové vlády jsou na sociální a ekonomické dopady s ní spojené žalostně nepřipravené. Trendu zvyšujícího se počtu lidí s Alzheimerovou chorobou a dalšími demencemi se nevyhne ani Česká republika.

"Víme, že v České republice žije 130 000 lidí postižených nějakou formou demence a asi dvě třetiny z nich trpí právě Alzheimerovou chorobou. Je dobré si také uvědomit, že z hlediska let života ztracených v důsledku předčasné smrti a disability je toto neurodegenerativní onemocnění u žen na prvním místě před onemocněními onkologickými či kardiovaskulárními a u mužů po těchto onemocněních naopak ihned následuje.

Také to je důvod, proč byl boj s Alzheimerovou chorobou v roce 2008 během francouzského předsednictví zařazen mezi priority Evropské unie. Připomeňme, že prezident Sarkozy se zasadil o nastartování tzv. Plan Alzheimer 2008-2012, pro který francouzská vláda alokovala 1,6 miliardy eur, z toho 200 milionů na výzkum, 200 milionů na zdravotní péči a 1,2 miliardy na zlepšení zdravotně sociální a komunitní péče," říká doc. MUDr. Iva Holmerová, Ph.D., předsedkyně České alzheimerovské společnosti.

Dlužno dodat, že ačkoli se k boji s Alzheimerovou chorobou zavázaly všechny státy EU, v jeho naplňování ČR velmi pokulhává. Nedostatečná je pozornost této problematice věnovaná i množství finančních prostředků vynakládaných na léčbu a péči o tyto nemocné. Zatím existuje pouze doporučení Rady vlády, že i v ČR se schválí a bude realizován "Plán Alzheimer". Bez potřebných finančních prostředků by se však jednalo o další z mnoha deklarací, jež nemají praktický význam.

"Víme, že Alzheimerova choroba není zatím onemocnění vyléčitelné. Existují však již léky, které mohou průběh tohoto onemocnění zpomalit, zejména jestliže se léčba nasadí včas. Dá se odhadnout, že kdybychom včas a správně léčili pacienty s Alzheimerovou chorobou, oddálili bychom rozvoj příznaků, a tím významně snížili počet pacientů vyžadujících speciální péči," upozorňuje doc. Holmerová.

 

 

Projekt "Z mého života"

Nově představuje pomoc pro pacienty s Alzheimerovou chorobou, rodinné příslušníky i ošetřující personál projekt s názvem "Z mého života", realizovaný ve spolupráci s Českou alzheimerovskou společností a farmaceutickou firmou Teva. Vychází z reminiscenční terapie, pracuje se vzpomínkami lidí a podporuje jejich důstojnost i v době, kdy už je z důvodu demence zcela omezena jejich samostatnost. Vychází ze skutečnosti, že i když je u člověka porušená krátkodobá paměť, má i v pozdních fázích onemocnění zachovány vzpomínky.

Výsledkem projektu bylo zpracování knihy, která umožňuje zaznamenat pacientovu sociální anamnézu nejen formou psaného textu, ale především graficky za pomocí fotografií a dalších materiálů (vysvědčení, různá osvědčení, oddací listy apod.), připomínající jak významné okamžiky pacientova života, tak jeho koníčky a záliby. Kniha se tak stane nositelem životního příběhu svého majitele, usnadní pečujícím komunikaci s pacientem a vzpomínání nad knihou bude vítanou náplní času i pro samotné nemocné.

Kniha je koncipovaná jako polotovar, do něhož se vyplňují záznamy z pacientova soukromí a vlepují fotografie a další materiály (viz foto). Bližší informace o projektu i možné distribuci této knihy budou k dispozici na sekretariátu České alzheimerovské společnosti nebo na adrese martina.matlova@ gerontocentrum.cz.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené