Že by muž přeci jenom k něčemu byl?
Zdá se, že historická úloha tohoto zvláštního jedince svého druhu se začíná znovu naplňovat. I přes více či méně cílenou feminizaci společnosti muž disponuje něčím zvláštním, co při vší dobré vůli ženám prostě chybí. Jak asi čtenář správně tuší, je to nu, to také, ale také to za tím ano varlata neboli latinsky testes.
A právě ta znamenají pro muže vítězství v evolučním boji, neboť, jak zjistili a následně všem na výročním zasedání the American Society for Cell Biology sdělili vědci z Georgetown University Medical Center in Washington, D. C., kmenové buňky spermiogeneze v nich se nacházející mohou být transformovány v buňky produkující inzulin. Jak na to vědci přišli?
Jednoduše, izolovali buňky spermiogeneze získané z varlat dobrovolných dárců. Ty celkem prostě převedli do embryonálního stavu a pak je chemicky upravili na beta-buňky pankreatických ostrůvků. Přeprogramované buňky dokázaly léčit myši zhruba po dobu jednoho týdne, takže, jak se k tomu vyjádřil jeden z autorů studie, "jestliže byste byli myš a měli diabetes, cítili byste se v těchto dnech fakt v pohodě."
Celé to má ale jeden háček, napovídající, že jedinec zvaný muž rozhodně nemá vyhráno, a možná ani bohatství, jímž je obdařen, mu nepřinese vítězství v dnešním genderově jednostranném světě. Překvapivě, a jistě byste to nečekali, člověk, rozumějme Žena či muž, potřebují k úspěšné léčbě diabetu mnohem více inzulinu než myš či ten nejobrovitánštější potkan, pohybující se zcela bez zábran v leckterých sídlištních stokách.
"Žádné buňky získané z varlat či odkudkoli jinde nejsou schopné produkovat takové množství inzulinu," říká k tomu jeden z autorů studie.
Avšak člověk, a nutno bez obalu přiznat, že v tomto případě muž, je tvor tak ambiciózní, že ho nic na světě nepřesvědčí, natož pak zákony přírody či evoluce či jiné občas vyzdvihované nesmysly, aby ve svém boji s větrnými mlýny ustal. Zkrátka a dobře, autoři studie vynalezli novou cestu, jak buňky naprogramovat tak, aby produkovaly takové množství inzulinu, jež by zachránilo od diabetu celé myší království a možná i nějakého toho člověka.
A pointa na závěr? Ano, je tu. Podle rčení košile bližší než kabát, autoři, a rozlišujme důsledně mezi slovy autoři a autorky, tak tedy autoři studie nemohli než přiznat, že výsledkem celého jejich snažení jsou buňky produkující inzulin, sice v dostatečném množství, ale užitečné jen pro muže!
Chlapi sobě a všechen gender ať se jde klouzat!
Zdroj: Medical Tribune