Přeskočit na obsah

Zdravotnický management a globalizace


Povahu a rozsah současných změn lze v maximálně možné zkratce vyjádřit formulací: Svět se úplně změnil - je šílený.

Pokusme se je proto alespoň velmi stručně charakterizovat.

Po staletí bohatá Evropa a USA mají nyní velké hospodářské potíže. Naproti tomu Čína, již máme stále ještě zafixovanou jako zemi chudých rolníků, brodících se v rýžovištích, má dnes obrovské finanční rezervy, nakupuje v celém světě zajímavé podniky a zdroje strategických surovin, zvládla nejmodernější technologie včetně kosmických, produkuje pětinu světové produkce, je největším vývozcem HiTech.

Některé arabské kmeny, které před několika málo desítkami let žily v chudých stanech na vyprahlé poušti, se topí v penězích, stavějí neuvěřitelné stavby, tajně skupují nejzajímavější objekty po celém světě, poskytují svým občanům požitky, o nichž se jinde ve světě ani nesní.

Evropa zpohodlněla a její velká část žije nad své možnosti. USA, založené na co největší svobodě podnikání, přistoupily k tvrdým regulacím ekonomiky a prohlásily bezbřehý ekonomický liberalismus za překonaný a neschopný řídit současný svět.
Vyspělá Evropa je zčásti následuje. Všemohoucnost "neviditelné ruky trhu" byla některými významnými ekonomy prohlášena za neodpovídající současným podmínkám vyspělého světa. USA provedly nejradikálnější zdravotní reformu ve své historii.

Největších hospodářských úspěchů dosahuje nejlidnatější stát světa, Čína, s autoritativním politickým systémem a limitovanými občanskými právy. Skloubila autoritativní řízení státu a fungování trhu, aplikuje zásadu "je jedno, jestli je kočka černá nebo bílá - hlavně když chytá myši" (znamená to, že preferují chytré a schopné lidi) a již dlouhou řadu let dosahuje neuvěřitelného tempa hospodářského růstu.

Nejrychleji se vypořádává s hospodářskou krizí a podílí se na jejím překonání i v ostatním světě.

Státy, které byly po staletí obdivovány jako vzor dokonalé organizace, se obracejí při zavádění nejmodernější výpočetní techniky k odborníkům ze zemí, které se dosud pokládaly pouze za cíl exotické turistiky a zdroj orientálních pamětihodností (Indie).

Korupce a organizovaný zločin ovládly svět, korupční skandály v současné době otřásají veřejností. Jsou do nich zapleteni špičkoví politici jak v kolébkách demokracie - Francii a Velké Británii -, tak v ostatních státech celého světa až po východní Asii. Elementární principy etiky a morálky, na nichž je podle klasiků politické ekonomie založen úspěch ekonomiky, jsou pošlapávány. Závazky se neplní, vykonatelnost práva je v některých státech téměř nulová. Blahobyt a marnotratnost v některých státech a skupinách obyvatel dosáhly nevídaných rozměrů. Stále větší bohatství je soustřeďováno do rukou stále menší skupiny obyvatel.

Nehospodárnost spotřeby v některých státech a skupinách obyvatel se trvale zvyšuje. V ČR je obézních 10 % dětí a 20 % dospělých. Počet aut připadajících na rodinu již překračuje míru zdravého rozumu. Naproti tomu dvě miliardy lidí žijí s náklady pod dva USD na den, miliony dětí ročně umírají na nedostatek vody a lékařské péče. Dochází k masovým přesunům obyvatel.

Na hranicích Evropy a USA čekají miliony lidí, kteří se chtějí za každou cenu přesunout do států, kde pro sebe očekávají lepší budoucnost. Rozdíl mezi bohatými a chudými státy a nejbohatšími a nejchudšími občany dosáhl hrozivých rozměrů.
Zapomíná se, že chamtivost vede k hospodářským krizím a sociálním revolucím.

Terorismus se stal jedním z příznačných rysů současnosti. Přitom minimální počet lidí dnes může velmi snadno způsobit celosvětovou katastrofu. Hodnoty, na nichž společnost stála po celou dobu své existence - rodina, slušnost, poctivost, spravedlnost, solidarita -, jsou devastovány.

Věda přináší nové a nové teoretické poznatky, jež jsme si před nedávnem ještě vůbec nedovedli představit. Moderní medicína dokáže uzdravit pacienty, kteří ještě nedávno byli jasnými kandidáty smrti. Nevidomí začínají vidět a hluší získávají sluch.

Robotika nahrazuje nejen namáhavé, nebezpečné a monotónní práce, ale je schopna poskytovat i takové služby, jako je překonání pocitu osamělosti seniorů. Genetika odhaluje některé nemoci dříve, než dosáhnou nebezpečného stadia.

Kosmonautika objevuje tajemství kosmu. Výpočetní technika dokáže shromažďovat, přenášet a zpracovávat informace v dříve nepředvídaném rozsahu a časovém intervalu. Proniká stále více do všech oblastí.


Předvídání - základ managementu

Manažer zdravotnického zařízení musí nejen znát současnost, ale zejména předvídat budoucnost. Jinak by nemohl úspěšně řídit výstavbu, nákup přístrojů, přípravu pracovníků a přijímat další rozhodnutí, která jsou náplní jeho práce. Pokusíme se zde nastínit pravděpodobný vývoj světa na následujících 15 let tak, jak jej formulovala skupina amerických odborníků v materiálu Global Trends 2025.

Předpokládají se zde následující základní trendy:

* svět se z bipolárního stane multipolárním;
* bohatství a ekonomické síly se přesunou na Východ;
* nejvýkonnějšími a nejrychleji se rozvíjejícími státy se stanou země BRIC (Brazílie, Rusko, Indie, Čína);
* složité problémy lidstva budou muset být řešeny vlivnými nadnárodními organizacemi;
* do roku 2025 musí být vyřešen problém energetických zdrojů;
* počet obyvatel vzroste během následujících 15 let o 1,2 miliardy;
* poptávka po potravinách vzroste během tohoto období o 50 %;
* terorismus, konflikty, lokální války zůstanou klíčovými problémy;
* prohloubí se nedostatek vody jako základního zdroje lidské existence;
* šoky, otřesy, překvapení, diskontinuity lze očekávat ve všech oblastech lidského života;
* dojde k významným demografickým posunům;
* vědecké poznatky přinesou vyřešení mnoha současných problémů, ale také řadu velkých potíží, vyplývajících ze sociálního nezvládnutí nových vědeckých řešení (genetika, robotika ).

Autoři výše uvedené studie zformulovali čtyři pravděpodobné scénáře vývoje do roku 2025:
* svět bez Západu (ústup USA do pozadí);
* říjnové překvapení (USA zvládne úkoly vedoucí k ekonomickému růstu);
* krach BRIC (dojde ke konfliktům mezi Indií a Čínou a USA opět posílí své postavení);
* politika již nebude lokální (zvýší se úloha nadnárodních organizací).

Zmíněná studie uvádí také devět přelomových technologií pro období do roku 2025. Je zajímavé, že pět z nich je z oblasti medicíny, nebo se jí úzce dotýkají. Jsou to:
* biogerontechnologie;
* technologie umocňující lidské fyzické vlastnosti;
* technologie zlepšující poznávací schopnosti člověka;
* obslužná robotika;
* technologie pro čistou vodu.

Existuje ovšem i řada jiných studií na téma budoucnosti světa a Evropy. Ve všech se zdůrazňuje klíčová úloha zdravotnictví jako jednoho z hlavních, nebo dokonce vůbec hlavního neřešeného problému lidstva.

Zdravotnické zařízení - průsečík všech vlivů Každé současné zdravotnické zařízení je průsečíkem všech globálních vlivů světa.

Promítají se zde vlivy ekonomické, politické, vědeckotechnické, demografické, sociální, právní, ekologické. Důsledky všech těchto vlivů se nezbytně musejí promítnout do manažerských rozhodnutí i do běžných aktivit. Manažer, který to nedokáže, není schopen zajistit celosvětovou konkurenceschopnost svého zařízení. Ta je však předpokladem jeho přežití a rozvoje, což platí doslova pro všechna zařízení a v plném rozsahu i pro ta z nich, která mají zdánlivě jen lokální působnost. I sem dnes proniká zahraniční konkurence, některá dokonce i s asijskými metodami medicíny.

Každý manažer zdravotnického zařízení si proto neustále musí klást otázky: Jak se do mnou řízeného zařízení v budoucnosti promítne vliv ekonomické, politické, demografické, sociální situace? Jak se sem musejí promítnout důsledky vývoje vědy (a to nejen lékařské, protože v medicíně dnes významnou roli hrají i jiné vědecké disciplíny)? Jaké ještě další vlivy na naše zařízení budou v následujícím období působit?

A jakým způsobem na ně budeme reagovat? Manažer moderního zdravotnického zařízení proto nezbytně musí být interdisciplinárně vzdělaný. Úzká specializace v současném globálním světě pro zastávání manažerské funkce nedostačuje. A jeho pozornost musí být zaměřena na budoucnost.

Strategické řízení - základ celosvětové konkurenceschopnosti Cestou k dosažení celosvětové konkurenceschopnosti je strategické řízení.

Jeho základem je kvalifikovaně formulovaná strategie, obsahující vizi, strategické cíle a strategické operace, které zajišťují splnění vize a dosažení strategických cílů. Nezbytná je ovšem důsledná implementace strategických operací. Zkušenosti a zejména poslední krize potvrzují, že instituce, která nemá kvalifikovanou strategii, nemá v současném globálním superturbulentním světě šanci přežít a úspěšně se rozvíjet.

Literatura: 1. Global Trends 2025: A Transformed World. http/www.dni.gou/nic/pdf_2025_Global_ Trends_Final_Report.pdf 2. Souček Z, Burian J. Strategické řízení zdravotnických zařízení, Professional Publishing 2006, ISBN 80-86946-18.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené