Zdravotnické informační systémy pod drobnohledem
S trochou nadsázky by se dalo říci, že nemocnice či laboratoř je tak dobrá, jak dobrý je její informační systém. Úroveň práce s daty má na efektivitu a kvalitu péče větší dopad, než si zdravotníci zpravidla uvědomují – už proto, že na plně funkční a do detailu dotažený systém se snadno zvyká a brzy je vnímán jako něco samozřejmého. Samozřejmý však zdaleka není. Unikátní akce, která se na tuto problematiku zaměřuje, je konference INMED, již každoročně pořádá společnost STAPRO. Letos proběhne v Pardubicích už její dvanáctý ročník.
Již tradičně je konference místem, kde se setkávají ti, kdo se informačními technologiemi zabývají profesionálně, a ti, kteří pro ně vytvářejí zadání – tedy ředitelé nemocnic, vedoucí zdravotnických týmů, představitelé plátců péče a v neposlední řadě i zástupci státní správy; vše velmi často na nejvyšší možné úrovni. To více než jindy platí i pro letošní ročník, jejž přijede osobně zahájit ministr zdravotnictví ČR Leoš Heger. V popředí zde přitom nejsou podrobnosti technického řešení, k tomu slouží jiné platformy. INMED je především manažerskou konferencí, která na zdravotnickou informatiku nahlíží jako na disciplínu podporující provozní a rozhodovací procesy a jako takovou se jí zabývá na manažerské úrovni. I proto jsou jednotlivé prezentace vázány na konkrétní problémy, jež řídící pracovníci ve zdravotnictví denně řeší. O tom, co tato akce přináší, podrobněji hovoří ředitel konference INMED a zároveň výkonný ředitel společnosti STAPRO s. r. o. Ing. Leoš Raibr.
STAPRO je spoluorganizátorem konference INMED. Pro jaké účastníky je určena a jaká témata konference přináší?
Primárně je konference INMED určena pracovníkům z oblasti řízení zdravotnictví, regionální správy, centrálních útvarů, ministerstev, pojišťoven, pracovníkům odpovídajícím za diagnostické a terapeutické procesy (přednostové, primáři, vrchní sestry), pracovníkům z oblasti výpočetní techniky ve zdravotnictví, vysokých a středních škol se zaměřením na zdravotnictví, pro soukromé vlastníky zdravotnických zařízení a pro firmy pracující v oblasti zdravotnické informatiky.
Jaká témata budou dominovat letošnímu ročníku?
Pokud jde o témata konference, pro letošní ročník jsme zvolili následující: Kontrola vykazování zdravotní péče, Standardy a nadstandardy lékařské péče, Ekonomické přínosy využití nových technologických trendů v nemocničních informačních systémech a Příklady řízení regionálních zdravotnických celků. Podrobnější program či informace k přihlášení naleznete na www.inmed.eu. Přejeme všem účastníkům, aby byl čas strávený na konferenci pro ně přínosným a dobře vynaloženým, což je stěžejní cíl konání této akce.
Můžete ve stručnosti představit společnost STAPRO? Na co se specializuje?
Poskytujeme komplexní řešení v oblasti zdravotnické informatiky a souvisejících konzultačních a outsourcingových služeb. Řídícím a provozním pracovníkům zdravotnických zařízení by měla tato řešení založená na informačních a komunikačních technologiích pomoci jak v lékařských, tak i v nelékařských oblastech zvyšovat kvalitu a zlepšovat efektivitu zdravotní péče poskytované jejich klientům. Naším cílem je zaujímat v tomto oboru jedno z předních postavení na trzích střední a východní Evropy. Chceme i nadále pravidelně a soustavně investovat do rozvoje a podporovat kontinuální inovace námi nabízených řešení a služeb, a to jak vlastními silami, tak ve spolupráci se silnými a ověřenými partnery.
Mohl byste služby, jež STAPRO poskytuje svým zákazníkům, konkretizovat?
Společnost STAPRO s. r. o. je významným dodavatelem informačních systémů, diagnostických přístrojů, zdravotnické techniky a zároveň i poskytovatelem služeb v oblasti informačních technologií pro zdravotnictví. Z hlediska portfolia služeb poskytujeme služby související přímo s dodávkou či rozvojem námi dodávaných informačních systémů. Velmi rychle rostoucí částí dodávaných služeb jsou konzultace v oblasti optimálního nastavení smluvních vztahů a správného vykazování poskytnuté zdravotní péče, tyto služby pomáhají zdravotnickým zařízením řešit složité ekonomické situace v dnešní napjaté finanční situaci v oblasti úhrad zdravotní péče.
A pro která zdravotnická zařízení jsou vaše informační systémy určeny?
Naše systémy a služby jsou připraveny vyhovět požadavkům menších a středních specializovaných poskytovatelů zdravotní péče. Na straně druhé provozujeme naše systémy v těch největších zdravotnických zařízeních, jako jsou například Všeobecná fakultní nemocnice v Praze, Fakultní nemocnice v Bratislavě nebo laboratorní řetězce jako Synlab a mnohé další. STAPRO v současné době podporuje informační systémy ve více než 150 nemocnicích a více než 300 laboratořích v České a Slovenské republice.
Zdroj: Medical Tribune