Zdravotníci zakládají krizový štáb „Zdravotnické trojky“
Zástupci tří organizací zastupujících zájmy nemocničních zdravotníků vytvořili krizový štáb, takzvanou Zdravotnickou trojku – Z3. Zdravotníci se totiž bouří proti postoji a komentářům ministra Hegera a požadují jasné odpovědi ohledně slibovaného navýšení platů v příštím roce. Odkazují se přitom na únorové memorandum podepsané po akci „Děkujeme, odcházíme“.
Pokud Heger nedá do 5. listopadu jasnou odpověď, dojde k protestům. Ve štábu zasedají zástupci Lékařského odborového klubu‑Svazu českých lékařů, Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR a Profesní a odborové unie zdravotnických pracovníků. Cílem je reprezentovat lékaře při jednání s ministrem L. Hegerem o navýšení platů ve zdravotnictví v příštím roce.
„Jestliže nám pan ministr neodpoví do 5. listopadu 2011 anebo jeho odpověď nebude jednoznačná, zahájíme protestní akce,“ říká Martin Engel, předseda LOK. „Nechce se mi věřit, že vrcholný představitel České republiky něco slíbí, stvrdí to svým podpisem, a za pár měsíců se tváří, že dohoda nemusí platit. Je velice důležité, že to už neříkám jenom já za lékaře a že se k nám přidaly sestry a další zdravotníci,“ dodává Engel.
„Zvýšení platu pokládám za věc, kterou jsme slíbili, a také ji dodržíme,“ řekl novinářům ministr Leoš Heger. Uvedl, že první část memoranda splnil, a hodlá v tom pokračovat. Do půlky listopadu bude mít ministr analýzy příjmů zdravotního pojištění za třetí čtvrtletí, pak sdělí přesné procento navýšení.
Vyjádření MUDr. Engela podpořila i předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková. „Sestry ani ostatní zdravotní personál nechtěly vyhrocovat už tak napjatou situaci při protestu lékařů a netrvaly na zvýšení mzdových prostředků v letošním roce.
Spokojily se s příslibem navýšení platů v roce 2012. Naše krajské organizace se jednoznačně usnesly, že budeme trvat na splnění závazků plynoucích z memoranda k 1. lednu 2012. Pokud Česká republika tyto závazky nesplní, ministr i vláda se pro nás stanou nelegitimními a budeme žádat jejich odstoupení. Pokud pan ministr do 5. listopadu 2011 nedá jasné garance k plnění memoranda, máme od členů naší organizace mandát k jakékoli protestní akci,“ prohlásila Žitníková.
Slova o odvolání ministra a pádu vlády označil za „předčasná a přehnaná“. Ministr také připomněl, že v memorandu se mluví o navýšení o deset procent v roce 2012, tedy ne od 1. ledna 2012. I kdyby tedy dostali lékaři a sestry od ledna méně, v průběhu roku se procenta dorovnají.
Bouří se i nelékařští pracovníci. „Sestřičky se ptají, z jakých zdrojů bude slíbené navýšení platů financováno. A nejsou to jen sestřičky, ale i porodní asistentky, fyzioterapeuti, ergoterapeuti, zdravotničtí záchranáři, ošetřovatelé, sanitáři, řidiči vozidel zdravotnické záchranné služby, kteří se domáhají odpovědí na otázku: Bude nám tedy přidáno, nebo zazněla opět jen prázdná slova ve smyslu ‚slibem nezarmoutíš‘?
Profesní a odborová unie zdravotnických pracovníků trvá na dodržení závazků vyplývajících z memoranda, zastává tak stejný názor jako ostatní zdravotnické organizace a chce znát jasné garance plnění do 5. listopadu 2011,“ uvedl předseda Profesní a odborové unie zdravotnických pracovníků Tomáš Válek.
Trojka chystá protesty i stížnost do Bruselu
Pokud Leoš Heger nepřijde s řešením do 5. listopadu, plánuje Zdravotnická trojka protestní akce. Podle Dagmar Žitníkové prostředky na mzdy jsou. Stačí je jen využít. „Panu ministrovi jsme předložili řadu návrhů a možností. Do zdravotnictví by mohla být převedena část daně z tabáku a alkoholu,“ myslí si Žitníková a trvá na tom, že nejvíce peněz by se získalo odstraněním korupce ve zdravotnictví.
„Pokud však vláda z našich úsporných návrhů žádný nevyužila, tak trváme na tom, aby rozhodla politicky, že dojde k navýšení prostředků ve zdravotnictví a tyto prostředky půjdou k těm, kteří tu péči poskytují – tedy k lékařům a ostatním zdravotnickým pracovníkům.“
„Věřím však, že vyhraje zdravý rozum a ve zdravotnictví opět nezavládne neklid,“ doufá Martin Engel a dodává: „Veškeré trumfy pro to, aby se situace stabilizovala, má v rukou pan ministr.“
Zdravotníci jsou podle Engela připraveni opět protestovat. „O konkrétních projevech protestu zatím nemohu hovořit, ale mohu říci, že zatím nechystáme žádnou masovou akci a neplánujeme narušení provozu zdravotnických zařízení. Zároveň však slibujeme, že naše protestní akce budou viditelné,“ prohlásil Engel s tím, že konkrétní program případných protestů musí napřed schválit výbory všech tří organizací Zdravotnické trojky.
Jisté však je, že jedním z protestů bude i stížnost do Bruselu k vedení Evropské unie a do Europarlamentu. „V případě, že nedojde k naplnění memoranda, hodláme informovat Brusel a Štrasburk o tom, jak tato vláda nakládá se jménem České republiky,“ řekl Engel s tím, že LOK má dobré kontakty na europoslance.
Na protest vůči výrokům Leoše Hegera vystavili zdravotníci před ministerstvo zdravotnictví figurínu Doktora Exoda, který symbolizuje odchod lékařů a sester z českých a moravských nemocnic. Pokud k navýšení mezd na začátku nového roku přece jen nedojde, pak žádají zástupci Zdravotnické trojky rezignaci celé současné vlády.
autor:Štěpán Feik
Medical Tribune
Zdroj: Medical Tribune