Zdravotní výbor zamítl rozšíření pravomocí praktiků
Praktičtí lékaři se rozšíření pravomocí v preskripci zatím nedočkají. Sněmovní zdravotní výbor 23. března doporučil Poslanecké sněmovně ke schválení novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění, která sníží limit doplatků na léky dětem a seniorům. Odmítl ale návrh místopředsedy výboru doc. MUDr. Leoše Hegera, CSc., zmírnit regulační mechanismy na omezení preskripce. Ministerstvo zdravotnictví jeho návrh nepodpořilo. Praktičtí lékaři se podle ministerstva mohou připojit ke správnímu řízení, v němž SÚKL stanoví s cenou a úhradou i to, které odbornosti mohou lék na pojišťovnu předepisovat. Výbor rovněž zamítl návrh na zavedení dispenzační taxy v lékárnách.
„Praktický lékař často musí pacienty i s jednoznačnou diagnózou poslat ke specialistovi, aby mu předepsal léky. Většinu z nich může praktik předepsat, nejsou pak ale hrazeny z veřejného zdravotního pojištění. Proto navrhuji, aby měli praktičtí lékaři při psaní receptů širší pravomoci, a mohli tak pacientům vystavit recept, včetně příslušné úhrady,“ vysvětlil výboru docent Heger. Zpochybnil omezení, kdy pacienti platí za léky, když recept vystavil praktický lékař. „V naprosté většině případů nejsou žádné pochybnosti o odbornosti praktika. Omezení je zavedeno pouze jako obstrukční mechanismus, který má hlídat výdaje zdravotního pojištění,“ doplnil.
Ministr JUDr. Ing. Miloslav Ludvík, MBA, vysvětlil zamítavý postoj tím, že je to složitá problematika, která se bude muset řešit v příštím volebním období. „Chce to ale několik kroků, podle mě to bude chtít spíš koncepční materiál, který popíše několik postupů. Bude to mít překryv do několika právních norem. Myslím, že pan poslanec Heger správně otevřel debatu, a domnívám se, že je to otázka roku, dvou, kdy se to dostane do všeobecné úpravy,“ řekl.
Preskripční omezení zvyšují náklady pojišťoven
Po vyšetření u praktika musí pacient absolvovat stejné vyšetření u specialisty, pro systém to představuje duplicitní výdaje. „A vysvětluje se tím fakt, proč máme v ČR až dvojnásobné množství kontaktů pacienta s lékaři oproti ostatní Evropě,“ řekl docent Heger. Zvýšení pravomocí praktiků by podle něj mělo přispět k posílení primární péče, právě její nedostatečná podpora je předmětem časté kritiky zahraničních odborníků.
Heger rovněž připomněl, že celý svět debatuje o řízené péči, v ČR oponenti připomínají dobu této péče za socialismu a problémy řízené péče v USA. „Paradoxně tedy dosavadní zákon regulacemi, kdo co má předepisovat, de facto řízenou péči v oblasti lékové politiky vytváří, ale naprosto opačně než zbytek světa – zatímco zbytek světa podporuje v různém stupni gate keeping, u nás zákon říká právě naopak, běžte rovnou ke specialistovi, praktik vám ten lék předepsat nemůže. Kromě jiného to dost dehonestuje praktické lékaře,“ řekl docent Heger s tím, že nadále by některé specializované léky praktici předepisovat neměli.
Hlavním posláním novely je snížit limit doplatků na léky
Heger uvedl, že vždy označoval za chybu zrušení regulačních poplatků. „Argumenty pro zrušení poplatků se týkaly převážně sociální stránky věci a tam souhlasíme s tím, že dnes nejsou žádné mechanismy, jak filtrovat podle toho, jestli jsou chudí. Věkový test je v současnosti asi jediný, jak dopady na sociálně slabé zmírnit,“ řekl Heger, který snížení limitů podle věku při hlasování podpořil.
Podle poslankyně za Úsvit Jany Hnykové by veřejnost měla vědět, že vratky od zdravotních pojišťoven se netýkají všech doplatků za léky. Ministerstvo by podle ní mělo informovat veřejnost, kterých léků se bude týkat. „Je nutno jasně říct, že to nejsou doplatky za všechny léky,“ zdůraznila.
Náměstek ministra MUDr. Tom Phillip, Ph.D., MBA, poznamenal, že novela nyní předložená poslancům nemění nic na dosavadní praxi, pouze snižuje hranice limitu – u dětí do dne 18. narozenin a u seniorů od 65 do 69 let z 2 500 na 1 000 korun, u starších na 500 korun za rok.
„Návrh prošel, jak jsme chtěli, a z mého pohledu nic nebrání tomu, aby doplatky pro děti a seniory byly od ledna 2018 sníženy,“ řekl novinářům po jednání výboru ministr.
Snížení limitů znamená nárůst vratek od zdravotních pojišťoven o půl miliardy korun ročně. Ministerstvo s tím už počítá v úhradové vyhlášce pro příští rok. „Systém zdravotního pojištění o to nepřijde, ty peníze v podstatě zůstanou lidem. Podle toho, jak se vyvíjí index životních nákladů, zatížení seniorské populace v případě léků stoupá, takže to je krok správným směrem. A u dětí ze své praxe ředitele nemocnice musím říct, že nemoc chodí daleko víc po těch sociálně slabších. Ideální by bylo směřovat to na každého jednotlivého pacienta, kdybychom to uměli, ale v tuto chvíli je hrubý test nejjednodušší a administrativně nejméně náročný,“ dodal ministr.
Doplatek musí pacientovi sdělit lékárník
Údaj o započitatelném doplatku je vždy na účtence, kterou pacient v lékárně po zaplacení dostává. „Je to podle dikce zákona vždy na lék v dané skupině nejlevnější,“ vysvětlil poslancům ministr. Informace o orientačních doplatcích jsou na webech ministerstva zdravotnictví, SÚKL a některých lékáren. Tabulku konkrétní výše doplatků sestavit nelze, protože doplatky se v lékárnách liší. Prezident České lékárnické komory PharmDr. Lubomír Chudoba uvedl, že výši doplatku sděluje pacientovi každý lékárník. Celkem dají pacienti za doplatky na léky a potravní doplňky ročně sedm až osm miliard korun, započitatelné doplatky činí zhruba 2,5 miliardy.
Diskuse na výboru se vedla i o dispenzační taxe pro lékárníky. „Toto opatření pomáhá lékárníkům. Lékárnická komoro a grémium majitelů, prosím, udělejte něco pro pacienty. Dohodněte se, jak budou nastaveny doplatky, aby pacienti nemuseli obíhat lékárny a hledat nejmenší doplatek,“ vyzval lékárníky profesor Vyzula. Chudoba zareagoval, že chaos v doplatcích vadí i lékárníkům, ti opakovaně změnu navrhovali, nemají ale zákonodárnou moc, řešení je na poslancích a ministerstvu.
Ministr Ludvík k tomu upřesnil, že jsou v podstatě dva možné návrhy, udělat to podle průměrné marže ve všech lékárnách, což bude znamenat, že v některých lékárnách se léky pacientům zdraží. Druhá možnost je, že se to napočítá podle nejlevnější marže na trhu, což bude znamenat, že pacientům se léky zlevní, ale několik desítek, možná stovek lékáren zavře. Debatě je ministr otevřen.
Zdroj: MT