Zdravotní negramotnost a populární esoterici
Koncem minulého týdne přišly do redakce souběžně dvě zprávy. Výzkum Státního zdravotního ústavu ukázal, že celková zdravotní gramotnost Čechů je v porovnání s průměrem osmi zemí EU nižší. „Česká republika zaostává za ostatními zeměmi ve všech složkách zdravotní gramotnosti. Zvláště nepříznivá situace je ve schopnosti získat informace týkající se chování posilujícího zdraví, schopnosti vyhodnotit je a chovat se v intencích těchto informací,“ píše autor výzkumu PhDr. Zdeněk Kučera.
Druhá zpráva dorazila záhy poté. Anketu Lékař roku, kterou vyhlašuje Unie pacientů, vyhrála známá odpůrkyně očkování – praktická lékařka z Prahy MUDr. Ludmila Eleková. V roce 2013 dostala za své výroky cenu Bludného balvanu, který uděluje Český klub skeptiků – Sysifos. Toto sdružení mimo jiné shromažďuje a rozebírá aktivity, které jsou v rozporu se současným vědeckým poznáním.
Uvádíme některé z výroků vítězky Lékař roku:
„Očkovat není nutné žádné děti. Byla bych ráda, kdyby lidé konečně pochopili, že je irelevantní bavit se o závažnosti nemoci jako o kritériu vhodnosti očkování. Platí totiž, že i vakcinace proti závažným onemocněním oslabí imunitu proti všem infekcím, včetně té, proti které se očkuje.“
„Děti často po očkování přestávají broukat a žvatlat, až na měsíce, přestanou se usmívat a omezí oční kontakt, jsou plačtivé nebo naopak apatické, špatně spí, můžou se objevit febrilní křeče.“
„Obrna se nevymítila očkováním, ale změnou diagnostických kritérií.“
„Očkování děti zabíjí.“
Lékaři se nad zprávou o oblíbenosti této lékařky podivili. „Jak to, že je dotyčná lékařka nadále členkou ČLK?“ ptá se na webových stránkách Medical Tribune MUDr. Roman Durdis. A prezident České lékařské komory MUDr. Milan Kubek odpovídá: „Mnozí kolegové nás už na aktivity doktorky Elekové upozornili. Komora ale nechce trestat lékaře za jejich názory, byť s nimi zásadně nesouhlasíme. Pokud bychom takové lékaře vyloučili, uděláme z nich mučedníky.
A to nechceme.“
Je samozřejmě otázkou, do jaké míry jsou výsledky takového průzkumu relevantní. Unie pacientů nesdělila žádné podrobnosti o tom, jak hlasování proběhlo a kolik hlasů daný lékař získal. Mnozí tak namítnou, že není potřeba brát výsledky ankety pochybné organizace vážně. Jenže ve spojitosti s první zprávou o celkově nízké gramotnosti Čechů je zde možná cosi alarmujícího. MUDr. Eleková navíc dostává prostor i ve veřejnoprávních médiích. A není sama.
Tuky, fruktóza, Alzheimerova choroba a další bludy
Český rozhlas už několik měsíců vysílá pořad, ve kterém komentuje závažná onemocnění Milan Calábek. Posluchači se od něj mohli např. dozvědět, že Alzheimerova choroba je způsobena zvýšeným přísunem tuků a cukrů. „Jestliže snížíme tuky a cukry, podporujeme vznik GABY a jsme klidnější. Jestliže jíme hodně cukru, tak jsme stále víc excitovaní. Až dojde k tomu, že tou excitací začnou naše neurony umírat. A jak umírají nervové buňky, tak samozřejmě dochází k buněčné degeneraci a ta se může promítnout do Alzheimera, Parkinsona a do všech dalších problémů a nemocí,“ sděluje v pravidelném pořadu veřejnoprávního Českého rozhlasu Milan Calábek. Náhodný posluchač přitom neví, že autorem těchto vět není lékař, ale dramatik, režisér a esoterik v jedné osobě. Zatímco odborníci nad takovými výroky kroutí hlavou, ČRo považuje pořad za vyvážený a objektivní. Připomeňme, že velkou část posluchačů rozhlasu tvoří senioři a právě seniory Alzheimerova choroba postihuje nejvíce.
„Je to matení veřejnosti,“ reaguje na obsah pořadu doc. Iva Holmerová, předsedkyně České alzheimerovské společnosti. „Alzheimerova nemoc patří mezi neurodegenerativní onemocnění a příčina jejího vzniku není dosud známa, přestože se jedná o onemocnění závažné a časté. Určitě není chybné dodržovat správnou životosprávu – zdravou dietu, dostatek pohybu i duševní aktivity. Tato opatření mohou přispět k oddálení manifestace syndromu demence v důsledku oddálení zejména vaskulárních změn. Nicméně lék, který by zabránil vzniku Alzheimerovy nemoci nebo který by alespoň významně modifikoval její průběh, nemáme zatím k dispozici,“ poznamenává doc. Holmerová.
Redakce MT se zajímala, proč dává veřejnoprávní médium tak velký prostor člověku, který se vyjadřuje k medicínským problémům bez vědeckých důkazů a působí tedy na pacienty jako autorita v oboru? „Český rozhlas zve do svého vysílání pana Calábka právě proto, že je veřejnoprávním médiem. Dává tudíž prostor i názorům, které mapují danou skutečnost z jiného úhlu pohledu. ČRo nicméně poskytuje velký prostor odborníkům na danou problematiku, tedy lékařům,“ uvedl na dotaz MT mluvčí rozhlasu Jiří Hošna. Jenže důchodce slyší půlhodinu vyprávět esoterická „moudra“, kterým v daný okamžik žádný z lékařů neoponuje. Pořad pana Calábka má přitom mezi posluchači velkou popularitu.
Předseda České psychosomatické společnosti MUDr. Vladislav Chvála upozorňuje na to, že magický vliv médií sílí. „Mnoho lidí si myslí, že když něco je v televizi nebo v novinách, musí to být zaručeně pravda. V případě nemocí to může být velké riziko,“ poznamená MUDr. Chvála a dodává: „Vědecká komunita chrlí tak veliké množství publikací, že jen specialista pozná, co skutečně je nebo není v daném okamžiku ‚vědecky prokázáno‘. Pokud z útržků popularizujících zpráv někdo smíchá slovní salát, může to pro laika vypadat věrohodně. Ale obávám se, že před tím nemůžeme naše pacienty chránit. Můžeme jen nabízet svou solidní práci, dobrý kontakt a pochopení pro jejich situaci. Tedy konkurovat kvalitou.“
Zdroj: Medical Tribune