Přeskočit na obsah

Zbývají dražší a méně vhodná ATB

Z trhu odchází jediný penicilin v sirupové formě. Výrobce k tomuto kroku donutila cenová regulace. Pediatři se obávají, že bez tohoto léčiva dojde ke zhoršení péče. Vyzývají proto úřady, aby zajistily jeho opětovnou dostupnost.

Antibiotikum penicilinové řady Ospen 750 byl lékem první volby u streptokokových angín v pediatrických ordinacích. Nyní z lékáren zmizel. Výrobce oznámil, že kvůli opětovnému snížení maximální ceny už nemůže tento lék na český trh dodávat. „Od ledna nám byla snížena maximální cena léku z 81 na 37 Kč (snížení o 55 %). Za těchto podmínek prostě nemůžeme Ospen 750 na český trh dodávat, protože by to bylo výrazně ztrátové. Jde o lék, který užívaly desítky tisíc dětí ročně. Budeme mít co vysvětlovat dětským lékařům, kteří ho denně předepisují,“ říká ředitel společnosti Krka ČR Miloslav Dvořák.

Závažnost situace potvrzuje také dětská lékařka a předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů MUDr. Hana Cabrnochová: „Pokud toto antibiotikum vypadne z trhu, bude to znamenat opravdu velký problém. Vůbec si nedovedu představit, že bychom byli bez perorálního penicilinu v sirupové formě. To není lék, který je nahraditelný, protože je preskribován v obrovském množství. Přechod na jinou formu antibiotik by znamenal riziko antibiotických rezistencí, protože podáváte dítěti antibiotikum s daleko širším záběrem účinku, a vyšší riziko nežádoucích účinků,“ vysvětluje MUDr. Cabrnochová.

Sirupové antibiotikum Ospen 750 je přitom lék, který byl ve své skupině cenově nejdostupnější. „Stát nemůže argumentovat ekonomickými přínosy. Z trhu odchází nejlevnější přípravek, lékaři tak budou muset předepisovat dražší varianty. Takže jde o absurdnost na druhou. To však není v lékové oblasti bohužel nic nového,“ uvedl Emil Zörner, výkonný ředitel České asociace farmaceutických firem (ČAFF). Ministerstvo zdravotnictví ovšem tvrdí, že postup úřadů v regulaci cen je správný. „Státní ústav pro kontrolu léčiv vydal rozhodnutí na základě zákona o veřejném zdravotním pojištění, kterým došlo ke snížení maximální ceny v tomto konkrétním případu léčivého přípravku Ospen 750. Ke změně ceny dochází s ohledem na ceny léčivého přípravku v jiných zemích EU (resp. referenčního koše). Pokud jsou konkrétní léky v jiných zemích prodávány levněji, není důvod, aby je stejný výrobce nabízel pacientům v ČR výrazně dráž, proto legislativa takovou cenovou regulaci umožňuje,“ odpovídá tisková mluvčí MZ. S takovou odpovědí však výrobci léků nesouhlasí. „Vzhledem k tomu, že přípravek nebyl dostupný ve třech zemích referenčního koše a ani nebyla uzavřena dohoda o nejvyšší ceně se zdravotními pojišťovnami, byla maximální cena přípravku Ospen stanovena podle tzv. třetího kritéria pro stanovení maximální ceny – nejnižší cena porovnatelného přípravku kdekoli v EU. Kritérium, kdy je jako reference vzata nejnižší cena přípravku v kterékoli zemi EU, tedy, že přípravek je vlastně ‚trestán‘ za to, že není obchodován alespoň ve třech zemích referenčního koše, považujeme za diskriminační a věcně nesprávné. Toto kritérium zjevně vede ke snižování cen přípravků za každou cenu. Přípravky s extrémně nízkou cenou jsou pak buď prostřednictvím reexportu vyváženy mimo území České republiky, nebo již výrobci nejsou schopni za takovou cenu přípravek v České republice nadále prodávat, protože se jedná o obchodně ztrátové operace. Přípravek pak na trhu českým pacientům není k dispozici a z důvodu dočasného výpadku ani jeho alternativa od společnosti Sandoz doporučená v reakci ministerstva,“ podotýká Emil Zörner.

Pediatři doufají, že se výrobce s úřady dohodne a penicilin se na trh vrátí. „Pevně věřím, že se podaří tuto situaci nějakou domluvou zvrátit. Pokud ne, měly by křičet i pojišťovny, protože výpadek takových léků bude znamenat celkově vyšší náklady na léčbu v pediatrických ordinacích,“ upozorňuje Hana Cabrnochová.

V tuto chvíli je už ale jasné, že po určitou dobu nebude tento lék na trhu dostupný. Redakce MT obvolala několik lékáren a zjistila, že několik posledních kusů léku Ospen 750 mají jen některé nemocniční lékárny, většina už hlásí výpadek léku. Pediatři tedy musejí již nyní řešit nepříjemné dilema – jaký lék napsat velmi malému dítěti v případě, kdy bylo dosud indikováno antibiotikum penicilinové řady v sirupové formě.

Výrobci se proti rozhodnutí SÚKL odvolali. Ministerstvo zdravotnictví pro MT potvrdilo, že otázka úhrady léčiva Ospen 750 se v tuto chvíli „nachází ve stadiu odvolacího řízení“. Do doby, než bude situace vyřešena, budou muset pediatři každopádně předepisovat jiná antibiotika. A existuje ještě další riziko. „I v případě, že MZ ČR posoudí důvody SÚKL, které vedly ke snížení maximální ceny, jako neoprávněné, a vyjádří se ve prospěch výrobce, přijde obvykle rozhodnutí s časovou prodlevou několika měsíců. V průběhu této doby se může výrobce již rozhodnout prodej přípravku ukončit,“ vysvětluje ředitel ČAFF Emil Zörner.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené