Zbytečně vzniklé karcinomy v Evropě
Studie se zabývala jedenácti typy karcinomů, jejichž vzniku lze zabránit změnami životního stylu. Konstatuje se v ní, že více než polovině z celkového počtu 1,4 milionu nově diagnostikovaných karcinomů, to znamená 363 000 (59 %) u mužů a 326 000 (45 %) u žen, mohlo být zabráněno. U mužů byl tento podíl největší v Maďarsku (77 %); u žen byl podíl největší v Belgii (54 %).
„Intervence namířené na jedné straně k redukci kouření, obezity a užívání alkoholu a na druhé straně k podpoře fyzické aktivity a vyššího zastoupení ovoce a zeleniny ve stravě jsou nezbytné k tomu, abychom dosáhli nižší incidence zhoubných nádorů,“ sdělili autoři studie, kteří působí v mnoha evropských centrech včetně Finnish Cancer Registry a Comprehensive Cancer Centre v Eindhovenu.
Ve studii financované Evropskou komisí autoři zkoumali incidenci 11 typů zhoubných nádorů ve 28 evropských zemích. Ty zahrnovaly karcinomy ústní dutiny, ezofagu, žaludku, tlustého střeva a rekta, pankreatu, hrtanu, plic, mammy, endometria, ledvin a žlučníku. „Kdybychom předpokládali, že dosáhneme výskytu karcinomů ve všech zemích stejného, jako je v zemi s nejnižší incidencí, mohlo být v roce 2002 z celkem 1 371 199 sledovaných případů o polovinu nemocných s karcinomem méně,“ uvedli autoři.
Kolem dvou třetin potenciálně preventabilních karcinomů bylo u mužů ve Španělsku, Portugalsku, Polsku, Slovensku, Makedonii a Francii. V těchto zemích k tomu nejvíce přispěly plicní, kolorektální a orální karcinomy, přičemž vysoké incidence byly i v Portugalsku a Makedonii u žaludečního karcinomu a ve Španělsku a Makedonii u karcinomu žlučníku. Karcinomy plic představovaly 50 % všech preventabilních karcinomů v Řecku, Srbsku a Černé Hoře a více než 35 % v Belgii, Maďarsku, Rumunsku, Bulharsku a Polsku.
V zemích s nízkou incidencí plicního karcinomu u mužů, včetně Švédska, Finska, Irska a Velké Británie, byly naopak velké podíly preventabilního kolorektálního karcinomu. Značný podíl potenciálně preventabilního orálního, ezofageálního a laryngeálního karcinomu stejně jako karcinomu plic a žlučníku byl u řeckých, belgických, maďarských, srbských a španělských mužů. Tento výskyt je pravděpodobně spojen s vysokou spotřebou cigaret v první polovině 90. let minulého století. Česká republika podle výsledků studie v žádném aspektu neobsadila žádné z předních míst.
Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 6/2007, strana A10
Zdroj: