Přeskočit na obsah

Zbraně proti pádům: monitoring, prevence a kvalitní lůžka

Monitoring pádů a jejich následků může významně přispět k prevenci těchto nebezpečných situací, jež komplikují rekonvalescenci a v některých případech mohou mít až fatální následky. Pro společnost LINET je téma bezpečnosti velice důležité, proto je také dlouhodobým partnerem Pádové studie, kterou od roku 2002 koordinuje Česká asociace sester - nejvýznamnější stavovské sdružení nelékařských zdravotnických profesí v ČR.

Cílem této studie je statisticky sledovat pády pacientů při hospitalizaci a na základě získaných dat pády vyhodnocovat jako indikátor kvality péče.

Unikátní projekt odstartoval před osmi lety, kdy se na něm podílelo 15 zdravotnických zařízení. Od té doby počet zapojených nemocnic každým rokem narůstá. Loni se zúčastnilo 32 nemocnic, tj. více než 1/3 lůžkových zdravotnických zařízení v České republice. Struktura účastníků je různorodá: zapojují se velké fakultní nemocnice, které mají až 17 000 hospitalizovaných pacientů za jedno čtvrtletí, i malá zařízení s 1 300 hospitalizacemi za čtvrtletí. Pro mezinárodní srovnání jsou k dispozici data z jedné spolupracující zahraniční nemocnice - St. Joseph Krankenhaus, Potsdam, Německo.

Z několikaletého šetření Pádové studie vyplynula řada informací, z nichž mohou nemocnice čerpat při zavádění preventivních opatření.

Bylo potvrzeno, že k pádu dochází zhruba u jednoho procenta ze všech hospitalizací. Pokud k němu dojde, je vysoká pravděpodobnost zranění, a to ve 42 % případů. Pravděpodobnost vážného zranění pacienta při pádu je 25 procent.

Nejohroženější věkovou skupinou jsou senioři ve věku nad 65 let, jejichž počet dosáhl v některých zařízeních až 58 procent. Fakt, že se jedná o vysoce rizikovou skupinu, potvrzují rovněž studie Americké geriatrické společnosti.

Z výsledků monitoringu pádů vyplývá důležitost prevence a vazba rizik na vybavení nemocničního pokoje. "Mezi nejčastější příčiny pádů pacientů ve zdravotnických zařízeních patří změna prostředí (proces adaptace, zhoršená orientace, vybavení pokoje, dlouhá cesta na toaletu), změna zdravotního stavu (zhoršení smyslového vnímání, bolest, změna lokomoce chůze), zahájení rehabilitace, akutní snížení soběstačnosti, nácvik chůze, změny medikace nebo změny medikace chronického onemocnění," uvedla Dita Svobodová, vedoucí Pracovní skupiny pro kvalitu v České asociaci sester.

Prioritou společnosti LINET, která patří ke světové špičce ve vývoji a výrobě lůžek pro zdravotnická a pečovatelská zařízení, je kvalita a bezpečnost pacientů i ošetřujícího personálu. Dvacet let zkušeností a intenzivní spolupráce s odborníky z praxe pomáhá vyvíjet lůžka s optimálními funkčními prvky.

Jedním z nich je unikátní systém postranic lůžek LINET, který pacienta chrání před pádem a zároveň ho neomezuje. "Za klíčovou výhodu považujeme možnost individuálně nastavit lůžko dle potřeb, stavu a rizikovosti konkrétního pacienta," sdělila Eva Hrbáčková ze společnosti LINET. Pokud lékaři a ošetřovatelský personál indikují pacienta z hlediska pádu jako vysoce rizikového, lze aplikovat postranice po celé délce ložné plochy. Tento systém postranic eliminuje možná rizika zranění, a to především v prostoru mezi jednotlivými částmi postranic, protože respektuje koncept minimálních mezer.

Bezpečnost postranic lůžek je také jednou ze tří hlavních oblastí, jež podrobně řeší nová norma pro elektricky polohovatelná lůžka EN 60601-2-52. Postranice splňující požadavky nové normy mohou zaručit, že při jejich používání se minimalizuje riziko nebezpečných situací, jako je zaklínění hlavy nebo krku, případně uskřípnutí končetin ležícího pacienta. Konstrukce nových lůžek z LINETU, jako je Eleganza 3, Eleganza Smart a Eleganza 3XC, plně vyhovují bezpečnostním parametrům stanoveným novou normou EN 60601-2-52.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené