Přeskočit na obsah

Zažalují nemocnice cizineckou policii?

Vynalézavost pojišťovacích podvodníků je, jak vidno, bezbřehá. Zdálo se, že je tím konečně vyřešen problém s desetimilionovými dluhy, které každým rokem zůstávaly zdravotnickým zařízením po ošetřených, leč nepojištěných cizincích. Dnes se ukazuje, že celé opatření pouze přihrálo výnosný byznys nejrůznějším, převážně rusky mluvícím skupinám podvodníků. Ty nabízejí uchazečům o pobyt v Čr zfalšované doklady neexistujících zdravotních pojišťoven za směšné částky. Hovoří se o pouhých 600 až 1 000 korunách…

Falešné pojistky samozřejmě nejsou určeny ke krytí úhrady nákladů za poskytnutou zdravotní péči. Mají sloužit pouze k oklamání cizinecké policie, která na jejich základě žadateli vystaví povolení k pobytu.

Marcel Winter, předseda Česko‑vietnamské společnosti, který dlouhodobě spolupracuje s Pojišťovnou VZP, a. s. (pozn. red.: dceřinou společností Všeobecné zdravotní pojišťovny založenou za účelem poskytování komerčního, především cestovního pojištění a zdravotního pojištění cizinců u nás), však redakci MT upozornil na znepokojivou skutečnost: „Toto falešné pojištění je nabízeno přímo v bezprostřední blízkosti úřadoven cizinecké a pohraniční policie. Letáčky jsou dokonce k vidění přímo v těchto úřadovnách.“ Ve stejném tiskovém prohlášení pak náměstek pro pojišťovací činnosti Pojišťovny VZP, a. s., MUDr. robert Kareš připomíná: „Legislativa je v tomto ohledu dle našeho názoru jasná – prodávat pojištění smí pouze prodejce s registrací od České národní banky, pojišťovna s licencí České národní banky nebo pojišťovna registrovaná pro působení v rámci Evropské unie. Dokonce jsme doporučili cizinecké a pohraniční policii kontaktovat Českou národní banku a ministerstvo financí,“ sdělil. Seznam legálních pojistitelů lze získat velmi snadno z veřejně přístupného zdroje www.cnb.cz.

Pomůže změna zákona?

Situace je natolik vážná, že se jí na podnět Pojišťovny VZP, a. s., zabývá i ministr financí Miroslav Kalousek. Ve svém dopise z poloviny května pojišťovně slíbil iniciovat změnu příslušných ustanovení cizineckého zákona tak, aby v něm byly přímo vyjmenovány subjekty, jejichž pojistné smlouvy lze uznat jako legální doklad. Ministerstvo zdravotnictví se změnou souhlasí.

Otázkou však je, jak dlouho ještě vydrží čekat nemocnice, jejichž celkové pohledávky za ošetření nepojištěných cizinců již dávno přesáhly stomilionovou hranici. Stále častěji se mezi jejich zástupci hovoří o podání žaloby na cizineckou policii, která svým liknavým postupem (pomineme‑li spekulace o finančním prospěchu některých jejích příslušníků) škodu vlastně zavinila. „Některé právní rozbory nemocnic jsem viděl a znějí velmi přesvědčivě,“ říká r. Kareš. „Není vyloučeno, že s žalobou mohou uspět.“

Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 17/2007, strana B1

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené