Zaujalo nás
Evropská společnost pro cévní mozkové příhody opět potvrdila skvělé výsledky komplexního iktového programu v Krajské zdravotní
Kvalita procesů zdravotní péče poskytované pacientům s cévní mozkovou příhodou (CMP) v Krajské zdravotní (KZ) dlouhodobě dosahuje vynikající úrovně. Potvrdily to výsledky, které každoročně vyhodnocuje projekt Angels (Angels Initiative) ve spolupráci s Evropskou společností pro cévní mozkové příhody (European Stroke Organisation, ESO). Za rok 2023 bylo oceněno Angels Awards pět center KZ.
Mezi ukazatele kvality patří nejen typ péče či celkový počet pacientů s CMP, ale zejména úroveň časné diagnostiky a specializované léčby, jako jsou trombolýza či další intervence, neuromonitorace, rehabilitace, prevence závažných komplikací a léčba přidružených onemocnění.
Podle míry, jakou jsou plněna jednotlivá měřítka, může nemocnice dosáhnout na některé ze tří pásem (nejvyšší diamantové, platinové, zlaté). Nejvyšší diamantový status za splnění všech kritérií obdrželo 24 center z České republiky. Z nich hned čtyři jsou v KZ – nemocnice Ústí nad Labem, Most, Chomutov a Teplice. Nemocnice v Litoměřicích dosáhla na status platinový.
Zdroj: tisková zpráva
Strategie Baby‑friendly Hospital Initiative: českým ženám a novorozencům se dostane lepší péče
Vláda schválila komplexní strategii Baby‑friendly Hospital Initiative (BfHI), která významně zlepší péči o ženy a novorozence v českých porodnicích. Tento mezinárodně uznávaný program, vytvořený Světovou zdravotnickou organizací (WHO) a UNICEF, je zaměřen na posílení vazby mezi matkou a dítětem, zajištění minimální kvality péče ve všech českých nemocnicích a podporu kojení u žen, které kojit chtějí.
Opatření v nové strategii, která mají být realizována do roku 2030, směřují k lepším podmínkám pro ženy a novorozence v celé zemi. Mezi klíčové body vládního dokumentu patří:
- Přívětivější porodnice s důrazem na minimalizaci separace matky a dítěte a komerčních tlaků, aby poporodní péče byla co nejvíce podporující, respektující a v souladu s aktuálním vědeckým poznáním.
- Nepřerušovaný kontakt matky a dítěte po porodu, který je klíčový pro zdravý vývoj dítěte a posílení mateřské vazby.
- Podpora kojení jako biologické normy, která přináší dlouhodobé zdravotní přínosy jak pro děti, tak pro ženy.
- Rozvoj sítě sběren a bank mateřského mléka, aby i nekojené či dokrmované děti mohly využívat benefitů mateřského mléka.
Kromě nemocniční péče se vláda zaměří také na rozšíření vzdělávání zdravotnického personálu, lepší sběr a analýzu dat z nemocnic ke kvalitnějšímu rozhodování státní správy i k podpoře informované a svobodné volby žen. V neposlední řadě strategie směřuje k lepšímu propojení nemocnic a komunitních služeb, aby každá rodina měla při odchodu z porodnice kontakty na odborné laktační poradenství a další formy podpory.
Zdroj: tisková zpráva
Vláda schválila vznik Rady vlády pro veřejné zdraví
V září schválila vláda České republiky zřízení Rady vlády pro veřejné zdraví. Zaměří se na podporu zdraví a zdravého životního stylu s důrazem na podporu prevence nemocí, monitoring zdravotních rizik nebo biologický monitoring. Rada bude složena z dotčených resortů, přidružených autorit veřejného zdraví a odborných orgánů.
Předsedou se stane ministr zdravotnictví, místopředsedou hlavní hygienička České republiky, tajemníkem pak ředitel odboru ochrany veřejného zdraví Ministerstva zdravotnictví. Sekretariát bude zajištěn stávajícími zdroji Ministerstva zdravotnictví a členy rady pak budou zástupci jednotlivých resortů a dalších institucí.
Členy Rady budou také vrchní ředitel Sekce pro vědu, výzkum a inovace Úřadu vlády ČR, ředitel Sekce radiační ochrany a krizového řízení Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, ředitel Státního zdravotního ústavu, hlavní hygienička Ministerstva obrany, zástupci Úřadu vlády, Asociace krajů České republiky, Svazu měst a obcí České republiky, Hospodářské komory České republiky, Svazu průmyslu a dopravy ČR, Agentury pro zdravotnický výzkum, dále zástupci akademického prostředí a odborných lékařských společností.
Tento důkaz praktické mezirezortní spolupráce vlády pozitivně vnímá i Kancelář Světové zdravotnické organizace v České republice.
Zdroj: tisková zpráva
Cenu hejtmana Ústeckého kraje za rok 2023 získal ortoped Tomáš Novotný
Přednosta Ortopedické kliniky Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní, a.s., Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z. (FZS UJEP a MNUL), MUDr. Tomáš Novotný, Ph.D., MBA, získal Cenu hejtmana Ústeckého kraje za rok 2023 v kategorii Sociální a zdravotní oblast včetně záchrany lidského života. Prestižní ocenění převzal z rukou hejtmana Ústeckého kraje Ing. Jana Schillera 10. září 2024 v Zahradním domě v Teplicích.
Doktor Novotný je krajským koordinátorem ortopedické péče pro nemocnice dominantního poskytovatele zdravotní péče v regionu. Se svými spolupracovníky výrazně přispěl k záchraně zdraví a zlepšení kvality života pacientů obyvatel Ústeckého kraje. Působí také například na Katedře chirurgie Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové a na Katedře ošetřovatelství Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Vědecká a pedagogická činnost je významnou součástí jeho profesního života.
Se svým týmem MUDr. Novotný úspěšně provedl například rozsáhlou operaci na poškozené endoprotéze kolenního kloubu v součinnosti s kardiochirurgickými specialisty pomocí přístroje Cell Saver, který umožňuje výkon bez nutnosti podání krevních derivátů. Vývoj v ortopedii přináší celou řadu nových možností v léčbě s využitím moderních technologií a materiálů, jako je třeba 3D tisk.
Zdroj: tisková zpráva
Ocenění profesoru Mackovi
Za celoživotní přínos lékařské genetice a léčbě vzácných onemocnění obdržel profesor Milan Macek čestné členství České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně, které mu bylo uděleno na slavnostním zasedání konaném 30. září 2024 v Senátu ČR.
Prof. MUDr. Milan Macek, DrSc., M.H.A., je uznávaným odborníkem v oblasti molekulární genetiky a vzácných onemocnění a byl oceněn za své výjimečné výsledky v aplikovaném výzkumu. Lze ho považovat za průkopníka české lékařské genetiky, jehož aktivity ovlivnily nejen domácí, ale i evropskou odbornou scénu. Z pozice přednosty Ústavu biologie a lékařské genetiky 2. lékařské fakulty UK a FN Motol výrazně přispěl k vývoji Národní strategie pro vzácná onemocnění, která zajišťuje pokrok v diagnostice a léčbě těchto onemocnění.
Zdroj: tisková zpráva
Cíle a projekty Národního institutu pro kvalitu a excelenci zdravotnictví
V rámci Národního institutu pro kvalitu a excelenci zdravotnictví (NIKEZ) představilo Ministerstvo zdravotnictví na začátku září novou iniciativu, která má zásadně posílit kvalitu a dostupnost zdravotní péče v České republice. Hodnocení kvality a bezpečí zdravotních služeb je velmi rozsáhlá agenda, která se opírá o neustále se měnící poznatky mnoha vědních oborů a kterou je nutné centrálně rozvíjet a řídit.
NIKEZ byl ustanoven v lednu 2023 a pracuje v rámci řídicích struktur Ministerstva zdravotnictví ČR jako vývojové a metodické centrum. Zaměřuje se na řízení kvality a bezpečí zdravotních služeb včetně optimalizace systému hodnocení kvality a výkonnosti poskytovatelů péče.
Mezi hlavní projekty NIKEZ patří zavedení systému hodnocení kvality center vysoce specializované péče, optimalizace úhrad akutní péče a rozvoj elektronického objednávkového systému na klíčová vyšetření. Dále se zaměřuje na zlepšení dostupnosti diagnostických vyšetření a sledování čekacích lhůt.
Velmi podstatnou agendou NIKEZ je rovněž identifikace slabých míst v dostupných kapacitách zdravotnických pracovníků, lékařů i nelékařských zdravotnických profesí a přijímání účinných opatření k eliminaci hrozících rizik. Stárnutí zdravotnických pracovníků chce NIKEZ čelit posilováním vzdělávacích kapacit příslušných škol. Bude také iniciovat řadu projektů zaměřených na celoživotní vzdělávání, zvyšování kompetencí či psychologickou podporu zdravotnických pracovníků.
Zdroj: tisková zpráva
Nově modernizovaná spánková laboratoř ve VFN se zaměřuje na poruchy spánku pacientů se vzácnými neurosvalovými chorobami
Běžné nemoci, jako jsou spánková apnoe, náměsíčnost, porucha chování v REM spánku, syndrom neklidných nohou, a vzácné nemoci, jako jsou narkolepsie, idiopatická hypersomnie a vybraná nervosvalová onemocnění (například Duchenneova svalová dystrofie, myasthenia gravis): na poruchy spánku a na poruchy dýchání ve spánku u (či na základě) nervosvalových onemocnění se specializuje Centrum pro poruchy spánku a bdění na Neurologické klinice 1. LF UK a VFN.
Vzácná neurologická onemocnění (onemocní jimi přibližně pět z deseti tisíc osob) představují významný problém kvůli složitosti diagnostiky a specifickým terapeutickým možnostem. Patří sem velká část nervosvalových onemocnění, z nichž některá vedou postupně k dechové nedostatečnosti. Ta se nejdříve projeví ve spánku a již v tomto stadiu je vhodné tento problém léčit neinvazivní ventilační podporou v době spánku. Při progresi nemoci se rozšiřuje nutnost neinvazivní ventilace i do denní doby. Centrum pro poruchy spánku a bdění VFN poskytuje diagnostiku poruch dýchání a spánku u těchto nemocí a nastavuje dýchací podpůrnou léčbu, kterou nemocní používají ve svém domácím prostředí.
Nervosvalové choroby zahrnují rozsáhlou škálu onemocnění, jejichž nejvýraznějším projevem je zhoršení hybnosti různého stupně – od lehkého postižení až po téměř kompletní ztrátu pohybu. Dalšími příznaky jsou obtíže při polykání, mluvení, dýchání, někdy i omezení mentálních funkcí, záchvaty a poruchy spánku. Nemoci mohou být vrozené, dědičně podmíněné nebo získané. Dědičně vázané dystrofie mohou vznikat i v dospělém věku.
Někteří pacienti jsou na léčbě závislí a potřebují ji téměř 24 hodin denně. Nové přístroje, hrazené zdravotními pojišťovnami, díky baterii a upevnění na elektrický vozík umožňují takovým pacientům mobilitu a fungování mimo domov, a to i bez připojení do elektrické sítě, což jim nově dává jistou míru svobody a výrazně zvyšuje kvalitu života. Vymožeností moderní doby je také telemetrické sledování, díky kterému může mít lékař přehled o používání přístroje pacientem i bez jeho přítomnosti ve zdravotnickém zařízení.
Centrum pro nervosvalová onemocnění funguje ve VFN již desítky let a úzce spolupracuje s Centrem pro poruchy spánku a bdění. V současnosti hraje klíčovou roli pro zajištění komplexní péče u dospělých pacientů s dystrofií.
Zdroj: tisková zpráva
IPVZ zahájil vzdělávací projekt zaměřený na péči o lidi s demencí
Významné demografické stárnutí populace se zvyšujícím se podílem seniorů, kteří pro zdravotní problémy vyžadují zdravotní péči, je známou skutečností. Jedním z velkých témat současnosti i budoucnosti je demence. Jde nejen o závažné onemocnění, ale zároveň o složitou problematiku vyžadující specifický přístup, a to nejen v léčbě, ale i ve vzdělávání. IPVZ proto realizuje vzdělávací projekt s názvem TRIDEM, jehož vzdělávací část byla zahájena 19. září 2024 promítáním filmu Tancuj, Matyldo v Kongresovém sále Johanna Gregora Mendela v Hotelu ILF.
Cílem projektu, jehož název TRIDEM je akronym dvou stěžejních oblastí, tedy triáž a demence, je vytvoření a realizace vzdělávacích programů zacílených na péči o pacienty s poruchami kognitivních funkcí a syndromem demence a na oblast péče o geriatrické pacienty na odděleních urgentního příjmu. IPVZ proto vytvořil 3 zcela nové kurzy zasahující do několika oblastí určené jak pro lékaře, tak i pro nelékařské zdravotnické profese:
- Geriatrický pacient na oddělení urgentního příjmu
- Vzdělávání lékařů v medicíně dlouhodobé péče
- Vzdělávání všeobecných sester v péči o pacienty s poruchami kognitivních funkcí, demencí a Alzheimerovy nemoci
Vzdělávání bude probíhat jak prezenční, tak distanční formou v podobě webcastů a webinářů. Díky podpoře Operačního programu Zaměstnanost Plus jsou vzdělávací programy pro účastníky kurzu zcela bezplatné.
Zdroj: tisková zpráva
Stimulace bránice umožňuje pacientům s poraněním krční míchy snížit potřebu umělé plicní ventilace nebo ji zcela nahradit
Letos na začátku dubna byla na III. chirurgické klinice 1. LF UK a FN Motol provedena druhá implantace stimulačního systému bránice NeuRx Diaphragm Pacing System (NeuRx DPS®) v České republice. Tato inovativní metoda umožňuje fyziologický způsob nádechu pomocí negativního nitrohrudního tlaku a jejím cílem je nahradit nebo snížit potřebu umělé plicní ventilace u pacientů s porušenou funkcí bránice, zejména v důsledku vysoké míšní léze – závažného poškození krční míchy.
Program byl zahájen 8. listopadu 2021, kdy byl systém úspěšně implantován pacientovi s vysokou míšní lézí. Fakultní nemocnice v Motole byla ustanovena Ministerstvem zdravotnictví jako centrum provádějící výkon a současně jediné školicí centrum pro ostatní nemocnice v ČR. Od ledna tohoto roku je výkon hrazen z veřejného zdravotního pojištění po schválení žádosti revizním lékařem.
Implantace stimulačního systému je ve světě rozšířenou minimálně invazivní metodou nepřímé stimulace bráničního nervu pomocí laparoskopicky implantovaných stimulačních elektrod do bránice.
„Stimulátor zavádíme vždy natrvalo, ovšem je možné ho implantovat jen u pacientů se zachovalou funkcí bráničního nervu,“ vysvětluje MUDr. Silvia Jaroščiaková, lékařka III. chirurgické kliniky 1. LF UK a FN Motol.
Dlouhodobá umělá plicní ventilace má vysoké procento komplikací, a to jak zdravotních, tak sociálních. Podle výsledků zahraničních studií je stimulace bránice účinnou a bezpečnou metodou s prokázaným snížením respiračních komplikací, zlepšením kvality života pacientů a snížením celkových finančních nákladů na zdravotní péči.
Zdroj: tisková zpráva
Samopěstování, konopné kluby, nebo regulovaný trh? Benefity jednotlivých variant změny politiky v oblasti konopí
Fakulta podnikohospodářská Vysoké školy ekonomické v Praze zpracovala pro Úřad vlády ČR důkladnou socioekonomickou analýzu, ve které vyčísluje náklady a přínosy zavedení různých variant regulovaného trhu s konopím. Všechny z analyzovaných variant, kterými jsou legalizace samopěstování, samopěstování s konopnými kluby a regulace konopného trhu za dohledu státu, mohou ve srovnání se stávajícím stavem přinést výhody.
Nejvýhodněji vychází komplexní model, který umožňuje samopěstování, konopné kluby a regulovaný trh s konopím. V součtu by tato varianta dle analytiků z FPH VŠE přinesla celkové čisté společenské benefity ve výši 5,5 mld. Kč ročně a 77,2 mld. Kč za prvních 11 let od svého zavedení. Z hlediska peněžního dopadu by si veřejné rozpočty jen na daních a poplatcích po odečtení nákladů na jejich výběr a administrativu polepšily o 2,6 mld. Kč ročně a 41,2 mld. Kč za prvních 11 let od svého zavedení.
V případě zavedení komplexního modelu regulace konopí mají dle analytiků na finální bilanci zásadní dopady faktory, jako je ochota spotřebitelů produkt zaplatit na legálním a černém trhu, hodnota, kterou spotřebitelé a samopěstitelé přisuzují tomu, že se mohou pohybovat v legálním rámci, dále například výše případné spotřební daně, výše poplatků a administrativní zátěže v legálních strukturách.
Analýza propočítává také variantu legalizace samopěstování a variantu samopěstování rozšířenou o povolení konopných klubů. V případě samopěstování se analytici dostali k celkovému čistému společenskému přínosu ve výši 1,2 mld. Kč ročně, resp. 16,5 mld. Kč za prvních 11 let fungování. V kombinaci s umožněním konopných klubů dospěli autoři k částce 1,5 mld. Kč ročně, resp. 20,8 mld. Kč za prvních 11 let fungování.
Z hlediska peněžního dopadu by pak varianta samopěstování přinesla kladný čistý peněžní příjem do veřejných rozpočtů 0,1 mld. Kč ročně, resp. 1,5 mld. Kč za prvních 11 let fungování, a v kombinaci s umožněním konopných klubů 0,2 mld. Kč ročně, resp. 1,8 mld. Kč za prvních 11 let fungování. Nutno dodat, že analýza vychází z návrhu předloženého bývalým národním koordinátorem pro protidrogovou politiku, který u samopěstování počítá se zavedením registru osob oprávněných k samopěstování a s poplatky za tuto registraci.
Zdroj: tisková zpráva