Přeskočit na obsah

Zatím je těžké předvídat, kam protesty na Slovensku povedou

Na Slovensku stoupá napětí – poslední jednání ohledně zvýšení platů mezi zdravotníky a vládou skončilo neúspěchem. Slovenští lékaři zvažují, že uspořádají akci podobnou české „Děkujeme, odcházíme“. Jaká je situace na Slovensku, jsme se zeptali MUDr. Martina Engela, jenž nyní radí slovenským lékařům...

Jaká je vaše pozice v protestním hnutí slovenských zdravotníků? V médiích jste často označován za jejich poradce.

Poradce je možná trochu silné slovo, vůbec se tak necítím. Se slovenskými kolegy mám nadstandardní vztahy. Tak jako my jsme čerpali z jejich znalostí Zajacovy privatizační reformy, kterou chtěl v Česku téměř ve stejné podobě brutálně aplikovat bývalý ministr Julínek, tak nyní radíme my. Je to běžná kolegiální pomoc. Provedli jsme akci, která měla velký ohlas i v okolních zemích, a když jsem byl požádán, abych promluvil na poradě předsedů slovenských místních organizací Lékařského odborového sdružení, tak jsem jim sdělil svůj pohled hlavního organizátora akce „Děkujeme, odcházíme“, její dopady, silné i slabé stránky. Co se na Slovensku stane dále, je plně ve slovenských rukách, já na to nemám žádný vliv.

Vaše rady jsou bezplatné?

Něco takového se rozumí samo sebou. Beru to jako příležitost oplatit pomoc lidem, kteří mi pomohli, když jsem potřeboval. Své vědomosti mi také dávali zadarmo, takže si přece nyní nenechám platit.

Jakou radu jste slovenským lékařům poskytl poté, co nedávná jednání s premiérkou Radičovou skončila neúspěchem?

Myslím si, že rozhodnutí paní premiérky není definitivní. Slovenská vláda se podle mě zachová lucidněji a podaří se vyjednat kompromis. Dle mých informací proběhne 27. května velká porada předsedů slovenských zdravotnických organizací v Banské Bystrici, kde se rozhodne, kterým směrem jednání povedou.

Jaká je nyní situace ve zdravotnictví na Slovensku?

Je tam určitě velký rozdíl mezi Bratislavou a zbytkem země. Od roku 2006, kdy došlo k prvním protestům lékařů a svrhnutí Dzurindovy vlády, narostly platy lékařů o desítky procent. Dá se tedy konstatovat, že v roce 2006 byl rozdíl mezi platem lékaře v Česku a na Slovensku obrovský, za minulý rok už byly velmi malé.

Jak byste popsal současnou protestní akci lékařů na Slovensku?

Slováci mají velkou výhodu v tom, že znají parametry naší kampaně, a nebude to pro ně tudíž tak finančně a organizačně náročné. Pokud se ze současných protestů stane akce „Děkujeme, odcházíme“, pak sice nebude identická s tou českou, ale bude obohacená naší zkušeností. Lékaři by si však měli dát pozor, protože i slovenská vláda bude čerpat ze zkušeností té české. Zatím je těžké předvídat, kam až protesty povedou.

Myslíte, že by slovenská akce „Děkujeme, odcházíme“ měla velkou naději na úspěch?

Rozhodně! Pokud slovenští lékaři udrží obrovskou míru solidarity a soudržnosti, pak nemohou prohrát. To je mé jednoznačné přesvědčení.

Jak se liší podmínky pro protestní akci na Slovensku od těch v České republice?

My jsme vycházeli ze 13 důvodu k exodu, z toho pro lékaře jsou jen dva – finanční požadavek a změny v postgraduálním vzdělávání mladých lékařů. Vše ostatní je použitelné pro jakoukoli sféru. Na Slovensku je to velmi podobné. Na rozdíl od ČR však mají trochu lepší lékovou politiku. Podle mých informací je meziroční nárůst léků na Slovensku na úrovni jednoho a půl procenta, zatímco v Česku je to procentuální číslo dvojmístné. Přitom máme v lékové politice větší potenciál na zdroj peněz než oni. Předpokládám, že podmínka slovenských zdravotníků na nárůst platů bude stejná – najít peníze uvnitř systému. Česko i Slovensko jsou si nejen historicky velmi podobné – znají špatné vstupy a nerovnoměrné platby, nízké platby za státní pojištěnce a netransparentní zakázky.

Myslíte, že ještě někdo z České republiky by mohl slovenským zdravotníkům poradit? Někdo z ČLK?

To nevylučuji, ale nemám informace o takovém kroku. Přitom i u nás byla podpora ČLK pro naši akci životně důležitá. Ale zaregistroval jsem podpůrné stanovisko slovenské lékařské komory. Podpora lékařské komory je velmi důležitý krok.

Myslíte, že by se v případě úspěchu slovenských zdravotníků vrátili domů slovenští lékaři působící v zahraničí, mimo jiné i v ČR?

Je to jednoduché – i když změníte a zlepšíte podmínky, bývá návrat domů velmi obtížný. Slovensko má sice euro a zmínění lékaři tam mohou mluvit mateřským jazykem, ale nelze kalkulovat s větším návratem než okolo 30 procent. Jakmile přinutíte lidi k odchodu, minimálně na hodně dlouho je ztratíte

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené