Zástupci státu ve VZP přitlačí
Zástupci Krizového štábu soukromých lékařů, lékárníků a nemocnic ministra seznámili s napjatou situací kolem smluvních vztahů.
„Když zpětně analyzujeme současné potíže, narážíme nejen na vyhlášky mého předchůdce, ale i na administrativní problémy ve VZP,“ poukázal Tomáš Julínek na příčiny stavu, který zejména praktičtí lékaři hodnotí jako krizový. Byrokracie a nedostatečná komunikace uvnitř pojišťovny vytvářejí podle ministra zcela zbytečné napětí. „Lékaři dostávají od VZP dopisy, které jimi mohou být vnímány jako hrozby a které navíc znedůvěryhodňují předtím uzavřené dohody, respektive budí zdání, že tyto dohody nebudou dodrženy.“
T. Julínek slíbil, že stát maximálně využije vlivu svých zástupců ve správních radách zdravotních pojišťoven (v případě VZP tvoří třetinu všech členů) aby přispěli k urychlenému vyřešení situace. Ministr T. Julínek zástupcům Krizového štábu také navrhl institucionalizovat vzájemné vztahy a scházet se napříště k pravidelným jednáním, prozatím pod pracovním názvem „Rada poskytovatelů“.
Pro praktiky krize trvá
Předseda Sdružení praktických lékařů ČR Václav Šmatlák po skončení oficiální tiskové konference prohlásil, že odvolání krizového stavu je záležitostí regionální rady, která se bude – společně s radou Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost ČR (SPL DD) – konat 26. ledna. „Pokud nedosáhneme s VZP uspokojivého řešení, jsme připraveni k opravdu razantním nátlakovým akcím, které nepotěší VZP a pravděpodobně ani ministerstvo,“ řekl V. Šmatlák. Stát totiž podle něj nemůže rezignovat na ochranu veřejného zájmu a zbavit se své odpovědnosti za to, že jsou praktici podle vyhlášek penalizováni za překročení limitů omezujících rozsah péče, kterou jim však zároveň zákon, tedy vyšší právní norma, výslovně ukládá. Jedná se zejména o preventivní péči, závodní preventivní péči a očkování.
...
Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 1/2007, strana B1
Zdroj: