Zástupci AIFP přednášeli medikům o etice ve vztahu lékař–farmaceutická společnost
Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP) dlouhodobě usiluje o kultivaci a větší transparenci ve vztazích mezi lékaři a farmaceutickým průmyslem v České republice. Vztahy mezi lékaři a průmyslem jsou jednoznačně prospěšné pro obě strany, je však nutné dbát na to, aby byly zcela v souladu s právními, oborovými i nepsanými etickými normami. Proto se asociace se svými aktivitami obrací nejen k odborným společnostem, státní správě, veřejnosti a ostatním hráčům na trhu, ale také k odborné lékařské společnosti a jejím budoucím plnohodnotným členům, tj. studentům lékařských a farmaceutických fakult. Právě pro ně připravila edukační přednášku o etice, jež se zaměřuje na vztah etika–odborník–farmaceutický průmysl a na přínos striktních samoregulačních mechanismů v oblasti inovativního farmaceutického průmyslu, resp. členských společností AIFP. Od počátku letošního roku byly realizovány již tři přednášky, a to na Farmaceutické fakultě v H radci Králové, 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze a naposledy v rámci Vědecké konference 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze.
Přednášky „Etika ve vztahu zdravotnického odborníka a farmaceutického průmyslu“ na lékařských fakultách a farmaceutické fakultě, prezentované výkonným ředitelem AIFP Mgr. Jakubem Dvořáčkem a předsedou etické komise AIFP Mgr. Patrikem Kastnerem přítomné mediky, lékaře a pedagogy vždy nejprve seznámily s činností asociace a třemi základními principy jejího dlouhodobého působení. První princip obnáší trvalou podporu transparentního posuzování přínosu inovativních léčivých přípravků a zvýšení jejich dostupnosti pro české pacienty, a to v rámci jednání se státní správou. Druhý princip spočívá v prosazování samoregulačního Etického kodexu asociace a rozšíření etických principů v něm obsažených i mimo členskou základnu AIFP. Jeho cílem je dlouhodobě přispívat ke zlepšení chování a právního prostředí v oblasti etiky na celém farmaceutickém trhu v České republice. „Třetí princip představuje trvalou podporu vzdělávacích aktivit pro odbornou i laickou veřejnost o inovativních lécích a jejich medicínském, společenském i farmakoekonomickém přínosu,“ doplňuje Jakub Dvořáček, výkonný ředitel AIFP.
V rámci přednášek byly dále představeny aktivity, jež asociace v oblasti etiky v loňském roce připravila. Jednalo se zejména o přednášky a semináře o etice pro odborné společnosti a společný projekt AIFP a České lékařské komory ČLS JEP, tzv. disclaimer: deklaraci střetu zájmů pro publikační činnost v odborných médiích. Cílem deklarace je zajistit transparentnost vztahů mezi odborníky, kteří publikují v rámci vydavatelství odborných medicínských časopisů a literatury, a farmaceutickými společnostmi. Nedílnou součástí aktivit v roce 2011 bylo také vytvoření veřejně přístupné on‑line databáze kongresů (www.lekarskekongresy.cz). Ta obsahuje retrospektivní seznam všech odborný kongresů, na které členské společnosti AIFP v loňském roce lékaře vyslaly. „Cílem databáze je opět zprůhlednit vztahy mezi lékaři a farmaceutickým průmyslem, a přispět tak ke kultivaci prostředí českého zdravotnictví,“ vysvětluje Jakub Dvořáček.
Stěžejní část přednášky spočívala v ilustraci modelových typů kontaktů mezi lékařem a farmaceutickou společností a v ukázkách samoregulačních mechanismů AIFP. Jedná se zejména o problematiku darů, sponzoringu (především na lékařských kongresech), konzultantských činností a neintervenčních studií (NIS). Ty představili jednotliví prezentující a krátká edukační videa. Zmíněn byl nejen právní rámec interakce mezi lékaři a farmaceutickými společnostmi, ale také velmi přísná samoregulační pravidla obsažená v Etickém kodexu AIFP, který je pro všechny členské společnosti asociace závazný. Problematika samoregulace byla v rámci přednášky ilustrována například na často diskutované otázce sponzorování účasti lékařů na vědeckých kongresech. Účast lékařů na renomovaných odborných kongresech je vysoce žádoucí, naprosto legitimní a má pro odborníky i jejich pacienty neoddiskutovatelný přínos. Limity sponzoringu zpřesňuje, v návaznosti na zákon o reklamě, UST‑16 SÚKL, jež stanoví, že při účasti na vědeckém kongresu je dovoleno poskytnout zdravotnickému odborníkovi náhradu nákladů na dopravu, ubytování a registrační poplatek. Sponzorování sportovních, kulturních či jiných společenských akcí a účast rodinných příslušníků na akci je zakázána. K již takto striktním pravidlům doplňuje Etický kodex AIFP další, jež stanoví, že zdravotnický odborník musí dorazit na kongres nejdříve 24 hodin před a odjet nejpozději 24 hodin po konání akce. Informace o všech kongresech, jichž se účastnili odborníci sponzorovaní členskými společnostmi AIFP, jsou zároveň veřejnosti dostupné na již zmiňovaných stránkách www.lekarskekongresy.cz.
Přednášky byly vždy zakončeny diskusí s přítomnými studenty, pedagogy a lékaři. Z jejich dotazů vyplynulo, že problematika etiky v oblasti zdravotnictví je pro ně velmi aktuálním a podnětným tématem. Nejen proto plánuje asociace realizovat obdobné přednášky i na dalších českých univerzitách.
AKTUALITA
Nový kontrolní systém pomůže v boji s padělky léčivých přípravků
V polovině března se v sídle Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP) uskutečnilo neformální setkání zástupců Evropské federace farmaceutického průmyslu a asociací (EFPIA), členských společností AIFP, odborné veřejnosti a institucí, které se věnovalo implementaci evropské Směrnice o zabránění vstupu padělaných léčivých přípravků na trh. Představen byl především nový kontrolní systém léčivých přípravků v Evropě. Ten EFPIA společně s dalšími partnery vyvíjí a úspěšně testuje již od roku 2009. Oblast padělků léčivých přípravků je jednou z klíčových oblastí, jíž se EFPIA věnuje dlouhodobě. Mezi její aktivity patří právě příprava a realizace evropského kontrolního systému. Ten reaguje na znění Směrnice, která vstoupí v platnost již 1. ledna 2013. Pokud bude Evropskou komisí přijat, umožní především potlačení ilegálního obchodu s padělanými léčivy, jež má každoročně negativní vliv na zdraví evropských občanů.
Ústřední myšlenka kontrolního systému EFPIA spočívá ve vytvoření jednotného panevropského systému ověřování pravosti léčivých přípravků (Pan‑European Medicines Verification System, EMVS) s jednotným centrálním registrem léčiv. Registr by měl evidovat informace výrobců o všech vyrobených léčivých přípravcích určených pro trh Evropské unie a zároveň komunikovat s regionálními a národními trhy. Ty by zajišťovaly přenos informací od výrobců k velkodistributorům a lékárnám, které by následně ověřovaly pravost léčiva.
Pro potřeby kontrolního systému navrhuje EFPIA vytvořit modernější a snazší systém označování léčiv. Každá krabička léčiva by měla nově nést unikátní dvojrozměrný QR kód. Ten by obsahoval především unikátní kód produktu evidovaný v centrálním registru. Díky němu by tak lékárna během vteřiny obdržela informace o pravosti léčiva.
Nový kontrolní systém, jejž podporuje také Evropská asociace euro‑farmaceutických společností (EAEPC), Evropská asociace distributorů léčiv (GIRP) a Svaz lékárníků Evropské unie (PGEU), byl úspěšně otestován na přelomu let 2009 a 2010, a to ve švédském Stockholmu. Nyní nadchází fáze jeho další evaluace a rozvoje. Následovat bude první fáze realizace technického řešení.
EDITORIAL
Medical Tribune AIPF
Zdroj: Medical Tribune