Zaostřeno na metabolický syndrom
Dne 22. března 2011 se konal v Autoklubu ČR v Praze již 5. celostátní seminář Českého institutu metabolického syndromu (ČIMS), tentokrát ve spolupráci s českým výborem Residual Risk Reduction Initiative (R3i). Téma letošního semináře bylo věnováno především kardiovaskulárnímu riziku diabetiků 2. typu (DM2). Pozvanými řečníky byli prof. Jean‑Charles Fruchart z Paříže – zakladatel a prezident celosvětové R3i aktivity, a prof. Andrej Dukát z Bratislavy – představitel slovenského výboru R3i.
J.‑Ch. Fruchart přednášel o výsledcích léčby fenofibrátem u nemocných s DM2 v prevenci mikrovaskulárních komplikací ve studiích FIELD a ACCORD. A. Dukát představil novou metodu na vyšetření velikosti lipidových částic – Lipoprint, a představil důležitost velikosti lipidových částic v predikci rizika aterosklerózy. Prof. R. Češka (předseda České společnosti pro aterosklerózu a České internistické společnosti a člen ČIMS, Praha) poukázal na kardiovaskulární riziko u nemocných s DM2 léčených statiny. Autorka tohoto sdělení, prof. Hana Rosolová (ředitelka ČIMS, Plzeň), soustředila pozornost posluchačů na predikci kardiometabolického rizika v primární prevenci aterosklerotických vaskulárních nemocí a DM2.
Kardiometabolické riziko lze zpřesnit pomocí stanovení aterogenního indexu plazmy AIP = log (TG/HDL‑ch) a pomocí dalších biomarkerů (např. high sensitivity CRP, NT pro‑BNP, albuminurie) a zobrazovacích metod (např. stanovení tloušťky intima media na karotických arteriích, stanovení kalciového skóre koronárních arterií dle CT aj.).
Další část symposia byla věnována důležitým rizikovým faktorům pro kardiovaskulární nemoci i DM2 a jejich léčbě, které byly prezentovány představiteli ČIMS, o. p. s. Byl zmíněn např. vliv kouření a tělesné hmotnosti na riziko osob s metabolickým syndromem.
Velká pozornost byla věnována aterogenní dyslipidémii (tj. zvýšené koncentraci triglyceridů a nízké koncentraci HDL cholesterolu), která představuje významnou součást reziduálního vaskulárního rizika, léčbě hypertenze u nemocných s porušeným glukózovým metabolismem i novinkám v léčbě nemocných s DM2. Na závěr symposia byla představena úloha praktických lékařů v prevenci vzniku DM2 a ve včasné diagnostice a léčbě nemocných s diabetem.
Symposium bylo velmi dobře navštíveno lékaři z nejrůznějších oblastí naší země a z nejrůznějších oborů. Všichni měli jedno společné – snahu zlepšit predikci a prevenci častých nemocí založených na ateroskleróze a inzulinové rezistenci, tj. kardiovaskulárních nemocí a diabetu 2. typu.
Obecným zdrojem těchto nemocí je současný životní styl – sedavý způsob života, nedostatek pravidelné pohybové aktivity a nadměrný příjem vysokoenergetické stravy. Citliví jedinci z populace, tj. jedinci s genetickou predispozicí k inzulinové rezistenci, k arteriální hypertenzi, k abdominální obezitě a k předčasné ateroskleróze, tvoří třetinu dospělé populace!
Jen včasnou predikcí kardiometabolického rizika a včasnou prevencí a léčbou rizikových faktorů lze zvrátit tendenci zvyšování prevalence diabetu 2. typu, a tak udržet klesající tendenci kardiovaskulární nemocnosti a úmrtnosti.
Prof. MUDr. Hana Rosolová, DrSc.,
ředitelka Českého institutu metabolického syndromu, o. p. s.
Zdroj: Medical Tribune