Přeskočit na obsah

Zaostřeno na I. trimestr

Odborný program konference byl vskutku bohatý. Během celého dne bylo předneseno 35 sdělení. Doc. MUDr. Zbyněk Straňák, CSc., z Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze upozornil například na problematiku elektivního císařského řezu z pohledu neonatologa. Informoval o trendu zvyšující se frekvence porodů císařským řezem, jež v roce 2005 představovaly v ČR 18 % porodů. Upozornil však, že u dětí po porodu císařským řezem je pozorována pozdní iniciace či předčasné ukončení kojení, častější hypoglykémie a hyperbilirubinémie, zvýšený výskyt alergických onemocnění a asthma bronchiale i častější poruchy poporodní adaptace. Doc. Straňák dále zdůraznil etické aspekty plánovaného porodu s využitím sectio caesarea (s.c.). Podle mezinárodní organizace FIGO je úsilí o snížení frekvencí s.c. neúspěšné. Tento způsob porodu je chirurgickou intervencí potenciálně nebezpečnou pro matku i dítě a lékař není oprávněn s.c. bez zdravotních důvodů indikovat. Provedení porodu císařským řezem na přání matky je momentálně eticky nepřijatelné.

OSCAR pro screening chromosomálních abnormalit

Prof. MUDr. Jiří Šantavý, CSc., přednosta Ústavu lékařské genetiky a fetální medicíny FN a LF UP v Olomouci představil metodu OSCaR (One-Stop Clinic for assessment of Fetal Risk) jako efektivní variantu screeningu chromosomálních abnormalit v I. trimestru gravidity. V tomto systému je ke zhodnocení rizika použito následujících ukazatelů: mateřského věku, fetální nuchální translucence (šíjového projasnění), přítomnosti nosní kůstky a volné beta podjednotky lidského choriového gonadotropinu (β-hCG) spolu s těhotenským plazmatickým proteinem a (PaPP‑a), které jsou stanovovány ze séra těhotných žen. Výhody tohoto přístupu demonstroval prof. Šantavý na výsledcích studie, do které bylo zahrnuto 2 110 těhotných žen. Screening rizika trisomie 21. chromosomu a dalších aneuplodií v I. trimestru v ní vyšel vysoce senzitivní a míra falešné pozitivity tohoto testu se ukázala jako velmi nízká. Proto může být OSCaR podle prof. Šantavého doporučen jako velmi účinný způsob v tzv. one-stop multidisciplinary clinic.

Výhody kombinovaného testu v I. trimestru

O zkušenostech se screeningem v I. trimestru referovala také MUDr. Hana Víšková z týmu doc. Caldy z Centra fetální medicíny Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze. Studie skupiny Fetal Medicine Foundation prokazují efektivitu screeningu Downova syndromu pomocí kombinace nuchální translucence a biochemického vyšetření mateřského séra. V Centru fetální medicíny Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze je nabízen kombinovaný test od roku 2003. Dosud zde porovnali výsledky testu a těhotenství u 2 573 pacientek. Falešná pozitivita činila 2,2 %. Výhodou kombinovaného testu oproti biochemickému screeningu ve II. trimestru je získání informace o výsledku již v I. trimestru gravidity, vyšší senzitivita testu při nízké falešné pozitivitě, jasné výstupy, snadný audit a kontrola výsledků jednotlivých typů screeningu (ultrazvukového i biochemického). Podle MUDr. Víškové je žádoucí, aby byl zatím stále ještě převažující biochemický screening ve II. trimestru postupně nahrazován prvotrimestrálním kombinovaným testem. Přesto není možné zcela opustit vyšetřování ve II. trimestru vzhledem ke skupině žen, které se dostaví k lékaři až ve II. trimestru, čímž pro ně zůstane biochemický screening jedinou alternativou. Velký zájem posluchačů vyvolala také přednáška JUDr. Jana Macha z České lékařské komory představující pohled právníka na problematiku prenatální diagnostiky a na fetální medicínu. Většina účastníků vydržela sledovat odborná sdělení až do večerních hodin. Konferenci zakončil doc. Calda, předseda Sekce fetální medicíny ČGPS ČLS JEP, pozváním na 8. ročník tohoto symposia, které se bude konat 11. ledna 2008 opět v Nemocnici Na Homolce v Praze.

Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 3/2007, strana A10

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené