Přeskočit na obsah

Zákonem proti kouření

V nejbližších dnech bude vláda projednávat návrh poslanců Borise Šťastného, Olgy Zubové a Jiřího Carbola na změnu zákona č. 379/2005 Sb., o opatřeních k ochraně před škodami působenými tabákovými výrobky, alkoholem a jinými návykovými látkami, ve znění zákona č. 225/2006 Sb. Vědecká rada České lékařské komory si dala za úkol napomoci k přijetí této novely. Spolu s prezidentem ČLK Milanem Kubkem oslovila svým dopisem z 22. února premiéra a všechny ministry. V jeho textu se píše: „Jako lékaři – členové Vědecké rady České lékařské komory vás vyzýváme k tomu, abyste podpořili návrh, který může výrazným způsobem přispět k lepší ochraně zdraví občanů, kteří si nepřejí být obtěžováni tabákovým dýmem a mají právo na ochranu zdraví před následky pasivního kouření.“

Ve hře je 80 miliard korun ročně

Ve svém dopise také Vědecká rada ČLK upozorňuje na řadu společenských aspektů, které souvisejí s problematikou kouření. „Kuřáci své okolí obtěžují, ba přímo ohrožují na zdraví i na životě. Přitom většina kuřáků nekouří dobrovolně a 70 % z nich preferuje nekuřáctví. Z dnešních dospělých kuřáků jich velká část začínala ve věku kolem dvanácti let a současné průzkumy hovoří o dalším snižování věku, kdy dojde k vykouření první cigarety. V Praze je to dnes běžně deset let věku. Od padesátých let minulého století byly publikovány tisíce vědeckých prací, které prokázaly přímou souvislost mezi kouřením a vznikem několika desítek velmi závažných onemocnění. Mnohokrát prokázané bylo i poškozování zdraví při pasivním kouření a obzvláště závažné následky má pasivní kouření na zdraví dětí. Následkem kouření zemře ročně v České republice 18 000 lidí a kouření nás ročně stojí 80 miliard korun. To je suma kterou vydáváme na hospodářské ztráty přímo spojené s kouřením,“ píší členové Vědecké rady ČLK.

Trestní oznámení na stát

Nezávisle na ČLK podali protitabákoví aktivisté sdružení v projektu Řetěz lásky k dětem trestní oznámení na stát a výrobce cigaret. Je adresováno prezidentovi Policie ČR a řediteli Národní protidrogové centrály a opírá se o argument, že tabákoví výrobci vědomě podnikají s nemocí a zákeřnou drogou, klamou spotřebitele a obcházejí zákony. Aktivisté vyjadřují i domněnku, že odpovědnost za toto jednání nese stát, který umožňuje nebezpečný produkt prodávat v obchodech s potravinami a nepostupuje podle norem ochrany spotřebitele. Aktivisté si všímají dramatického nárůstu počtu kouřících dětí, zejména dívek, a upozorňují také na skutečnost, že vedle ostatních problémů údajně zaviní kouření denně i 23 potratů a 10 nenarozených dětí vlivem poškození plodnosti u žen i mužů. V návaznosti na všechna fakta požadují aktivisté především zákaz užívání tabákových výrobků dětmi a nezletilci do 18 let.

Jde nám hlavně o děti„Nemyslíme si, že vymezování se jedněch proti druhým je správnou cestou k cíli,“ reagoval na žalobu mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt. „Protikuřácká politika může mít efekt pouze v případě, že se všechny stranou doberou konsensu. Cílem musí být snížení zdravotních rizik zejména v důsledku pasivního kouření a přednostně nám jde o ochranu dětí a těhotných žen. Rádi bychom se – nejspíše formou osvěty – soustředili i na problém kouření zdravotníků a zdravotních sester. Jedině s pomocí jejich příkladu veřejnost skutečně uvěří tomu, co se o škodlivosti kouření říká.“

T. Cikrt by si přál, aby nová zákonná norma byla postavena na reálných základech, nikoli jen na plamenném zaujetí pro věc. „Nechceme jenom komplikovat život podnikatelům v pohostinství, aniž by bylo jasné, že to přinese skutečný efekt,“ vysvětlil T. Cikrt. „Pokud jde o občanská sdružení proti tabáku, přijímáme jejich výzvu a uvažujeme o co nejsrozumitelnějším zveřejnění soupisu látek vdechovaných s tabákovým kouřem i s přehledem zdravotních problémů, které ta či ona skupina látek působí.“ Podle T. Cikrta by bylo ideální, kdyby se v osvětě proti kouření více angažovaly známé a obecně uznávané osobnosti. Z tohoto pohledu ministerstvo zdravotnictví vítá a oceňuje iniciativu Vědecké rady ČLK.

Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 6/2007, strana B2

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené