Zakladatel dvoubalonkové endoskopie operoval v Hradci
Druhým výkonem byla endoskopická submukózní disekce (ESD) v tlustém střevě, při které bylo nejprve provedeno vyšetření pomocí ZOOM kolonoskopu s vyhodnocením nálezu pomocí metody FICE (Fuji Intelligent Colour Enhancement). Metoda FICE umožňuje zvýraznit slizniční struktury digitální cestou pomocí algoritmu spektrálního odhadu. Jednotlivé vlnové délky v RGB spektru se dají v systému měnit tak, aby výsledek nejlépe zobrazil sledovaný fenomén (např. přesné ohraničení tumoru). Po stanovení rozsahu nálezu proběhla vlastní procedura ESD, při které byl k oddělení slizničních struktur použit Flush Knife firmy Fujinon. Toto jemné elektrochirurgické zařízení pracuje s nožem o délce 1 až 3 mm celkem v pěti délkách po 0,5 mm. Nůž je při výkonu omýván ze všech stran tenkým paprskem vody, která udržuje nůž čistý a zároveň vymývá zbytky sliznice z řezné plochy. Tato velmi složitá operace trvala téměř šest hodin.
Celý první výkon DBE a část druhého výkonu ESD byly z Hradce Králové přes satelit přenášeny do Luhačovic, kde se právě konaly České a slovenské endoskopické dny. Tam mohlo téměř 300 lékařů sledovat v přímém přenosu oba výkony komentované prof. Yamamotem a MUDr. Pintérem.
Pracoviště, které má zvuk
Prof. Yamamoto je autorem vyšetřovací metody DBE, pro niž podle jeho návrhu vyvinula firma Fujinon DBE enteroskop. Ten umožňuje metodou dvou střídavě se nafukujících balonků na konci enteroskopu a převlečné trubice (overtube) projít celým tenkým střevem horním nebo spodním přístupem a přitom provádět neinvazivní terapeutické zákroky.
Prof. Yamamoto navštívil hradecké pracoviště k provedení live demonstrace již po druhé (po prvé to bylo před rokem). Do Hradce Králové přijel z Polska a odcestoval dále do Brazílie, kde ho čekala další část jeho náročného programu. Jak sám prozradil, nabídek dostává tolik, že je musí odmítat, ale do Hradce Králové rád přijede znovu díky velmi dobrým vztahům s endoskopickým pracovištěm II. interní kliniky tamní FN.
Zdroj: