Zájem o léčbu chronických ran neupadá
Koncem ledna (24. až 25. ledna) proběhla tradiční největší akce České společnosti pro léčbu rány. Již XI. ročník kongresu na téma: Mezioborová spolupráce při léčbě ran a kožních defektů proběhl opět v Kongresovém centru Univerzity Pardubice a zájem o něj byl tradičně veliký.
Že se jedná opravdu o mezioborovou spolupráci, o tom svědčila řada přednášek z nejrůznějších oborů, které se potkávají s pacienty s chronickými ranami. Přednášející byli všeobecní i cévní chirurgové, plastičtí chirurgové, odborníci na léčbu popálenin, dermatologové, diabetologové‑podiatři, ortopedi, protetici, internisté, geriatři, rehabilitační lékaři, specialisté na výživu a další. Některé z výborných přednášek prezentovali i pracovníci nelékařských oborů, na kongresu vystoupili odborníci například z Katedry biologických a biochemických věd, Fakulty chemicko‑technologické Univerzity v Pardubicích, Veterinární a farmaceutické univerzity Brno či z Akademie věd. Přednášeli pracovníci z fakultních nemocnic, klinik, nemocničních oddělení, ambulancí, ale zazněly i přednášky z tuzemských (Brno, Pardubice, Praha) a zahraničních univerzit (Cardiff, Bratislava, Martin).
Zpochybňovat účinky stříbra není na místě
K nejrenomovanějším hostům patřil emeritní profesor chirurgie, David Leaper, který za svou profesionální kariéru působil na mnoha prestižních univerzitách celého světa a nyní zastává pozici hostujícího profesora cardiffské univerzity a Imperial College v Londýně. Je autorem platných doporučených postupů zvyšujících bezpečnost na operačním sále, aktivně prosazuje metody ke snížení rizika vzniku infekce v místě chirurgického výkonu, je považován za světového odborníka na problematiku léčby ran. Ve své přednášce se věnoval polemice se studiemi, které zpochybnily účinnost krycích materiálů s obsahem stříbra. Podle prof. Leadera se není třeba obávat, že materiály obsahující stříbro vyvolávají celkové systémové a toxické poškození a že uvolněné stříbro prodlužuje hojení. Naopak pozitivní klinické zkušenosti podle něj nabádají k uvážlivému a správnému použití krycích materiálů obsahujících stříbro podle platných doporučení. Další možností antimikrobiálního působení na rány, o které na kongresu hovořil MUDr. Stryja, je použití materiálů, které omezují růst bakterií na nechemickém základě, například pomocí tzv. hydrofobní interakce (více viz samostatný článek na této straně). Další zahraniční host, Peter Schuck z Maďarska, hovořil o reálných finančních nákladech a přínosech použití podtlakové terapie v léčbě kožních defektů a chronických ran. Pokud se do kalkulací vedle materiálových nákladů na zdravotnické prostředky přidají také výdaje na léky, které mohou být u alternativní léčby vyšší díky použití antibiotik, většího množství analgetik a sedativ a zahrneme‑li i výdaje za tzv. hotelové služby, náklady na pacienta léčeného podtlakovou terapií jsou podle Petera Schucka dokonce nižší než u konvenčních terapeutických postupů. Svou roli podle něj hraje správná indikace podtlakové terapie a také nutnost včas rozeznat, kdy ji ukončit, a pokračovat v léčbě krycími materiály.
„V době, kdy u mnoha kongresů pozorujeme z řady důvodů úbytek návštěvníků, jsem potěšen, že se nám i v letošním roce podařilo udržet velký zájem o problematiku léčby chronických a obtížně se hojících ran. Letošní XI. ročník kongresu navštívil přibližně stejný počet účastníků jako v loňském roce, konkrétně více než 750, na něž čekal tradičně pestrý odborný program. Praktičtěji zaměřená sdělení rok od roku ve stále větší míře doplňují přednášky věnované prezentaci vědeckých poznatků z jednotlivých oblastí léčby rány. Posluchači se mohli opět seznámit s novými krycími materiály i se zkušenostmi s jejich použitím. Je potěšitelné, že mezi nimi byly i české výrobky,“ říká MUDr. Ivo Bureš, předseda České společnosti pro léčbu rány.
Ocenění pro nejlepší přednášky
V závěru kongresu proběhlo také vyhlášení nejzajímavější lékařské a nelékařské přednášky, jejichž první autoři byli odměněni a získali možnost úhrady kongresového poplatku na evropský kongres EWMA (Evropská asociace pro léčbu rány), který se letos koná v Dánsku. Autoři prezentací, které se umístily na dalších místech, získali knihy autorů MUDr. Z. Kala Grofové „Dieta na podporu hojení ran“ a dr. Andrey Pokorné, Ph.D., a kolektivu „Kompendium hojení ran pro sestry“, jejichž křest proběhl na úvod kongresu.
Zdroj: Medical Tribune