Přeskočit na obsah

Zahoďte skalpely. Laser, prosím!

Česko‑slovenský tým nejzkušenějších očních mikrochirurgů má za sebou první komplexní operaci šedého zákalu, při níž bylo možné skalpely a jiné ostré nástroje odhodit do koše. Nahradil je femtosekundový laser LenSx, nejinovativnější přístroj v očním lékařství za posledních 20 let. V ČR byl poprvé použit 4. dubna 2012 na pražské Oční klinice DuoVize.

Jen za loňský rok bylo ve světě instalováno 17 přístrojů LenSx, na nichž podstoupilo operaci katarakty přes 11 000 pacientů. „Našim pacientům poskytujeme vždy tu nejlepší péči, která je plně ověřená, certifikovaná a odpovídá nejvyšším požadavkům na kvalitu a bezpečnost zdravotní péče. Investice ve výši 25 milionů korun do femtosekundového laseru LenSx proto byla dalším logickým krokem při zdokonalování vybavení naší kliniky,“ komentuje ředitel Oční kliniky DuoVize Petr Kocian. „Ale protože samozřejmě ani špičková technologie nedokáže nahradit zkušenou ruku operatéra, tým mikrochirurgů jsme vybírali s náležitou péčí. Účast na projektu přijali ti nejzkušenější,“ dodává. V týmu operatérů se tak kromě lékařů DuoVize prim. MUDr. Věry Kalandrové a MUDr. Lubomíra Továrka objevují i česká oftalmologická esa – prof. MUDr. Pavel Rozsíval, CSc., FEBO, přednosta Oční kliniky LF UK a FN v Hradci Králové, a doc. MUDr. Jiří Pašta, CSc., přednosta Oční kliniky 1. LF UK a Ústřední vojenské nemocnice v Praze, a také primář bratislavské kliniky NeoVízia MUDr. Radovan Piovarči, který se tak stává prvním slovenským lékařem využívajícím k operaci šedého zákalu laser.

LenSx je vůbec prvním a zatím jediným femtosekundovým laserem, který získal jak schválení od americké FDA (Food and Drug Administration), a to pro všechny čtyři postupy při operaci katarakty, tj. operační řez v rohovce a její astigmatické nářezy, kapsulotomii a fragmentaci čočky, tak také zároveň i evropský certifikát CE. Jako jediný přístroj svého druhu navíc již neslouží k dalším vědeckým studiím, podle nichž by byl dále upravován, jak je tomu v případě jeho kolegů. „Femtosekundový laser LenSx pro chirurgii šedého zákalu je unikátní zařízení nesrovnatelné s vyvíjenými konkurenčními přístroji. Jako jediný v ČR i Evropě je volně dostupný pro práci lékařů i ke spokojenosti pacientů. Ostatní přístroje fungují jen v experimentálním režimu a prováděné operace slouží k ověření jejich výsledků a spolehlivosti. To je případ i laseru ve Zlíně,“ vysvětluje Petr Kocian.

Zároveň vůbec nezakrývá, že operovat vychvalovanou novinkou si klinika může dovolit hlavně díky změně legislativy. „Jsme velmi vděční, že od 1. ledna 2012 vstoupila v platnost nová legislativní úprava týkající se nadstandardů, která nám dala volnější ruce. Nadstandardy jsme sice prováděli i v minulosti, ale dělo se tak v podstatě poloilegálně.“ Z jeho slov vyplývá, že pacient nemůže čekat, že by mu celý unikátní zákrok uhradila pojišťovna. Na odstranění šedého zákalu laserem LenSx na jednom oku si připlatí 20 až 24 000 korun. Necelou polovinu této sumy tvoří cena konusu fungujícího pouze na jedno použití, který nelze ani sterilizovat. „Uvnitř je pravděpodobně zabudované čidlo, protože při pokusu o opětovné použití konus nepropustí laser,“ upřesňuje prof. Rozsíval.

Ředitel Kocian jedním dechem s odpovědí k otázce ceny zákroku naznačuje, že není všem výším příplatku konec: „Jako všude jinde, i v tomto případě bude mít rozhodující slovo poptávka. Uvedená cena je vykalkulována pro předpoklad 400 uskutečněných operací ročně. Počítáme však s tím, že zájem bude mnohem vyšší, a tím následně výše příplatku mnohem nižší. Optimisty z hlediska poptávky jsme i proto, že zákrok laserem LenSx je naprosto bezbolestný.“

Když se budoucnost stává přítomností

„Femtosekundový laser dokáže rozmělnit obsah čočky a vytvořit řez v předním pouzdře čočky s přesností, kterou chirurg nemůže dosáhnout, a vstupy do oka k odsátí čočkových hmot ultrazvukem. Nabízí nám i 3D technologii řezu. Vstupní řez se nyní navíc zmenšil na pouhé 2,4 mm a čočka je jím vsouvána do pouzdra srolovaná, rozvine se až uvnitř. Celá operace, při níž se vůbec neotevírá oko a operatér nastupuje až ve chvíli, kdy je musí rozevřít tupým nástrojem, je přísně individualizovaná. Chirurg si nastaví všechny parametry na základě individuálních měření oka pacienta a po kontrole nastavení softwarem začne plně robotická laserová operace, při níž LenSx provede veškeré úkony a na závěr ohlásí ukončení chirurgovi. Celý proces trvá pouhopouhých 40 až 50 vteřin a je řízen a kontrolován integrovaným očním koherentním tomografem (OCT), tedy skutečným očním CT,“ přibližuje hlavní umění nového pomocníka prof. Rozsíval. „Dokonalá přesnost má význam především u tzv. prémiových čoček, tedy čoček akomodačních, multifokálních a torických. Rohovkové astigmatické nářezy tímto laserem jsou významně účinnější než při použití diamantového nože,“ dodává.

Popsaná nejmodernější metoda odstranění šedého zákalu je vhodná pro každého pacienta s kataraktou, kterému záleží na kvalitě vidění. „LenSx umí jako jediný laser v ČR nahradit skalpel precizním laserovým paprskem řízeným počítačem a kontrolovaným chirurgem. Celá laserová procedura probíhá zcela bez dotyku lidské ruky. Tím metoda vylučuje chyby způsobené manuálním vytvářením řezů pomocí skalpelu, nůžek a jehel,“ doplňuje MUDr. Lubomír Továrek, kataraktový mikrochirurg. LenSx tudíž naprosto eliminuje největší riziko při standardní operaci katarakty, tedy možnost porušení pouzdra čočky při kapsulotomii. „Kapsulorexe vytvořená laserem je zcela dokonale kulatá a centrovaná a ve zvolené velikosti. Jinými slovy – je provedena tak precizně, jak to žádný chirurg na světě nedokáže. Dokonalá kapsulotomie zabezpečí přesnou polohu nitrooční čočky v oku, což je nezbytné pro dlouhodobě ostré vidění, především pak u čoček multifokálních. Výsledky provedených operací prokázaly, že laser je 10krát přesnější než člověk.“

Ovšem brát LenSx jen jako unikátní odstraňovač katarakty by znamenalo značně podcenit jeho schopnosti. „Kromě odstranění šedého zákalu dokáže korigovat většinu očních vad, konkrétně krátkozrakost, dalekozrakost, presbyopii a astigmatismus,“ vypočítává ředitel Kocian. A vynachválit si jej nemohou ani operatéři. „Je to jako příběh z Hvězdných válek,“ neskrývá nadšení z nového operačního pomocníka prof. Rozsíval. „Mám za sebou asi 35 000 očních zákroků a dnes jsem poprvé nemusel odstranit pouzdro manuálně, ale udělal to za mě počítač.“ Oční chirurgie se podle něj dostává do jiné dimenze, což ostatně dokládá i fyzická přítomnost pacienta, pana Baksy, prvního Čecha operovaného pomocí laseru LenSx, na tiskové konferenci odehrávající se jen pár desítek minut po zákroku. „Zítra bude pan Baksa moci sundat obvaz a měl by už normálně vidět,“ komentuje jeho operatér MUDr. Továrek. Významným faktorem zkracujícím dobu hojení je i fakt, že při operaci laserem se používá poloviční energie, než jakou vyžadují dosavadní manuální metody.

„Medicína má dnes neuvěřitelné možnosti. Pokud člověk cestou na golf dostane chuť zastavit se na operaci, má možnost,“ doplňuje prof. Rozsíval s trochou nadsázky. Závěrem se přiznává, že právě absolvovaná operace za pomoci laseru LenSx je pro něj svým způsobem splněným snem: „Když se mě nedávno někdo ptal, co bych si ještě profesně přál, odpověděl jsem, že se chci dožít toho, že budu pracovat s femtosekundovým laserem. Netušil jsem, že to přijde už za půl roku.“ A dodává: „Připadám si stejně, jako když nastoupil operační mikroskop. Teprve tenkrát jsme zjistili, co vlastně děláme. A co všechno dělat můžeme. S LenSx to bude podobné. Je to natolik nové, že ještě ani sami nevíme, co všechno nám tato novinka umožní. Myslím si však, že máme před sebou doslova džina vypuštěného z lahve.“

 

Medical Tribune     esr

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené