Přeskočit na obsah

Záhadné selhání vakcíny proti HSV

Randomizovaná, dvojitě slepá studie na více než 8 000 dobrovolnících prokázala, že nová vakcína, vyvíjená farmaceutickou společností GlaxoSmith‑ Kline, nechrání proti herpes simplex viru 2, i když vytváří do určité míry ochranu proti herpes simplex viru 1.

Výsledky studie zveřejněné v prestižním lékařském časopisu the New England Journal of Medicine jsou velkým zklamáním vzhledem k pozitivním výsledkům předchozích testů vakcíny, provedených na menším počtu dobrovolníků. Důvod fiaska je pro imunology záhadou.

Vývoj vakcín proti herpetickým virům je komplikován jejich složitým životním cyklem, v němž může herpesvirus setrvávat po dlouhou dobu v inaktivním stavu. Nová vakcína byla konstruována na základě glykoproteinu D z obalu herpes simplex viru 2. Tento glykoprotein je důležitý pro uchycení viru na povrchu lidských buněk a pro proniknutí do jejich nitra. V předběžných studiích, které byly provedeny na párech, kde byl jeden partner infikován herpes simplex virem, vycházelo, že vakcína na bázi glykoproteinu D chrání před infekcí kolem 70 % žen. U mužů se ukázala vakcína jako neúčinná, což její autoři připisovali anatomickým rozdílům mezi pohlavími. Za důležitou považovali například sekreci protilátek v děložním hrdle. Nová, šířeji pojatá studie zahrnula neinfikované ženy bez ohledu na to, zda byli jejich partneři infikováni nebo ne. To by mohlo vysvětlovat rozdíl ve výsledcích testů. Nenakažení dobrovolníci, kteří žijí s infikovanými partnery, mohou vykazovat určitou spontánní rezistenci k viru. Účinky vakcíny pak mohou být u těchto lidí zesíleny.

Vývoj vakcín proti herpesvirům je obecně považován za riskantní podnikání. Nejnovější zkušenosti GlaxoSmithKline to jen potvrdily. Ve hře jsou však další vakcíny. Například sanofi pasteur ověřuje vakcínu proti herpes simplex viru založenou na replikačně defektním živém viru. Podobnou strategii zvolila i americká biotechnologická společnost BioVex, která na živé replikačně defektní vakcíně proti herpes simplex viru 2 pracuje v rámci koncernu Amgen. Finální testy těchto vakcín však nepřipadají do úvahy dříve než za několik let.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené