Přeskočit na obsah

Začíná Evropský týden mozku

V Evropě i v USA se po celý tento týden každoročně setkávají odborníci zabývající se výzkumem činnosti mozku, aby o nových poznatcích informovali širokou veřejnost. K celosvětové akci, koordinované neziskovými organizacemi European Dana Alliance for the Brain (EDAB) a Dana Alliance for Brain Initiatives (DABI), se letos už podeváté připojili i experti v ČR. Zde se na organizaci podílejí Ústav experimentální medicíny AV ČR, Česká společnost pro neurovědy a Centrum neurověd. Akce současně představuje i diskusní fórum, příležitost ke kritickému zhodnocení jednotlivých etap rozvoje oboru a posouzení celkového přínosu ke zkvalitnění lidského života.

„Pro českou akademii věd je letošní ročník Evropského týdne mozku zvláštní tím, že jí EDAB udělil statut centra pro celou východní Evropu. Pro Ústav experimentální medicíny Akademie věd to znamená nejen koordinaci akcí v rámci této celoevropské organizace, ale třeba i zajištění příslušných jazykových mutací různých odborných textů,“ sdělila na tiskové konferenci 7. března ředitelka ústavu prof. MUDr. Eva Syková, DrSc. Význam akce, na které experti informují o nových objevech a trendech ve výzkumu mozku, o pokroku v oblasti neurověd i léčby mozkových onemocnění podtrhla i potřebou zlepšit komunikaci evropských vědeckých center směrem k veřejnosti za situace, kdy média přinášejí zprávy především o objevech amerických výzkumných center, přestože řada významných nálezů se odehrává i v evropských a dalších zemích. Právě o nových poznatcích budou každý den informovat přednášky probíhající v budově Akademie věd na Národní třídě v Praze, kde odborníci budou referovat například o pokroku v regenerativní medicíně, výzkumu a léčbě roztroušené mozkomíšní sklerózy, zobrazovacích metodách v psychiatrii, postižení nervového systému při infekci HIV/AIDS, náhradách sluchové a zrakové funkce či nejnovějších možnostech v neurochirurgii.

Velké naděje se vkládají do vývoje nových terapeutických metod u degenerativních neurologických onemocnění, mezi něž patří Parkinsonova i Alzheimerova nemoc a roztroušená skleróza, a také do vývoje terapie poranění mozku a míchy. „Dosud je léčba těchto stavů pouze symptomatická, neboť kauzální léky nejsou známy,“ uvedla E. Syková. Podle ní by se v ČR měl plánovat vznik rehabilitačních center, která využijí nových poznatků v neurogenezi, kdy i u dospělého člověka existuje možnost vzniku nových neuronů. „Ukázalo se, že je možné zvýšením mentální i fyzické aktivity zvýšit tvorbu nových nervových buněk, které putují do míst, kde je jich třeba,“ sdělila E. Syková.

Rozvoj podnikatelských inkubátorů

Ústav experimentální medicíny Akademie věd ČR (ÚEM) je zapojen do několika projektů Evropské unie, které jsou zaměřeny na výzkum iktu, poranění míchy a mozkové tumory, což je podle Sykové uznáním české vědy. Akademie věd hodlá využít strukturálních fondů Evropské unie na projekty dvou vědeckovýzkumných center – Centra molekulárních biotechnologií a Centra regenerativní medicíny. Obě mají vzniknout ve Vestci u Prahy a Evropská unie by měla přispět investicí několika miliard korun. První centrum má být více zaměřeno na spolupráci s průmyslem, druhé centrum spíše na spolupráci s moderní klinickou medicínou. „Očekáváme zde rozvoj podnikatelských inkubátorů,“ podotkla E. Syková. ÚEM letos s finanční podporou z Evropského sociálního fondu řeší projekt rozvoje konkurenceschopnosti hlavního města Prahy v oboru biomedicínských technologií. Mezi hlavní nástroje projektu patří organizování specializovaných kursů, které jsou zaměřeny jak na odborné biomedicínské aspekty, jako je regenerativní medicína nebo pokroky v biomedicínckých technologiích, tak i na řízení nových podnikatelských subjektů. Značná pozornost je věnována také kursům seznamujícím s možnostmi podpory vědy a výzkumu u malých a středních podniků, ÚEM získal finanční podporu pro projekt JPD2 na výstavbu Inovačního biomedicínského centra v Krčském areálu v letech 2007 až 2008, které bude kromě vzdělávání a výzkumu sloužit jako malý podnikatelský inkubátor.

Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 7/2007, strana A1

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené