Záchranka získá sídlo
„Mimo jiné nová dislokace záchranky vyřeší její současnou územní roztříštěnost, kdy vedení a dispečink sídlí na Vinohradech a technická základna v neuspokojivých poměrech na Smíchově. Především ale potřebujeme konečně vybudovat plnohodnotné centrum integrovaného záchranného systému Prahy, s návazností na složky ministerstva vnitra, tedy na policii a hasiče,“ zdůvodnil záměr magistrátu R. Blažek.
ZZS HMP užívá již několik let sofistikovaný elektronický systém sběru provozních dat a jejich statistického zpracování, takže na svém webu () průběžně zveřejňuje údaje o své činnosti. MUDr. Schwarz na zmíněném breefingu uvedl některé data – zdůraznil např., že průměrný dojezdový čas k pacientovi sedm až osm minut staví pražské záchranáře do čela žebříčku srovnatelných služeb v Evropě. Za pozitivní považuje i úspěšnost resuscitací při zásazích posádek, která se pohybuje mezi 19 až 32 %, zatímco třeba v USA v intervalu od pěti do 20 procent. Osvědčila se i praxe, kdy dispečer radí po telefonu osobě, která událost ohlašuje, jak provádět resuscitaci až do příjezdu posádky.
Oproti roku 2006 klesl loni počet případů napadení záchranářů pacienty. „Zavedli jsme školení sebeobranného chování posádek. Aby bylo jasno, záchranáři se učili sociotechnickým dovednostem předcházení a tlumení konfliktu a základním úhybovým manévrům, nikoli karate či kickboxu,“ vysvětlil Z. Schwarz.
Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 11/2008, strana B2
Zdroj: