Přeskočit na obsah

Začalo očkování dětí vakcínou proti viru chřipky A(H1N1)

V závislosti na rozhodnutí Evropské lékové agentury rozšířit indikační skupiny osob očkovaných proti chřipce A(H1N1) i na kategorii dětí ve věku 10 až 17 let začne ve druhé polovině tohoto týdne v České republice vakcinace této věkové skupiny obyvatel. Nová dávka očkovacích látek, jež by měla být k dispozici od počátku tohoto týdne, je určena jak pro vakcinační centra, tak pro ordinace praktických lékařů pro dospělé, kteří budou pokračovat v očkování dospělých dle stanoveného harmonogramu. Do seznamu očkovaných jedinců byly zařazeny děti na podobném principu, jako tomu bylo u dospělých, tedy děti s onemocněním dýchacích cest, ledvin, srdce se srdečním selháním, poruchami imunitního systému vrozenými i získanými a s onkologickým onemocněním, navíc oproti běžným indikacím pro očkování proti sezónní chřipce je na základě mezinárodně prezentovaných doporučení zařazena i skupina dětí s onemocněním neurologickým pro zvýšené riziko aspirace. Kromě pacientů s imunitními poruchami a onkologickým onemocněním, kteří dostanou dvě dávky vakcíny, se u dětí doporučuje stejně jako u dospělých jednodávkové schéma.

Z organizačních důvodů nebude očkování probíhat v ordinacích praktických lékařů pro děti a dorost, ale ve vakcinačních centrech, která jsou zřízena při fakultních nemocnicích nebo ustanovena speciálně kraji. Neplatí to pro Středočeský kraj, kde se vyskytly problémy s vakcinací už u dospělých, proto bylo pro tento region určeno pět vakcinačních center umístěných ve fakultních nemocnicích v Praze. „Pediatři odpovídají v České republice za očkování dětí. V tomto případě jsme udělali jedinou výjimku, důvodem je především snaha, abychom zajistili co nejrychleji očkování dětí v ČR.

Abychom se však nevzdali zodpovědnosti, souhlasí praktičtí lékaři pro děti a dorost, že budou vystavovat doporučení na toto očkování, na jejichž základě bude dodržena zdravotní indikace dětí, které budou následně odeslány do vakcinačních center,“vysvětluje MUDr. Hana Cabrnochová, předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů ČLS JEP. Na každou ordinaci připadá zhruba 20 až 30 dětí, u nichž se doporučuje aplikace pandemické vakcíny, nejvíce bude dětí s asthma bronchiale, které budou indikovány bez ohledu na to, zda jsou léčeny inhalačními kortikosteroidy či nikoli.

„Bezpečnost a účinnost u dětí prokázaly velké studie. Účinnost je v jednodávkovém schématu stoprocentní, tedy větší než u dospělých, bezpečnost je dostatečná, nebyla prokázána žádná hospitalizace, zhoršení zdravotního stavu, vážné zdravotní ohrožení, febrilní reakce se ve studii vyskytly méně často než u dospělých – v necelých 16 % případů s teplotami do 39 °C –, necelá třetina dětí měla reakce v místě vpichu,“ říká doc. MUDr. Roman  Roman Chlíbek, Ph.D., z katedry epidemiologie Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrny v Hradci Králové. Zároveň upozorňuje, že Česká vakcinologická společnost ČLS JEP vydala minulý týden prohlášení, v němž vyjádřila vážné znepokojení nad současnou situací v České republice.

„Pod rouškou vyváženosti zpravodajství poskytují média prostor odpíračům očkování. Bohužel česká veřejnost nabývá falešného dojmu, že ani lékaři a odborníci si nejsou jisti bezpečností a účinností vakcíny a zda tu riziko pandemické chřipky skutečně je. K tomu je třeba uvést, že o účinnosti a bezpečnosti vakcíny máme dostatek údajů a také že očkování je jedinou skutečnou ochranou proti pandemické chřipce,“ uzavírá doc. Chlíbek.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené