Zabrání návštěva mateřské školky leukémii?
Akutní lymfoblastická leukémie (ALL) je nejběžnějším typem leukémie u dětí a vyskytuje se ve více než 80 % případů hematoonkologického onemocnění. Typicky se objevuje u dětí ve věku od dvou do pěti let. A v industrializovaných zemích je jedním z nejrozšířenějších nádorových dětských onemocnění, neboť postihuje jedno dítě na každé 2 000.
Jedna z hypotéz vysvětlujících rozvoj onemocnění se soustřeďuje na vliv časných infekčních onemocnění. Někteří zastánci této teorie se domnívají, že pokud imunitní systém dítěte není stimulován již v raném věku a nevyvíjí se normálním způsobem, reaguje v pozdějším věku na infekce nepřiměřeně. To může provokovat vznik leukémie u dětí, které jsou k tomu predisponovány například v souvislosti s genovými mutacemi.
Děti, které navštěvují mateřskou školku nebo se zúčastňují kolektivních dětských her, jsou v takovém prostředí mnohem více exponovány běžným infekčním onemocněním již v raném věku. „Tato nejnovější zjištění podporují teorii, že časná expozice infekčním agens poskytuje protektivní efekt proti vzniku leukémie,“ uvedla spoluautorka studie Patricia Bufflerová, profesorka epidemiologie na fakultě veřejného zdraví University of California v americkém městě Berkeley na 2. konferenci Causes and Prevention of Childhood Leukemia konané v Londýně.
U promořených dětí je riziko leukémie nižší
Metaanalýza 14 publikovaných studií zahrnula 6 108 dětí, u nichž byla diagnostikována leukémie, a 13 704 dětí bez tohoto onemocnění. Rodiče byli dotazováni na denní režim svých dětí, včetně jejich účasti v dětských kolektivech, a na jiné jejich sociální interakce. U 12 ze zkoumaných studií bylo možné vyvodit závěr, že významné socialní interakce vykázaly protektivní efekt proti vzniku leukémie. U dvou studií se tento efekt neprokázal. Propočty se zjistilo, že riziko vzniku leukémie bylo u dětí s bohatými sociálními kontakty o 30 % nižší. Když investigátoři znovu data analyzovali a zkoumali údaje pouze u dětí do dvou let věku, přičemž z metodologických důvodů vyřadili pět studií, zjistili z dat zbylých devíti studií, že riziko vzniku leukémie u dětí trávících svůj čas v dětských kolektivech je nižší dokonce o 40 procent.
„Tato zjištění jsou velmi důležitá, neboť je to poprvé, co byly výsledky všech relevantních studií celkově vyhodnoceny. Tyto souvislosti se jasně prokázaly,“ poznamenal Edward Copisarow, výkonný ředitel nadace Children with Leukemia, jež provedení metaanalýzy sponzorovala. Podle něj je tento výzkum dalším krokem k bližšímu porozumění etiologii a patofyziologii tohoto onemocnění i možnostem prevence.
Zdroj: