Přeskočit na obsah

Za praktikem do ordinace, nebo do Centra?

Koncem minulého týdne hostil Slovanský dům v Praze již devátý ročník Jarní interaktivní konference SVL ČLS JEP. Vedle čistě odborných sdělení zazněla i přednáška prezidenta Slovenské společnosti všeobecného praktického lékařství. MUDr. Peter Makara české kolegy seznámil s konceptem integrovaných center, který by se měl v brzké době za pomoci evropských fondů rozjet na Slovensku. Podle tamních vládních představ by mělo postupně do roku 2023 na Slovensku vzniknout 134 center, v nichž by měli být zaměstnáni všeobecní praktičtí lékaři pro dospělé a pro děti a dorost spolu s gynekology, stomatology a dalšími specialisty, kteří by poskytovali péči hlavně pacientům s chronickými zdravotními problémy. Slovenští praktičtí lékaři však varují před zájmy finančních skupin, které by do budoucna mohly chtít díky tomuto systému jen zvyšovat čerpání zbytné péče a tím maximalizovat svoje zisky. Preferují proto spíše rozvoj komplexních komunitních služeb, na kterých by se vedle lékařů podíleli i fyzioterapeuti, psychologové, sestry a další terénní pracovníci.

V nejbližší době se na návštěvu Slovenska chystá také ministr Svatopluk Němeček. Čeští praktičtí lékaři doufají, že si odtud nepřiveze nápad na socializaci primární péče, jakou navrhuje slovenské ministerstvo zdravotnictví. Podrobněji se tomuto tématu budeme věnovat v některém z následujících čísel.

I když se zdá, že se u nás zatím podobný systém integrovaných center nechystá, téma odměňování praktických lékařů a zvyšování jejich kompetencí je stále živé. Je padesát korun v rámci kapitační platby za pacienta v kartotéce málo, moc, nebo akorát? Podle některých doktorů je to směšná částka, kterou je třeba valorizovat, protože už léta zůstala na stejné úrovni. Jiní lékaři praktikům závidějí, že mají „své jisté“, i když jsou nemocní nebo nemohou službu vykonávat.

Více k tématu na straně A3

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené