Z redakční pošty: Nechápu postoj SAS a lékařů k EET
Jedním z požadavků SAS (Sdružení ambulantních specialistů) je vyjmutí lékařských ordinací z povinnosti elektronické evidence tržeb (těch s příjmem do nějakých 60 000 Kč ročně).
Tento postoj mi opravdu není jasný. Postupoval bych úplně obráceně. Apeloval bych na brzké zavedení evidence tržeb u všech zdravotnických zařízení bez výjimky. Proč? Po zrušení tzv. regulačních poplatků došlo k tomu negativnímu efektu, že pacienti si opět odvykají platit lékaři za služby nehrazené z veřejné zdravotní daně. Vyžadují různá potvrzení, která nejsou přínosem ani v diagnostice, ani v léčbě, a tyto administrativní služby by měly být oceněny takovou částkou, která by pokryla deficit ohodnocení skutečně klinické práce lékaře a sestry státem. Prostě přirozeně zvednout ceny tak, aby došlo k narovnání pokřiveného podnikatelského prostředí ve zdravotnictví.
Nechápu například praktické lékaře vyhrožující stávkou za zvýšení kapitace, přitom například za potvrzení způsobilosti řízení motorového vozidla účtují směšné ceny.
Dále nechápu argument ČLK o lékařích neschopných pracovat s počítačem připojeným na internet (viz diskuse ohledně tzv. elektronického receptu). Rozum se mi zastavuje nad žádankami psanými rukou, které pacienti nosí na naši kliniku. Efektivita práce těchto ambulancí musí být tak nízká, že výdělek opravdu nestojí za to. Pokud takové ordinace činnost ukončí, obecně pomohou jen dále vytvářet tlak na dostupnost zdravotní péče a celý proces normalizace se jenom urychlí. A to bude dobře.
Lékaři a zdravotnická zařízení nemají přece problém s vysokými příjmy z přímých plateb a plateb od pojišťoven. Právě naopak. Problém je s nízkými příjmy od pojišťoven a pacientů. Proto nevidím ani problém přímé platby pacientů evidovat, a pokud to ministerstvo financí chce on‑line, rádi vyhovíme.
V naší kardiologické ordinaci jsme již zavedli testovací provoz EET. Informace, které se odesílají finanční správě, neobsahují žádné osobní údaje pacientů, pouze anonymní částku o hotovostním příjmu ordinace. Zavedení trvalo asi 24 hodin a největší zpoždění způsobil server finanční správy, který zaslání přístupových údajů do datové schránky byl schopen akceptovat až následující den. Dále jsme využili on‑line EET aplikaci od jedné brněnské firmy, která je do 33 dokladů měsíčně zdarma. Není potřeba žádná speciální tiskárna, platební doklad s FIK se vytiskne na jakékoli tiskárně v ordinaci, dokonce se dá exportovat do PDF a zaslat pacientovi e‑mailem.
Tím, že stát a vláda požaduje evidenci přímých plateb ve zdravotnictví, nám bezděčně a hezky nahrává na smeč. Zvláště do očí bijící je tento paradox u ČSSD a kulicha, který se dušuje světovou péčí za státem diktované ceny bez spoluúčasti.
Takže bych požadoval zavedení EET ve zdravotnictví co nejdříve, umlčel bych tím hloupé jednotlivce, kteří v internetových diskusích vinili lékaře z toho, že jakýkoli hotovostní příjem v ordinacích ti nenažraní „dochtoři“ nedaní, a ještě bych administrativní náklady na EET zohlednil v cenách služeb pro pacienty. Co chtěli, to ať mají.
Zdroj: