Přeskočit na obsah

Z redakční pošty - Co přinese omezení pitev?

Co přinese omezení pitev?

MT 1/2014

Respondenti, vesměs renomovaní odborníci, v odpovědích na otázku redakce Medical Tribune poukázali na celou řadu negativních dopadů při omezení počtu pitev. Při aplikaci ochrany lidského těla po smrti podle nového občanského zákoníku se pitvá podstatně méně. Doplnit je možné snad už jenom nižší validitu statistiky úmrtnosti podle příčin smrti s následným zkreslením mezinárodního srovnání.

Vtipná ilustrace připojená k článku mi připomněla rozhovor primáře interního oddělení s jednou pacientkou v nejmenované okresní nemocnici někdy v šedesátých letech minulého století. Starší pacientka z venkova se ptá: „Pane primáři, a co mi vlastně je?“ Primář, výtečný a oblíbený lékař, bodře odpověděl: „Ale paní, to my zatím přesně nevíme. Ale až vás budou pitvat, tak se to dovíme.“ Paní uznale a spokojeně pokývala hlavou. Dodejme, že takovou odpověď musel mutatis mutandis očekávat každý, kdo byl tehdy hospitalizován.

Jenom pro ilustraci, nikoli ovšem pro srovnání s dneškem, uveďme, co čteme ve zdravotnické ročence (rok 1964) o českých krajích. Zemřelo v nemocnicích 43 937 osob, pitev bylo provedeno celkem 30 986 (z toho zdravotně‑bezpečnostních 30 575, soudních 411). Celková propitvanost činila 30,5 procenta. Lékařů – fyzických osob v oboru patologické anatomie pracovalo 214, v oboru soudního lékařství 33. Stále platí jedno staré přísloví: Zamlčet pravdu je stejné jako zalhat.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené