Přeskočit na obsah

Z investičního fondu spravovaného MZ by mohly čerpat jen nemocnice zařazené do sítě

Z investičního fondu, který by měl vzniknout z části výnosu spotřební daně za tabák a alkohol, by mohly čerpat jen nemocnice zařazené do sítě. Spolu s deseti univerzitními nemocnicemi, na které by se měly od ledna 2018 transformovat nynější fakultní zařízení, by v síti měly být všechny krajské nemocnice a k tomu po jedné nemocnici za každý okres, přičemž by nerozhodovalo, zda jde o nemocnici města, církve nebo privátní.

Na setkání iniciativy Zdravotnictví 2.0 to uvedl dosavadní poradce ministra zdravotnictví prof. MUDr. Roman Prymula, CSc., Ph.D., který od 1. března nastoupil na místo ministrova náměstka.

„Je zcela zřejmé, že je tady obrovská finanční podinvestovanost v oblasti budov v částkách mnoha desítek miliard korun. Záměrem ministerstva je vytvořit fond, který umožní investice financovat. Předpokládá se, že by ročně dotoval zhruba jednou miliardou přístrojové vybavení a zhruba čtyřmi miliardami investice do budov. To však není možné bez omezení. Cílem bude vytvořit síť univerzitních nemocnic na půdorysu stávajících fakultních nemocnic, dále krajských nemocnic a tuto síť doplnit předem definovanými okresními nemocnicemi, aby v každém okrese bylo jedno garantované velké lůžkové zařízení. Tato zařízení by měla nárok na investiční financování z výše zmíněného fondu. Transformace fakultních nemocnic na neziskové univerzitní nemocnice je nutností,“ uvedl.

K plánovanému investičnímu fondu se vyjádřil při představování zákona o univerzitních nemocnicích také ministr JUDr. Ing. Miloslav Ludvík, MBA. Uvedl, že investice jsou součástí materiálu, který by měl jít na vládu někdy ve druhém čtvrtletí letošního roku.

„Je to koncepční návrh na vytvoření investičního fondu, do kterého by měla jít část daní z alkoholu a tabáku. České nemocnice jsou podinvestované, na to by měly jít tyto prostředky. Žádná nemocnice v ČR není v takové ekonomické kondici ani nemá takové ekonomické předpoklady, aby si na to vydělala.

Investiční fond by měl být přístupný nemocnicím, které mají různé zřizovatele, nejen státní, ale i krajské, církevní či soukromé,“ řekl ministr. Investiční fond chce ministerstvo vytvořit v reakci na očekávaný výpadek peněz z evropských fondů. Vláda už schválila deset miliard korun ze státního rozpočtu pro několik velkých investičních akcí, což je akce jednorázová, systém financování investic to neřeší.

Z evropských fondů se většina nemocnic v ČR vybavila přístroji na evropské úrovni, někde se podařilo zrekonstruovat i budovy. Fond spravovaný ministerstvem zdravotnictví by pokrýval investice do budov i přístrojového vybavení. Se vznikem fondu podle zjištění MT ale nesouhlasí ministerstvo financí. „Je to věc politicky velmi senzitivní a budeme nepochybně dlouho jednat, jestli by to tak mělo nastat, ale vidíme v tom určitou šanci, že by tak mohla být situace s investicemi řešena,“ reagoval profesor Prymula.

Čerpání z fondu by podle dosavadních představ nebylo otevřeno každému zařízení, jen těm, která budou zařazena do státem garantované sítě. „Patřily by tam všechny fakultní, potažmo univerzitní nemocnice, všechny krajské nemocnice a na úrovni okresu by byla jedna nemocnice v základní výbavě, čtyřoborová nebo v mírně lepší variantě. Stát by neřešil, jestli je v síti více zařízení a kolik jich tam je, jestli jsou privátní nebo ne. V podstatě zařízení, která by do toho spadala, by financována byla, ta druhá by musela bojovat ve své režii,“ shrnul profesor Prymula.

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené