XXII. Pařízkovy dny – tradiční svátek českých hematologů
Ve dnech 10. a 11. března otevřela Ostrava svoji náruč, aby do ní při příležitosti XXII. Pařízkových dnů opět přivítala hematology a zdravotní sestry z České a Slovenské republiky. Kongres pořádala Klinika hematoonkologie FN Ostrava a Lékařská fakulta Ostravské univerzity ve spolupráci s Okresním sdružením České lékařské komory Ostrava a Českou asociací sester, pod záštitou České hematoonkologické společnosti ČLS JEP, České společnosti pro trombózu a hemostázu ČLS JEP, České myelomové skupiny a Slovenské komory sestier a pôrodných asistentiek. Slavnostnímu zahájení předcházela kulturní vložka, ze které bylo možné se z promítnutého hudebního klipu mimo jiné dozvědět, že „Ostrava je černá džungle a velkej mejdan, kde sny se neskrejvaj…“ O skrývání nemohla být samozřejmě řeč, všichni účastníci přijeli proto, aby se s ostatními o své zkušenosti podělili, spíš než černo bylo rudo, zejména v některých prezentacích, a mejdan? V úvodních slovech řekl prim. MUDr. Jaromír Gumulec, člen předsednictva konference, že tyto akce jsou především o setkáních – pracovních, osobních, inspirativních, diskusních, ke kterým bude vzhledem k bohatému programu spousta příležitostí. Bylo tedy na každém z hostů, jak letošní Pařízkovy dny pojme. Hlavními letošními tématy se staly život ohrožující poruchy hemostázy, poruchy hemostázy v hematoonkologii a tromboprotekce. Dále byly hodnoceny prezentace mladých hematologů, sešla se laboratorní, datamanažerská a sesterská sekce. Za účasti zahraničních hostů se konalo Visegradské sympozium a panely expertů a na uzavřeném jednání rokovali členové Českého národního hemofilického programu (ČNHP). Bylo možné navštívit i morfologické a hemostazeologické workshopy.
Již první čtvrteční dopolední sekce věnovaná život ohrožujícímu krvácení vzbudila velký zájem. Lékaři se mohli seznámit s pohledem několika různých specialistů, kromě hematologa také intenzivisty, klinického transfuziologa a porodnického anesteziologa. Velké pozornosti se již tradičně těší interaktivní kasuistiky, kde je možné se rozhodnout, jaký léčebný postup zvolit, a hlasovat pro něj. Tentokrát byly popisy případů nemocných léčených NOAC připraveny a komentovány lékaři z Fakultní nemocnice v Hradci Králové. Ačkoli byly kasuistiky postaveny na doporučených postupech a byli vybráni pacienti, jejichž kasuistika nespadala do kategorie „zajímavá“, nebylo hlasování jednotné. Správné odpovědi přesto vždy získaly největší počet hlasů. Jediným firemním sympoziem čtvrtečního dne se stalo obědové sympozium firmy Pfizer, zaměřené na představení portfolia společnosti v oblasti léčby hemofilie A a B rekombinantními faktory 3. generace ReFacto AF a BeneFIX. V následném bloku Českého národního hemofilického programu byl vyhrazen prostor pro prezentaci dvou nových léčebných postupů, nová klinická doporučení pro léčbu hemofilie a konsensuální doporučení ČNHP pro léčbu hemofilie s inhibitorem. Tato doporučení vyjdou tiskem v dubnovém čísle časopisu Transfuse a hematologie dnes. V pestrém programu sekce sester zaujal blok zaměřený na ošetřování mukositid, které jsou častým nežádoucím účinkem onkologické a hematologické léčby. Je potěšující, že kromě zkušeného přednášejícího doc. MUDr. Samuela Vokurky, Ph.D., přispěly svými zkušenostmi i samotné zdravotní sestry. Velmi očekávanou páteční událostí bylo vystoupení prof. Dr. Xaviera Leleu, MD, PhD, z Hôpital La Mileterie ve Francii. Profesor Leleu patří mezi nejvýznamnější francouzské experty na léčbu monoklonálních gamapatií a nejzajímavější evropské přednášející. V bloku Post ASH meeting přednesl sdělení Multiple Myeloma on ASH 2015 a ráno, před začátkem programu, hovořil v rámci moderované diskuse Meet the Expert Session o pokrocích v oblasti léčebných strategií u mnohočetného myelomu a rozdílech v pojetí a možnostech terapie tohoto onemocnění v Evropě a USA. Významnou akcí pátečního odpoledne se stalo sympozium společnosti Boehringer Ingelheim, které představilo monoklonální protilátku proti NOAC dabigatranu idarucizumab, díky níž může být antikoagulační léčba bezpečnější. V závěru pátečního dne se ještě sešla pracovní skupina lékařů a datamanažerů, jejichž úkolem je dlouhodobě udržovat kvalitu onkologických registrů. Význam registrů v poslední době vzrůstá, protože v rámci schvalování nových léků začaly regulační autority požadovat jak data z klinických studií, tak data odrážející každodenní praxi.
Jak je naznačeno, program byl vyčerpávající a zahrnoval jak hematologické novinky, tak i zábavu a hvězdy, ale při nejlepší vůli nebylo možné absolvovat vše. A pokud se to přeci jen někomu povedlo, ten o velkém ostravském mejdanu může směle mluvit.
Zdroj: