WHO o multirezistentní TBC
Nejvýraznější nárůst MDR-TB byl zaznamenám v Ázerbájdžánu. V Baku připadá na MDR-TB bezmála každý čtvrtý z nových případů tuberkulózy. Jen o málo lepší je situace v Moldávii, ukrajinském Doněcku, ruském Tomsku nebo uzbeckém Taškentu. Vysoký podíl MDR-TB na nových případech tuberkulózy byl zaznamenán i v Číně.
Zpráva WHO poprvé zahrnuje i údaje o extrémně rezistentních kmenech (XDR-TB). Data jsou však neúplná, protože zdaleka ne všechny postižené země disponují laboratořemi, jež jsou schopné XDR-TB odhalit. Tato jen obtížně léčitelná forma tuberkulózy již byla zaznamenána ve 45 zemích světa.
Zpráva WHO referuje i o některých úspěších. Před třinácti lety vyhlásila WHO Litvu a Estonsko za země, kde se tuberkulóza včetně rezistentních kmenů šíří nebezpečným tempem. V současné době je tu situace stabilizovaná a nových případů tuberkulózy ubývá. Velkou neznámou zůstává Afrika, kde je tuberkulóza velmi rozšířená, ale kde je jen šest zemí schopno sledovat rezistenci původce tuberkulózy k antibiotikům. WHO přiznává, že v subsaharské Africe zřejmě dochází k nezaznamenaným epidemiím vyvolaným multirezistentními či extrémně rezistentními kmeny.
Zpráva potvrdila spojitost mezi šířením MDR-TB a nákazou virem HIV. Ta už zdaleka není jen záležitostí Afriky. V Litvě a v ukrajinském Doněcku byl u HIV pozitivních osob zaznamenán dvakrát vyšší výskyt MDR-TB než u pacientů, kteří nejsou virem HIV nakaženi.
Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 8/2008, strana C0
Zdroj: