Přeskočit na obsah

Vzpomínka na paní Vlastu Rybkovou

V sobotu dne 16. března 2013 zemřela náhle ve věku 81 let MUDr. Vlasta Rybková. Paní doktorku Rybkovou znali prakticky všichni čeští lékaři. Zlín je po desítky let spojen s mnoha významnými lékařskými sjezdy zejména z oblasti vnitřního lékařství, farmakoterapie, diabetologie, geriatrie a mnoha dalších oborů organizovaných prof. MUDr. Jaroslavem Rybkou. Na všech těchto kongresech se paní doktorka Rybková podílela na organizaci odborných i společenských akcí po boku svého manžela prof. Rybky.

Rozloučení s paní doktorkou Rybkovou proběhlo 27. března 2013 v chrámu sv. Jakuba a Filipa ve Zlíně a mši sloužil arcibiskup moravský Jan Graubner. Promluvil zde rodinný přítel, čtyřiadevadesátiletý cestovatel Miroslav Zikmund. Mimo jiné řekl: „Připadl mi nadmíru těžký úkol rozloučit se s paní doktorkou Vlastou Rybkovou, vzácnou a ušlechtilou osobností, nositelkou mimořádně krásných lidských vlastností, jimž dominovalo umění rozdávat radost a štěstí… Manželé Vlasta a Jaroslav Rybkovi spolu prožili mnoho desítek šťastných let. Poznali se již v polovině dvacátého století při studiu a loučí se až dnes… Paní doktorka Vlasta Rybková patřila ke genereraci, která se sice narodila ve svobodném Československu, ale její osudy byly od mládí předznamenány hořkostí okupace, druhou světovou válkou, poúnorovými událostmi s následnou perzekucí mnohých rodin, včetně její vlastní. V těchto nesnadných dobách byly ztíženy taktéž i studijní podmínky, kdy učitelé i studenti byli nuceni potlačovat své dobré svědomí. Právě v této nešťastné době však došlo ke šťastnému setkání Vlasty Peléškové a Jaroslava Rybky. Po ukončení lékařské fakulty nastoupila do zlínské Baťovy nemocnice na neurologické oddělení, kde získala specializaci a jako neuroložka pracovala v Baťově nemocnici, později na Tomášově a na poliklinice… Bylo to nelehké období nesvobody, ale oba, Vlasta i Jarek, byli mladí, spojovalo je jejich povolání. Byli obklopeni přáteli, kteří jim usnadňovali překonávání svízelných situací a zároveň se podíleli na jejich životních starostech. Jejich nejvzácnějšími přáteli se nadlouho stali manželé Syllabovi… Dr. Rybková prožila jako většina z nás období tzv. pražského jara – sen o svobodě a spravedlnosti s následnou krutou deziluzí. Podřídila se rozhodnutí svého manžela, který splnil přání profesora Syllaby a přehodnotil své rozhodnutí odejít do emigrace. Profesor Syllaba a jeho žena Božena přesvědčili své mladé přátele, aby do zahraničí neodcházeli, pravdivým argumentem, že člověk může přijít o iluze, ale nemusí ustoupit od svých ideálů… Připomeňme si paní doktorku a její citlivou duši. Vzpomeňme, jak měla ráda umění. Měla duši, která byla mostem mezi lidmi.“ Tolik slova Miroslava Zikmunda.

Na paní doktorku Rybkovou bylo rovněž vzpomenuto při zahájení letošních Diabetologických dnů v Luhačovicích, jichž se pravidelně účastnila a které letos proběhly poprvé bez ní. Všem zde velmi chyběla.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené