VZP v transparentních bonusech nevidí problém
Minulý týden vzbudily velký mediální rozruch tzv. bonusy – peníze, které dodavatelé vracejí nemocnicím po vyúčtování fakturovaných cen za materiál. V novinách byl tento postup označen za snadný způsob vyvádění prostředků z rozpočtu nemocnic do soukromých rukou. Proti takové interpretaci se již ohradili zástupci nemocnic. Ani plátci péče neříkají, že jde o něco nekalého. „Takové nastavení je podle mého názoru standardní všude jinde, kde se obchoduje,“ říká ředitel VZP Ing. Zdeněk Kabátek.
Jak se na tento očividně zažitý systém bonusů, které dodavatelé vracejí nemocnicím, díváte z pohledu plátce péče?
Takový bonus je v podstatě výsledek obchodního jednání a patří ke standardním obchodním nástrojům. Může být zohledněním toho, že nemocnice bere od určitého dodavatele větší objem produkce, platí včas, je finančně stabilní, což znamená, že její chování je předvídatelné. Takových parametrů může být celá řada. Často jde o jakousi množstevní slevu, která je formulovaná tak, že když nemocnice odebere materiál např. za sto milionů, rukavicemi počínaje a stimulátory konče, tak jí dodavatel vrátí pět, deset procent z toho objemu zpátky. Takové nastavení je podle mého standardní všude jinde, kde se obchoduje. Když koupíte šedesát aut místo jednoho, tak se to také projeví. V takovém případě je to v pořádku a nikdo nikoho „nepoškozuje“. Vycházet z toho, že čerpání bonusů je a priori náběh na korupci a nemravné chování ředitele nemocnice, je podle mě naprosto špatné – samozřejmě v případě, že management nemocnice dokáže účetně dohledat, jak peníze proudily. Nebudu se vyjadřovat k systému, kdy je nákup realizován třetím subjektem, který prostě nereaguje na změnu ceny v čase. I když ani tady netvrdím, že to nutně musí být špatně. Tam, kde je to průhledné, kde jsou bonusy součástí účetnictví, kde jsou dohledatelné, tam prostě jde o příjem nemocnic a jejich management bych si kvůli tomu nedovolil kritizovat.
A je to podle vás opravdu dohledatelné?
Jsem přesvědčený, že ano. I ze své praxe na ministerstvu si myslím, že kdybych přesně tyto informace po konkrétní nemocnici chtěl, tak bych je dostal.
Ale je ještě v pořádku, když se nemocnici vrací 40 procent i více z fakturované ceny? To je pak jasné, že původní cena byla mimo realitu…
Ano i proto VZP už v roce 2013 přistoupila k úpravě číselníku. Snažili jsme se upravit úhrady vzhledem k reálným cenám – ale nejen tam, kde je zatím úhrada pro nemocnici výhodná, ale i tam, kde je nevýhodná. Jednáme s poskytovateli o tom, že když se tak sníží například jejich benefit z kardiologie, vrátíme jim většinu ušetřených peněz do oborů, které jsou prodělečné, např. do traumacentra nebo chirurgie. Menší část si necháme jako výsledek toho jednání pro pojišťovnu. Myslím, že takový postup je fér a každý si může ověřit, že je otevřené.
Není takovým výsledkem třeba posílení úhrad transplantací v IKEM?
Ano, i když tam se kromě principu, o kterém jsem mluvil, uplatňuje i fakt, jak specifickou problematiku transplantologie představuje. Když se objeví vhodná játra, není prostě možné, abychom dárcovský orgán ztratili jen proto, že IKEM vyčerpal budget.
Zdroj: Medical Tribune